Lex plyn prošel sněmovnou
Novela má Česku zajistit energetickou soběstačnost. Urychlit povolování nových paroplynových zdrojů energie má novela energetického zákona přezdívaná Lex plyn,...
Změna ceny po objednávce při nakupování přes e-shop
Při nakupování na e-shopu se spotřebitelé setkávají se situací, kdy se podnikatel po odeslání objednávky pokouší změnit cenu. Prodávající přitom odkazují...
Cena zlata překonala další rekord
Cena zlata stoupla na nový rekord nad 3200 dolarů (71 140 korun) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). K růstu zlata přispívá slabší dolar a eskalace obchodní...
Hypotéky v březnu posílily
Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypotéky za 32,8 miliardy korun, což je proti únoru nárůst o 29 procent. Nové úvěry bez refinancování stouply...
Češi vybrali na pomoc Barmě 1,2 milionu, další peníze...
Týden po ničivém zemětřesení v Barmě a Thajsku se ve veřejných sbírkách, které na pomoc lidem v postižených oblastech vyhlásily české neziskové organizace,...

Murphy radí

Murphyho zákoník

Dvě věci na této zemi jsou všudypřítomné: vodík a lidská hloupost.

Vyměním vysavač za demižón vína. Zn..: Z titulu rozvodu jsem přestal vysávat a začal nasávat.

Co se v životě podaří, o chvíli se obrátí naruby.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákony a komentáře

O tom, jak věci vypadají, rozhoduje úhel pohledu. Co je dovoleno bohem, není dovoleno volům.

Když dva dělají totéž, výsledek je vždy jiný.

Nikdy není tak špatně, aby zítra nemohlo být hůř.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho vynálezy

Pokud nemáte čas na sprchování, jednoduše se obalte izolepou a pak ji odmotejte - špína se na ni nalepí.

Než si začnete stříhat nehty, natřete je na červeně - snadněji je pak najdete na koberci.

Lampičku na sluneční energii ocení každý, kdo hledá pod lampou tmu.

(Murphyho zrnká II)
Věci se kazí

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Nezaměstnaný otec pěti dětí dá poslední peníze jasnovidke, aby mu vyveštila, jaká budoucnost ho čeká. Jasnovidka začne: Jste otcem tří dětí ... Ne tří, pěti - opravuje ji zákazník. To si myslíte vy.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho rady

Pokud vás někdo upozorní, že se určitá věc kazí, nemá smysl měnit věc. Třeba se zbavit donašeče. Vyměnit lidí je přece mnohem snazší, než vyměnit věc.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

(Murphyho zrnká II)

USA zvyšuje tlak na Evropu. Od března zvýší cla na letadl

17.02.2020 Americká vláda zvýší clo na letadla dovezená z Evropské unie na 15 procent z dosavadních deseti procent. Vyšší cla mají vstoupit v platnost 18. března. V noci na sobotu to oznámil Úřad amerického obchodního zmocněnce (USTR). USA tak zvyšují tlak na EU v rámci 16 let trvajícího transatlantického sporu kvůli subvencím pro výrobce letadel. Cla na další zboží však USA zatím zvyšovat nebudou.
USTR dodal, že je nadále otevřen jednání o urovnání tohoto sporu s EU. Mohl by však revidovat své kroky, pokud by EU uvalila vlastní cla v souvislosti se vzájemným sporem. USTR také hodlá učinit úpravy u cla 25 procent uvaleného na další zboží, které nesouvisí s výrobou letadel. Některé zboží, na které se vztahuje clo, se tak změní, sazbu ale zatím USA nezvýší. Světová obchodní organizace (WTO) loni v říjnu oficiálně povolila Spojeným státům uvalit cla na dovoz zboží z EU v hodnotě 7,5 miliardy USD (172,2 miliardy korun) ročně. Cla jsou reakcí na nezákonné subvencování evropského výrobce letadel Airbus. Washington uvalil clo deset procent na evropská letadla a 25 procent na některé potravinářské a další zboží, jako francouzské víno, skotská a irská whisky nebo sýry. Cla jsou zaměřena na zboží ze zemí, ve kterých se vyrábějí letadla Airbus, tedy Británii, Francii, Německo a Španělsko.
(Zdroj: ihned.cz)

TOP 09, Starostové a lidovci zvažují, že půjdou do voleb do Evropského parlamentu společně

25.10.2017 Lidovci, TOP 09 a Starostové by mohli postavit společnou kandidátku pro volby do Evropského parlamentu v roce 2019. Minimálně část politiků o takové možnosti v současné době uvažuje a chce jednat. O integraci pravicových a případně i středových stran se v Česku diskutovalo ve velkém naposledy loni na podzim, kdy plán v širší podobě prosazoval šéf TOP 09 Miroslav Kalousek. Nyní o variantě bližší spolupráce TOP 09, STAN a KDU-ČSL hovoří liberecký hejtman Starostů Martin Půta.
Ten však považuje za reálné, že trojice vytvoří jednu formaci dočasně kvůli evropským volbám. "Vzhledem k tomu, že europoslanci za tyto tři subjekty jsou součástí jedné frakce v Evropském parlamentu, minimálně pro evropské volby by stálo za úvahu udělat jednu kandidátku. V evropských tématech k sobě máme o hodně blíže než u ostatních bodů programu," uvedl Půta v rozhovoru. Dodal, že o této možnosti již začal s některými kolegy z jiných stran neoficiálně vyjednávat. "Je to úplně na začátku, ale mluvil jsem s lidmi z jiných stran, kteří měli úplně stejný nápad jako já," řekl liberecký hejtman. Podobný plán měl například předseda lidovců Pavel Bělobrádek, ten ovšem s myšlenkou v minulosti neuspěl, podle něj k tomu "nebyla vůle". A názor KDU-ČSL na oživení myšlenky? "Uvidíme," řekl Bělobrádek s tím, že si chce detaily nechat pro sebe a kolegům je řekne až na společné schůzce. Europoslanci TOP 09, Starostů a lidovců už v Bruselu sedí spolu v jedné frakci - Evropské lidové straně. "A realita ukazuje, že to funguje dobře," hodnotí zkušenosti europoslanec zvolený za TOP 09 Jiří Pospíšil. Podle něj spojení stran, které mají na Evropskou unii podobný názor, voliče zaujme a výsledná kandidátka by byla úspěšná. "Dovedu si představit jednu kandidátku do evropských voleb, taková nabídka by měla u voličů šanci na velký úspěch," zdůraznil Pospíšil. V posledních volbách do Evropského parlamentu v roce 2014 skončili zástupci TOP 09 a Starostů se ziskem skoro 16 procent těsně druzí za hnutím ANO a lidovci oslovili necelých 10 procent voličů.
(Zdroj: ihned.cz)

Brexit se stále nepohnul z místa

23.10.2017 Když přijeli britští vyjednavači na zatím poslední rozhovory o podobě brexitu, bylo jich překvapivě málo. A nevzali s sebou žádné experty na finanční vyrovnání mezi Evropskou unií a Británií – přestože právě otázka peněz je teď v rozhovorech tou nejspornější. „Jako by tím dávali najevo, že nejsou připravení nebo že jednání neberou vážně,“ podivuje se jeden z vysoce postavených evropských diplomatů.
Jednání o britském vystoupení z EU se tak pořád nepohnula z místa. A bez vyjasnění toho, za jakých podmínek se obě strany „rozvedou“, unie s Brity nezačne jednat o tom, jaké budou vzájemné obchodní vztahy po brexitu. Což je pro Británii klíčová věc. „Británie se ještě pevně nezavázala uhradit všechny své finanční povinnosti,“ shodli se ve společném prohlášení na summitu v Bruselu lídři 27 zemí EU. Teprve poté, až k tomu bude Londýn ochotný, se podle unie mohou rozhovory o brexitu dostat do další fáze, ve které se bude jednat o podmínkách obchodu po britském vystoupení. Britská premiérka Theresa Mayová minulý měsíc v projevu ve Florencii uznala, že Spojené království bude muset do společného evropského rozpočtu doplatit zhruba 20 miliard liber, tedy skoro 600 miliard korun. Tyto peníze Londýn už dřív slíbil jako své příspěvky do současného společného evropského rozpočtu. Podle unie ale Britové mají i další závazky, které po jejich plánovaném odchodu neztrácí platnost. Jde například o garance za půjčky, které EU poskytla v době jejich členství, nebo o úhradu důchodů pro vysloužilé evropské úředníky, včetně těch britských. To ale Londýn zatím neuznal. „Tlačí na nás, aby dostali víc peněz. O to tu jde,“ stěžoval si britský vyjednavač pro brexit David Davis. EU to odmítá – tvrdí, že jí jde pouze o to, aby Britové zaplatili, co dřív slíbili. „Musíme hájit evropské zájmy, stejně jako Britové hájí během vyjednávání britské zájmy,“ říká český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).
(Zdroj: ihned.cz)

Přes hranice EU prošlo o 64 procent migrantů méně než loni

20.10.2017 Do Evropské unie proniklo přes její vnější hranice letos 156 000 lidí, což je o 64 procent méně než za stejné období (od ledna do září) loni. Oznámila to ve středu unijní agentura pro kontrolu vnějších hranic Frontex. V září přišlo do zemí EU na hlavních migračních tazích 13 900 osob.
V meziročním srovnání se v září snížil příliv migrantů do Itálie přes Středozemní moře o dvě třetiny na 5600. Ve srovnání s letošním srpnem byl ale zaznamenán mírný nárůst, protože se do Itálie dostávají i lidé netradičně i z Turecka, Tuniska či Alžírska. Výrazný pokles je zaznamenán z Libye, jejíž pobřežní stráže již účinně spolupracují s EU na detekci a zadržování migrantů v člunech. Ve srovnání prvních tří čtvrtletí letošního a loňského roku klesl příliv migrantů do Itálie přes centrální část Středozemního moře letos na 104 800, což je o 21 procent méně. Většinou jde o osoby z Nigérie, Pobřeží slonoviny a Guineje. Naopak o polovinu stouplo meziročně za prvního tři čtvrtě roku množství lidí mířících do EU přes západní Středomoří do Španělska, a to na zhruba 14 800. Většina imigrantů je z Maroka, Pobřeží slonoviny a Alžírska.
(Zdroj: ihned.cz)

Rakouský vítěz, lidovec Sebastian Kurz, sází na Evropskou unii

18.10.2017 Sebastian Kurz se vlajky Evropské unie rozhodně neštítí. Šéf Rakouské lidové strany (ÖVP) se s ní nechal fotit jak v okamžiku, kdy zahajoval svou předvolební kampaň, tak po svém nedělním volebním vítězství. Pravděpodobný budoucí rakouský kancléř nemá problém veřejně ukazovat, že pro jeho zemi je členství v EU zásadní − tím se liší od řady jiných evropských politiků.
Nová rakouská vláda pod Kurzovým vedením přesto může být vůči EU opatrnější. A to nejen proto, že Kurz nejspíš utvoří koalici s populistickou Svobodnou stranou Rakouska (FPÖ). V některých tématech se může nová rakouská vláda přiblížit k Česku, v jiných naopak nejspíš budou převládat rozdíly. "EU potřebuje změnu kurzu," prohlašuje teprve 31letý Kurz, dosavadní rakouský ministr zahraničí. Unie se podle něj musí soustředit jen na "zásadní a velké otázky". Kurz proto chce, aby členské země mnohem silněji spolupracovaly v zahraniční politice, při snaze zajistit bezpečnost nebo v otázce ochrany vnějších evropských hranic. V těchto tématech je tedy Kurz pro další evropskou integraci a přenesení pravomocí do Bruselu. Sociální politika, zdravotnictví nebo třeba podpora rodiny musí podle Kurze zůstat v kompetenci jednotlivých členských zemí, jako je tomu dosud. Kurz také odmítá jakékoliv úvahy o tom, že by měly země, které do společného evropského rozpočtu víc přispívají, než z něj dostávají, přihodit další peníze. "Naším cílem musí být, aby čistí plátci do rozpočtu nemuseli nést žádné dodatečné náklady," říká. Reaguje tak na fakt, že po chystaném brexitu přijde evropský rozpočet o pravidelný britský příspěvek. Pokud se čistí plátci, jako je Rakousko, nerozhodnou výpadek nahradit, velikost rozpočtu se zmenší. To znamená, že bude méně peněz i na dotace pro chudší členské státy, tedy i pro Česko.
(Zdroj: ihned.cz)
květen 2025
T po út st čt so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má svátek Alexej
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
náš partner