Růst unijní ekonomiky v závěru roku zpomalil na 0,4 procenta
31.01.2022
Ekonomika Evropské unie ve čtvrtém čtvrtletí vzrostla proti předchozím třem měsícům o 0,4 procenta, což je výrazné zpomalení proti třetímu čtvrtletí, kdy růst činil 2,2 procenta. Ve svém rychlém odhadu to v pondělí oznámil statistický úřad Eurostat. V meziročním srovnání pak tempo růstu hrubého domácího produktu zrychlilo na 4,8 procenta ze 4,1 procenta ve třetím kvartálu.
V eurozóně, tedy v devatenácti zemích platících eurem, tempo hospodářského růstu ve čtvrtém čtvrtletí proti předchozímu tříměsíčnímu období zpomalilo na 0,3 z 2,3 procenta. Meziročně ale růst zrychlil, a to na 4,6 procenta z 3,9 procenta ve třetím čtvrtletí.
V
(Zdroj: aktualne.cz)
Inflace v eurozóně je nejvyšší za čtyři roky
02.03.2017
Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v únoru zrychlilo na dvě procenta, zatímco v lednu to bylo 1,8 procenta. Inflace se tak dostala na nejvyšší úroveň za téměř čtyři roky. Vyplývá to z prvního rychlého odhadu, který zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Takzvaná jádrová inflace však zůstala pod oficiálním cílem Evropské centrální banky (ECB).
Hlavním motorem růstu byly ceny energií, které vzrostly o 9,2 procenta. Potraviny, alkohol a tabák zdražily o 2,5 procenta. Ceny ve službách, které jsou největším sektorem ekonomiky eurozóny, stouply o 1,3 procenta a ceny neenergetického průmyslového zboží se zvýšily o 0,2 procenta. Jádrová inflace, která nezahrnuje kolísavé ceny čerstvých potravin a energií, činila stejně jako v lednu 0,9 procenta. Bez zahrnutí cen energií, potravin, alkoholu a tabáku inflace činila rovněž 0,9 procenta. Rychlý odhad Eurostatu nezahrnuje meziměsíční srovnání ani žádné další podrobnosti. Zpřesněnou zprávu s dalšími údaji zveřejní Eurostat 16. března. ECB usiluje o to, aby se jádrová inflace pohybovala těsně pod dvěma procenty. Banka se snaží inflaci i hospodářský růst v eurozóně podporovat rekordně nízkými úrokovými sazbami a rozsáhlými nákupy dluhopisů. Mezi kritiky uvolněné měnové politiky ECB patří například šéf německé centrální banky Jens Weidmann i mnozí němečtí politici.
zdroj: ihned.cz
Nezaměstnanost v EU klesla na nejmenší úroveň za osm let
02.03.2017
Míra nezaměstnanosti v eurozóně zůstala v lednu na prosincových 9,6 procenta, což je nejlepší výsledek od května 2009. V celé Evropské unii nezaměstnanost klesla na 8,1 procenta z prosincových 8,2 procenta a je nejnižší od ledna 2009. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Nejnižší nezaměstnanost měla podle něj Česká republika.
Ve srovnání s loňským lednem se nezaměstnanost v obou regionech snížila, a to shodně o 0,8 procentního bodu. Vysoká nezaměstnanost ale zůstává mezi mladými do 25 let. V EU činila 17,7 procenta, v eurozóně byla bez práce pětina mladých. V celé EU bylo v lednu bez práce 19,969 milionu lidí, z toho 15,62 milionu v eurozóně. Proti prosinci počet nezaměstnaných v zemích EU klesl o 96 000, v eurozóně pak o 56 000. Z členských zemí unie měla nejnižší míru nezaměstnanosti Česká republika, kde podle Eurostatu dosáhla 3,4 procenta. Druhé bylo Německo se 3,8 procenta. Naopak nejvyšší zůstává nezaměstnanost v Řecku a ve Španělsku. Proti loňskému lednu se nezaměstnanost snížila ve 25 zemích. Na Kypru, v Itálii a Dánsku se naopak zvýšila. Nejvíce klesla v Chorvatsku, Španělsku, Maďarsku, Portugalsku, na Slovensku a v Irsku.
zdroj: ihned.cz
PPF v Anglii otevírá vlastní Clear Bank
28.02.2017
Doposud měla skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera v Anglii pouze několik nemovitostí. Nově však vstupuje do financí. Skupina, která je většinovým vlastníkem úvěrové společnosti Home Credit a Air Bank či PPF banky, získala na ostrovech bankovní licenci a spouští vlastní banku Clear Bank zaměřenou na převody peněz především mezi jednotlivými bankami ve Velké Británii.
Clear Bank, která již funguje v testovacím provozu, má být naplno spuštěna letos na podzim. Po 250 letech je zúčtovací banka první svého druhu. Vstupuje tak jako nový hráč na trh, kde dnes působí pouze čtyři etablované bankovní domy - HSBC, Royal Bank of Scotland, Barclays a Lloyds. PPF vstupuje na trh, kde se ročně protočí přes 80 bilionů liber.
"Tato investice je v souladu s dlouhodobým zaměřením skupiny na rozvíjení inovativních a nadějných projektů, ať už jde o e-commerce, fintech nebo biotechnologie. Vidíme zde velký potenciál, a proto jsme stáli při zrodu ClearBank. Získání bankovní licence ve Spojeném království je známkou velké důvěry v tento unikátní projekt," uvedl Mel Carvill, zástupce skupiny PPF v představenstvu Clear Bank. V Clear Bank drží skupina PPF 35procentní podíl. Dalších 35 procent vlastní společnost CFFI UK Venture a zbývajících 30 procent má v držení management Clear Bank. Celková investice činí necelou miliardu korun. Sídlo má mít v proslulém londýnském mrakodrapu, kterému se přezdívá Okurka. Banka byla původně založena před třemi lety jako start-up. Jejím zakladatelem a předsedou představenstva je Nick Ogden, zakladatel služby WorldPay. Podle Ogdena by měla Clear Bank oživit dosavadní trh a konkurovat novými technologiemi i nižšími transakčními poplatky. Na svém softwaru spolupracuje se společností Microsoft. Využívat má cloudové technologie Azure. Clear Bank odhaduje, že svým vstupem ušetří britské ekonomice na transakčních poplatcích ročně kolem tří miliard liber (v přepočtu 95 miliard korun).
zdroj: ihned.cz
Německo se chce s pomocí Francie a Itálie bránit čínským investicím
16.02.2017
Německo, Franice a Itálie chtějí po Evropské komisi, aby jim pomohla bránit se zahraničním investorům přicházejícím z nečlenských zemí, kteří chtějí koupit strategické či jinak důležité podniky. Ministři hospodářství Německa a Francie společně s italským ministrem průmyslu napsali žádost evropské komisařce pro obchod Cecilii Malmströmové. Tři velké ekonomiky chtějí mít větší prostor pro vyšetřování zahraničních investic, a pokud by bylo třeba, chtějí mít možnost zablokovat převzetí evropských společností zahraničními investory.
Hlavní motivací jsou nedávné nákupy či pokusy o nákup německých společností čínskými firmami. Čína totiž sama blokuje investice do svých domácích podniků. Evropané se zároveň obávají, že prodejem zejména vyspělých technologických společností dají všanc investorům z Číny své know-how. Německo, které je nejoblíbenějším cílem čínských investic v Evropě, se už loni na podzim obrátilo na Evropskou unii s žádostí na právo blokovat zahraniční investice. Věří, že větší šanci na úspěch má nyní, když se k žádosti přidala Francie a Itálie. Tedy druhá a třetí největší ekonomika EU. Podle expertů jsou ale omezeni tím, že se vlády zavázaly k volnému obchodu. Čínské zahraniční investice loni stouply na rekordních 180 miliard euro. Jen v Evropské unii Číňané investovali přes 35 miliard eur, z toho 11 miliard v samotném Německu. Evropské investice v Číně loni činily jen osm miliard. Hlavně Němci se obávají, že by v čínských rukou mohly skončit některé klíčové firmy podnikající v pokročilých technologiích. Tyto obavy vzrostly s plánem na převzetí německé společnosti Kuka, která se zabývá výrobou průmyslových robotů, za 4,5 miliardu čínskou společnosti Midea. Země unie se také mohou bránit zahraničním investicím, ale jen pokud směřují do obranného průmyslu nebo do informačních technologií, které zpracovávají dokumenty zabývající se státními záležitosti. Po Bruselu nyní žádají, aby měly možnost zabránit jakékoliv akvizici.
zdroj: ihned.cz