Změny počasí zdevastují Evropu, varuje EEA
13.03.2024
EU musí jednat okamžitě, jinak klimatické změny způsobí Evropě katastrofální škody. Vyplývá to z první vědecké zprávy o klimatických rizicích, kterou v pondělí zveřejnila Evropská agentura pro životní prostředí (EEA). Podle rozsáhlé zprávy EU není připravena na důsledky klimatických změn, i když se světu podaří udržet nárůst globální teploty na 1,5 stupně Celsia, jak je stanoveno v Pařížské klimatické dohodě.
Týdeník Politico po přezkoumání vědeckých zjištění EEA upozornil, že každá další desetina stupně oteplení přinese další pobřežní záplavy a dlouhodobá sucha a horka. EU musí urychlit přípravy na ochranu životů a živobytí.
"V případě nepřijetí rozhodujících opatření by většina identifikovaných klimatických rizik mohla do konce tohoto století dosáhnout kritické nebo katastrofické úrovně," píše se ve zprávě, která upozorňuje, že statisíce lidí by mohly padnout za oběť veder a ekonomické ztráty způsobené pobřežními záplavami by mohly přesáhnout bilion eur ročně.
Ředitelka EEA Leena Ylä-Mononenová vyjádřila naději, že po eurovolbách příští Evropský parlament a Evropská komise budou brát tato varování vážně. EEA po zhodnocení klimatických rizik doporučuje pět klíčových kroků, které musí EU podniknout: připravit se na změny klimatu; zastavit degradaci přírodních ekosystémů Evropy a zajistit jejich obnovu; přizpůsobit zemědělství vyšším teplotám a nepravidelnějším srážkám pro zajištění potravinové bezpečnosti; ochránit oblasti před stoupajícími hladinami moří, s důrazem na jižní Evropu.
Podle EEA je příprava na změny klimatu dlouhodobým úkolem vyžadujícím rozsáhlé investice přesahující evropské volební cykly, a proto je třeba začít jednat již nyní. Ylä-Mononenová zdůraznila, že rozhodnutí přijatá na úrovni EU po červnových eurovolbách budou určovat, s jakými riziky se Evropa bude potýkat ve druhé polovině 21. století.
Výzkumníci z EEA analyzovali 36 klimatických rizik ve 5 oblastech: ekosystémy, potraviny, zdraví, infrastruktura, ekonomika a finance. Zjistili, že 21 z nich vyžaduje větší pozornost ze strany tvůrců politiky a 8 je označeno jako mimořádně naléhavé
Očekává se, že rok 2024 bude teplejší než rok 2023, přičemž El Niño může mít vliv na globální teploty. Vědci z Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) předpovídají oslabení El Niño během jara. Existuje pravděpodobnost jedna ku třem, že rok 2024 bude teplejší než rok 2023, a 99procentní šance, že se zařadí mezi pět nejteplejších let v historii.
Generální tajemník OSN António Guterres varoval, že rok 2023 byl pouze ukázkou katastrofické budoucnosti bez okamžitého jednání. Vyzval k průlomovým krokům na omezení nárůstu globální teploty na 1,5 stupně Celsia a zdůraznil, že lidstvo může předejít klimatické katastrofě jednáním nyní s ambicí.
V roce 2023 přitom byla zaznamenána nejvyšší průměrná teplota v historii, a téměř překročila kritickou hranici 1,5 stupně Celsia, informovala Služba monitorování změny klimatu programu Copernicus (C3S) Evropské unie.
I kdyby průměrná teplota zemského povrchu v roce 2024 překročila 1,5 stupně Celsia, ještě by to neznamenalo, že svět nesplnil cíle pařížské klimatické dohody. K definitivnímu porušení této hranice by muselo dojít v následujících letech. Rok 2023 přinesl mnoho extrémních klimatických jevů, včetně požárů v Kanadě, sucha v Africkém rohu, rekordně teplých období v Evropě, USA a Číně, a nevídaně teplé zimy v Austrálii a Jižní Americe.
Zjištění programu Copernicus přicházejí po nedávné dohodě na konferenci COP28 v Dubaji, která vyzývá k postupnému odklonu od používání fosilních paliv, hlavní příčiny klimatické změny.
S
(Zdroj: eurozpravy.cz)
Summit EU odložen o týden
10.10.2011
Summit vedoucích představitelů Evropské unie plánovaný na 17. 10. 2011 se přesouvá na 23. 10. 2011.
Podle twitterové zprávy Hermana Van Rompuy byl změněn termín na svolání Evropské rady a Summit eurozóny, ze 17. 10. 2011 a 18. 10. 2011 se přesouvá na 23. 10. 2011. Důvodem uvedených schůzek je snaha dokončit plány na vyřešení dlouhodobé krize.
Řecko nedosáhlo plánovaných úspor
04.10.2011
Jestli Řecko dostane další peníze ještě není jisté, a když, tak až v listopadu.
Z nočního jednání ministrů eurozóny vyplynulo, že úvěr nebude, jak původně měl být Řecku poskytnut, v říjnu, ale když, tak až v v polovině listopadu. Jak vyhlásil Jean-Claude Juncker, schůzi eurozóny plánovanou na polovinu října zatím přesunul na neurčito, protože je potřeba počkat na správu expetů z Evropské komise, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu, kteří prověřují, jak Atény dodržují podmínky.
Sněmovna dnes schválila zákon o trestní odpovědnosti firem
27.09.2011
Evropská unie postrčila Česko a poslanci schválili zákon o trestní odpovědnosti firem.
Nejenom EU, ale i mnohé iné mezinárodní organizace zatlačili na Česko a 27. 9. 2011 byl schválen návrh zákona, který zavádí trestní odpovědnost firem. Soudy by mohli firmy za jednání v rozporu se zákonem pokutovat, zabavit jim majetek, nebo je i zrušit. Tahle vládní předloha postupuje do Senátu.
Eurobondy už zanedlouho v EU
14.09.2011
Evropská komise již brzy navrhne možnost, jak vydávat společné dluhopisy v eurozóně.
„Je to boj o pracovní místa a prosperitu ve všech našich členských státech. Toto je boj o ekonomickou a politickou budoucnost Evropy. Je to boj o to, co Evropa prezentuje ve světě. Je to boj o samotnou evropskou integraci,“ uvedl předseda komise a také upozornil, že to neznamená ukončení dluhové krize.