Lex plyn prošel sněmovnou
Novela má Česku zajistit energetickou soběstačnost. Urychlit povolování nových paroplynových zdrojů energie má novela energetického zákona přezdívaná Lex plyn,...
Změna ceny po objednávce při nakupování přes e-shop
Při nakupování na e-shopu se spotřebitelé setkávají se situací, kdy se podnikatel po odeslání objednávky pokouší změnit cenu. Prodávající přitom odkazují...
Cena zlata překonala další rekord
Cena zlata stoupla na nový rekord nad 3200 dolarů (71 140 korun) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). K růstu zlata přispívá slabší dolar a eskalace obchodní...
Hypotéky v březnu posílily
Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypotéky za 32,8 miliardy korun, což je proti únoru nárůst o 29 procent. Nové úvěry bez refinancování stouply...
Češi vybrali na pomoc Barmě 1,2 milionu, další peníze...
Týden po ničivém zemětřesení v Barmě a Thajsku se ve veřejných sbírkách, které na pomoc lidem v postižených oblastech vyhlásily české neziskové organizace,...

Murphy radí

Murphyho zákoník

Zítra bude ještě horší než je dnes!

Výhodně vyměním falešnou pětistovku za dvě pravé dvěstěkorunáčky. Zn..: Berte, dokud je v akci!

Dvě za sebou jdoucí rány osudu jsou vždy jen předzvěstí začátku.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákony a komentáře

O tom, jak věci vypadají, rozhoduje úhel pohledu. Co je dovoleno bohem, není dovoleno volům.

Nikdy není tak špatně, aby zítra nemohlo být hůř.

Když dva dělají totéž, výsledek je vždy jiný.

(Murphyho zrnká II)
Věci se kazí

Nezaměstnaný otec pěti dětí dá poslední peníze jasnovidke, aby mu vyveštila, jaká budoucnost ho čeká. Jasnovidka začne: Jste otcem tří dětí ... Ne tří, pěti - opravuje ji zákazník. To si myslíte vy.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho rady

Pokud vás někdo upozorní, že se určitá věc kazí, nemá smysl měnit věc. Třeba se zbavit donašeče. Vyměnit lidí je přece mnohem snazší, než vyměnit věc.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho vynálezy

Než si začnete stříhat nehty, natřete je na červeně - snadněji je pak najdete na koberci.

Pokud nemáte čas na sprchování, jednoduše se obalte izolepou a pak ji odmotejte - špína se na ni nalepí.

Lampičku na sluneční energii ocení každý, kdo hledá pod lampou tmu.

(Murphyho zrnká II)

Zájemců o členství v EU je celá řada

12.09.2023 Změny musí podstoupit nejen zájemci, ale i Unie. Rozšiřování Evropské unie je komplikovaný proces, který vyžaduje nejen proměnu zemí se zájmem o členství, nýbrž i samotné unijní politiky. Každá země navíc potřebuje vlastní přístupové podmínky „šité na míru“. Dále rozhoduje iniciativa.
Zatímco Ukrajina vyvíjí aktivitu navíc, přístupové rozhovory se Srbskem už několik let stagnují a proces s Tureckem je dlouhodobě na mrtvém bodě. Mezitím je potřeba na budoucí přístup Ukrajiny připravit obě strany. „Rozšiřování je zároveň příležitostí k transformaci na obou stranách, je tedy zásadní intenzivně pracovat na tom, aby obě strany byly plně připravené co nejdříve,“ přiblížila Kovářová. Podle ní bude časování spíše v rukou Ukrajiny a její schopnosti nelehké transformace. Pro členské státy EU se nebude jednat o „calendar driven“, nýbrž o „reform driven“ proces. V tomto směru je důležitá i zkušenost zemí západního Balkánu a jejich reformního úsilí, a to nejen v rámci plnění přísných podmínek přístupového procesu, ale především perspektivy konkrétních přínosů pro tyto země a jejich občany,“ podotkla. „Dopady budoucího vstupu dalších zemí včetně Ukrajiny na EU, její fungování a její politiky jsou samozřejmě předmětem analýz. Švédské předsednictví v Radě EU zahájilo diskusi členských států k takzvané absorpční kapacitě EU a španělské předsednictví v ní nepochybně bude v příštích týdnech a měsících aktivně pokračovat,“ vylíčila mluvčí české diplomacie. Přístupový proces s Ukrajinou ale nemůže být urychlen. „Zásadní unijní hráči si velmi dobře uvědomují – a zvlášť od loňského summitu s balkánskými zájemci o členství – že přístupový proces s Ukrajinou nemůže být i přes její současné strasti urychlen na úkor zemí, které přístupový proces podstupují již řadu let,“ uvedl politolog.
Otázkou je také připravenost jednotlivých zemí. „Zároveň – poučeni řadou krizí z minulých let, které byly živeny od států nedodržujících, byť jen základní pravidla členství – nechtějí dopustit přijetí nových členů, kteří nebudou dostatečně připraveni,“ popsal.
S
(Zdroj: eurozpravy.cz)

Z evropských peněz financovalo 40 procent veřejných investic

28.03.2018 Díky evropským dotacím se mnohdy podaří uskutečnit nápady, které by jinak zůstaly na dně šuplíku. Z evropských peněz, které může Česko čerpat od roku 2014, získalo podporu už téměř 140 tisíc projektů. Cestu k financím však komplikuje spletitá síť pravidel a dojít k cíli vyžaduje stovky hodin příprav.
Řada podniků i veřejných organizací proto svou žádost o dotační podporu raději předem vzdá, než by studovala složité podmínky a platila drahé částky za pomoc s vypracováním potřebné dokumentace. Martina Křížková je ředitelkou poradenské společnosti Euro Managers a v oboru dotačního poradenství působí už 15 let. Také podle ní jsou pravidla pro rozdělování evropských dotací rok od roku komplikovanější. Příčinou je příliš velké množství úředníků, kteří se na tvorbě pravidel podílejí, ale uniká jim základní princip, na kterém byly dotace vybudovány. "Vzniká složitá síť, která jde proti smyslu toho, co chceme. Měli bychom se raději navrátit k základním pravidlům, podle kterých rozdělování dotací fungovalo na začátku," myslí si Křížková.
(Zdroj: ihned.cz)

Evropská unie nejvíce obchoduje s USA a Čínou

28.03.2018 Hlavními obchodními partnery Evropské unie v loňském roce byly Spojené státy a Čína. Obě země měly na celkovém obchodu s Evropskou unií téměř třetinový podíl. Následují Švýcarsko, Rusko, Turecko a Japonsko. Evropská unie nejvíce obchoduje se strojírenským a dopravním zbožím, dalšími produkty zpracovatelského průmyslu a chemikáliemi. Na úrovni jednotlivých států převažuje obchod mezi členskými zeměmi. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat.
Celkový objem obchodu se zbožím mezi Evropskou unií a Spojenými státy loni činil 631 miliardy eur, tedy v přepočtu 16,05 bilionu korun, na celkovém objemu obchodu tak měl podíl 16,9 procenta. Objem obchodu s Čínou činil 573 miliardy dolarů, tedy přibližně 11,8 bilionu korun, což byl podíl 15,3 procenta. Podíl třetího Švýcarska dosáhl sedm procent. Eurostat však upozornil na rozdílný trend vývoje obchodu s jednotlivými partnery. Zatímco podíl Číny na obchodu Evropské unie se od roku 2000 téměř ztrojnásobil, podíl Spojených států se odvíjí oběma směry. Do roku 2011 téměř nepřetržitě klesal, v letech 2015 a 2016 stoupl zhruba o 18 procent a loni se opět snížil.
(Zdroj: ihned.cz)

Státy EU vyhostí desítky ruských diplomatů

26.03.2018 Ve čtvrtek v noci působil Andrej Babiš po několikahodinovém jednání evropských lídrů unaveně. Při otázce na možné vyhoštění ruských diplomatů kvůli pokusu o vraždu bývalého tajného agenta Sergeje Skripala na britském území měl ale jasno: Češi by měli svého strategického spojence z Londýna podpořit a vykázat ze zdejší ruské ambasády několik jejích zaměstnanců.
"Je to velmi pravděpodobné," prohlásil premiér v demisi. Od té doby jeho razantní postoj ještě zesílil, mimo jiné kvůli opakovanému tvrzení Moskvy, že to byli právě Češi, kdo se podílel na vývoji bojového plynu novičok, jímž byl Skripal se svou dcerou otráven. Podle informací HN z nejbližšího Babišova okolí by již v pondělí mohli Češi vyhostit až pětici Rusů. Má to být součást celo­evropské koordinované akce, do níž se zapojí dvě desítky členských států EU. Babiš kvůli tomu bude jednat s ministrem zahraničí Martinem Stropnickým (oba hnutí ANO).
(Zdroj: ihned.cz)

Unie by měla USA nabídnout volný přístup na evropský trh

23.03.2018 Zavedou-li Spojené státy cla na dovoz evropské oceli a hliníku, Brusel jim oplatí stejnou mincí. Přiměřená obchodní odveta se v takovém případě jeví jako logický krok. Ale Clemens Fuest, šéf Ústavu pro hospodářský výzkum (IFO) v bavorském Mnichově, je toho názoru, že Evropská unie by se měla nejen zdržet jakýchkoli o
"Měli bychom Spojeným státům nabídnout volný přístup na společný trh EU. Není dobré pasivně vyčkávat, co Američané podniknou, nýbrž bychom je měli předejít a učinit vstřícné gesto. Dosud je to tak, že evropská cla na dovoz četného amerického zboží jsou vyšší než cla americká na zboží dovážené z EU. Prezident Donald Trump se zase tolik nemýlí, hovoří-li o nerovnováze v obchodních vztazích," sdělil HN Fuest, kterého list Frankfurter Allgemeine Zeitung označuje za "nejvlivnějšího německého ekonoma". To, že nový spolkový ministr hospodářství Peter Altmaier, zkušený politik Křesťanskodemokratické unie a "pravá ruka" spolkové kancléřky Angely Merkelové, na svoji první zahraniční cestu tento týden vyrazil do USA, pokládá liberální ekonom Fuest za moudré a prozíravé. "Musíme přece Američanům jasně říci, že si obchodní válku nepřejeme. Nejenom s nimi, ale i s dalšími zeměmi."
(Zdroj: ihned.cz)
květen 2025
T po út st čt so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má svátek Svatava
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
náš partner