Lex plyn prošel sněmovnou
Novela má Česku zajistit energetickou soběstačnost. Urychlit povolování nových paroplynových zdrojů energie má novela energetického zákona přezdívaná Lex plyn,...
Změna ceny po objednávce při nakupování přes e-shop
Při nakupování na e-shopu se spotřebitelé setkávají se situací, kdy se podnikatel po odeslání objednávky pokouší změnit cenu. Prodávající přitom odkazují...
Cena zlata překonala další rekord
Cena zlata stoupla na nový rekord nad 3200 dolarů (71 140 korun) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). K růstu zlata přispívá slabší dolar a eskalace obchodní...
Hypotéky v březnu posílily
Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypotéky za 32,8 miliardy korun, což je proti únoru nárůst o 29 procent. Nové úvěry bez refinancování stouply...
Češi vybrali na pomoc Barmě 1,2 milionu, další peníze...
Týden po ničivém zemětřesení v Barmě a Thajsku se ve veřejných sbírkách, které na pomoc lidem v postižených oblastech vyhlásily české neziskové organizace,...

Murphy radí

Murphyho rady

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud vás někdo upozorní, že se určitá věc kazí, nemá smysl měnit věc. Třeba se zbavit donašeče. Vyměnit lidí je přece mnohem snazší, než vyměnit věc.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho vynálezy

Než si začnete stříhat nehty, natřete je na červeně - snadněji je pak najdete na koberci.

Pokud nemáte čas na sprchování, jednoduše se obalte izolepou a pak ji odmotejte - špína se na ni nalepí.

Lampičku na sluneční energii ocení každý, kdo hledá pod lampou tmu.

(Murphyho zrnká II)
Věci se kazí

Nezaměstnaný otec pěti dětí dá poslední peníze jasnovidke, aby mu vyveštila, jaká budoucnost ho čeká. Jasnovidka začne: Jste otcem tří dětí ... Ne tří, pěti - opravuje ji zákazník. To si myslíte vy.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákony a komentáře

O tom, jak věci vypadají, rozhoduje úhel pohledu. Co je dovoleno bohem, není dovoleno volům.

Nikdy není tak špatně, aby zítra nemohlo být hůř.

Když dva dělají totéž, výsledek je vždy jiný.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákoník

Dvě věci na této zemi jsou všudypřítomné: vodík a lidská hloupost.

Nic netrvá věčně. Ale to neznamená, že se to nemůže opakovat. Proto nevyskakujte a nejásejte od radosti, že se něco skončilo. Mohla by vám chybět pára právě když to vypukne nanovo.

Jeden iniciativní blbec je horší než teroristické komando!

(Murphyho zrnká II)

Změny počasí zdevastují Evropu, varuje EEA

13.03.2024 EU musí jednat okamžitě, jinak klimatické změny způsobí Evropě katastrofální škody. Vyplývá to z první vědecké zprávy o klimatických rizicích, kterou v pondělí zveřejnila Evropská agentura pro životní prostředí (EEA). Podle rozsáhlé zprávy EU není připravena na důsledky klimatických změn, i když se světu podaří udržet nárůst globální teploty na 1,5 stupně Celsia, jak je stanoveno v Pařížské klimatické dohodě.
Týdeník Politico po přezkoumání vědeckých zjištění EEA upozornil, že každá další desetina stupně oteplení přinese další pobřežní záplavy a dlouhodobá sucha a horka. EU musí urychlit přípravy na ochranu životů a živobytí.
"V případě nepřijetí rozhodujících opatření by většina identifikovaných klimatických rizik mohla do konce tohoto století dosáhnout kritické nebo katastrofické úrovně," píše se ve zprávě, která upozorňuje, že statisíce lidí by mohly padnout za oběť veder a ekonomické ztráty způsobené pobřežními záplavami by mohly přesáhnout bilion eur ročně.
Ředitelka EEA Leena Ylä-Mononenová vyjádřila naději, že po eurovolbách příští Evropský parlament a Evropská komise budou brát tato varování vážně. EEA po zhodnocení klimatických rizik doporučuje pět klíčových kroků, které musí EU podniknout: připravit se na změny klimatu; zastavit degradaci přírodních ekosystémů Evropy a zajistit jejich obnovu; přizpůsobit zemědělství vyšším teplotám a nepravidelnějším srážkám pro zajištění potravinové bezpečnosti; ochránit oblasti před stoupajícími hladinami moří, s důrazem na jižní Evropu.
Podle EEA je příprava na změny klimatu dlouhodobým úkolem vyžadujícím rozsáhlé investice přesahující evropské volební cykly, a proto je třeba začít jednat již nyní. Ylä-Mononenová zdůraznila, že rozhodnutí přijatá na úrovni EU po červnových eurovolbách budou určovat, s jakými riziky se Evropa bude potýkat ve druhé polovině 21. století.
Výzkumníci z EEA analyzovali 36 klimatických rizik ve 5 oblastech: ekosystémy, potraviny, zdraví, infrastruktura, ekonomika a finance. Zjistili, že 21 z nich vyžaduje větší pozornost ze strany tvůrců politiky a 8 je označeno jako mimořádně naléhavé
Očekává se, že rok 2024 bude teplejší než rok 2023, přičemž El Niño může mít vliv na globální teploty. Vědci z Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) předpovídají oslabení El Niño během jara. Existuje pravděpodobnost jedna ku třem, že rok 2024 bude teplejší než rok 2023, a 99procentní šance, že se zařadí mezi pět nejteplejších let v historii.
Generální tajemník OSN António Guterres varoval, že rok 2023 byl pouze ukázkou katastrofické budoucnosti bez okamžitého jednání. Vyzval k průlomovým krokům na omezení nárůstu globální teploty na 1,5 stupně Celsia a zdůraznil, že lidstvo může předejít klimatické katastrofě jednáním nyní s ambicí.
V roce 2023 přitom byla zaznamenána nejvyšší průměrná teplota v historii, a téměř překročila kritickou hranici 1,5 stupně Celsia, informovala Služba monitorování změny klimatu programu Copernicus (C3S) Evropské unie.
I kdyby průměrná teplota zemského povrchu v roce 2024 překročila 1,5 stupně Celsia, ještě by to neznamenalo, že svět nesplnil cíle pařížské klimatické dohody. K definitivnímu porušení této hranice by muselo dojít v následujících letech. Rok 2023 přinesl mnoho extrémních klimatických jevů, včetně požárů v Kanadě, sucha v Africkém rohu, rekordně teplých období v Evropě, USA a Číně, a nevídaně teplé zimy v Austrálii a Jižní Americe.
Zjištění programu Copernicus přicházejí po nedávné dohodě na konferenci COP28 v Dubaji, která vyzývá k postupnému odklonu od používání fosilních paliv, hlavní příčiny klimatické změny.
S
(Zdroj: eurozpravy.cz)

Z evropských peněz financovalo 40 procent veřejných investic

28.03.2018 Díky evropským dotacím se mnohdy podaří uskutečnit nápady, které by jinak zůstaly na dně šuplíku. Z evropských peněz, které může Česko čerpat od roku 2014, získalo podporu už téměř 140 tisíc projektů. Cestu k financím však komplikuje spletitá síť pravidel a dojít k cíli vyžaduje stovky hodin příprav.
Řada podniků i veřejných organizací proto svou žádost o dotační podporu raději předem vzdá, než by studovala složité podmínky a platila drahé částky za pomoc s vypracováním potřebné dokumentace. Martina Křížková je ředitelkou poradenské společnosti Euro Managers a v oboru dotačního poradenství působí už 15 let. Také podle ní jsou pravidla pro rozdělování evropských dotací rok od roku komplikovanější. Příčinou je příliš velké množství úředníků, kteří se na tvorbě pravidel podílejí, ale uniká jim základní princip, na kterém byly dotace vybudovány. "Vzniká složitá síť, která jde proti smyslu toho, co chceme. Měli bychom se raději navrátit k základním pravidlům, podle kterých rozdělování dotací fungovalo na začátku," myslí si Křížková.
(Zdroj: ihned.cz)

Evropská unie nejvíce obchoduje s USA a Čínou

28.03.2018 Hlavními obchodními partnery Evropské unie v loňském roce byly Spojené státy a Čína. Obě země měly na celkovém obchodu s Evropskou unií téměř třetinový podíl. Následují Švýcarsko, Rusko, Turecko a Japonsko. Evropská unie nejvíce obchoduje se strojírenským a dopravním zbožím, dalšími produkty zpracovatelského průmyslu a chemikáliemi. Na úrovni jednotlivých států převažuje obchod mezi členskými zeměmi. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat.
Celkový objem obchodu se zbožím mezi Evropskou unií a Spojenými státy loni činil 631 miliardy eur, tedy v přepočtu 16,05 bilionu korun, na celkovém objemu obchodu tak měl podíl 16,9 procenta. Objem obchodu s Čínou činil 573 miliardy dolarů, tedy přibližně 11,8 bilionu korun, což byl podíl 15,3 procenta. Podíl třetího Švýcarska dosáhl sedm procent. Eurostat však upozornil na rozdílný trend vývoje obchodu s jednotlivými partnery. Zatímco podíl Číny na obchodu Evropské unie se od roku 2000 téměř ztrojnásobil, podíl Spojených států se odvíjí oběma směry. Do roku 2011 téměř nepřetržitě klesal, v letech 2015 a 2016 stoupl zhruba o 18 procent a loni se opět snížil.
(Zdroj: ihned.cz)

Státy EU vyhostí desítky ruských diplomatů

26.03.2018 Ve čtvrtek v noci působil Andrej Babiš po několikahodinovém jednání evropských lídrů unaveně. Při otázce na možné vyhoštění ruských diplomatů kvůli pokusu o vraždu bývalého tajného agenta Sergeje Skripala na britském území měl ale jasno: Češi by měli svého strategického spojence z Londýna podpořit a vykázat ze zdejší ruské ambasády několik jejích zaměstnanců.
"Je to velmi pravděpodobné," prohlásil premiér v demisi. Od té doby jeho razantní postoj ještě zesílil, mimo jiné kvůli opakovanému tvrzení Moskvy, že to byli právě Češi, kdo se podílel na vývoji bojového plynu novičok, jímž byl Skripal se svou dcerou otráven. Podle informací HN z nejbližšího Babišova okolí by již v pondělí mohli Češi vyhostit až pětici Rusů. Má to být součást celo­evropské koordinované akce, do níž se zapojí dvě desítky členských států EU. Babiš kvůli tomu bude jednat s ministrem zahraničí Martinem Stropnickým (oba hnutí ANO).
(Zdroj: ihned.cz)

Unie by měla USA nabídnout volný přístup na evropský trh

23.03.2018 Zavedou-li Spojené státy cla na dovoz evropské oceli a hliníku, Brusel jim oplatí stejnou mincí. Přiměřená obchodní odveta se v takovém případě jeví jako logický krok. Ale Clemens Fuest, šéf Ústavu pro hospodářský výzkum (IFO) v bavorském Mnichově, je toho názoru, že Evropská unie by se měla nejen zdržet jakýchkoli o
"Měli bychom Spojeným státům nabídnout volný přístup na společný trh EU. Není dobré pasivně vyčkávat, co Američané podniknou, nýbrž bychom je měli předejít a učinit vstřícné gesto. Dosud je to tak, že evropská cla na dovoz četného amerického zboží jsou vyšší než cla americká na zboží dovážené z EU. Prezident Donald Trump se zase tolik nemýlí, hovoří-li o nerovnováze v obchodních vztazích," sdělil HN Fuest, kterého list Frankfurter Allgemeine Zeitung označuje za "nejvlivnějšího německého ekonoma". To, že nový spolkový ministr hospodářství Peter Altmaier, zkušený politik Křesťanskodemokratické unie a "pravá ruka" spolkové kancléřky Angely Merkelové, na svoji první zahraniční cestu tento týden vyrazil do USA, pokládá liberální ekonom Fuest za moudré a prozíravé. "Musíme přece Američanům jasně říci, že si obchodní válku nepřejeme. Nejenom s nimi, ale i s dalšími zeměmi."
(Zdroj: ihned.cz)
květen 2025
T po út st čt so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má svátek Klaudie
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
náš partner