Změny počasí zdevastují Evropu, varuje EEA
13.03.2024
EU musí jednat okamžitě, jinak klimatické změny způsobí Evropě katastrofální škody. Vyplývá to z první vědecké zprávy o klimatických rizicích, kterou v pondělí zveřejnila Evropská agentura pro životní prostředí (EEA). Podle rozsáhlé zprávy EU není připravena na důsledky klimatických změn, i když se světu podaří udržet nárůst globální teploty na 1,5 stupně Celsia, jak je stanoveno v Pařížské klimatické dohodě.
Týdeník Politico po přezkoumání vědeckých zjištění EEA upozornil, že každá další desetina stupně oteplení přinese další pobřežní záplavy a dlouhodobá sucha a horka. EU musí urychlit přípravy na ochranu životů a živobytí.
"V případě nepřijetí rozhodujících opatření by většina identifikovaných klimatických rizik mohla do konce tohoto století dosáhnout kritické nebo katastrofické úrovně," píše se ve zprávě, která upozorňuje, že statisíce lidí by mohly padnout za oběť veder a ekonomické ztráty způsobené pobřežními záplavami by mohly přesáhnout bilion eur ročně.
Ředitelka EEA Leena Ylä-Mononenová vyjádřila naději, že po eurovolbách příští Evropský parlament a Evropská komise budou brát tato varování vážně. EEA po zhodnocení klimatických rizik doporučuje pět klíčových kroků, které musí EU podniknout: připravit se na změny klimatu; zastavit degradaci přírodních ekosystémů Evropy a zajistit jejich obnovu; přizpůsobit zemědělství vyšším teplotám a nepravidelnějším srážkám pro zajištění potravinové bezpečnosti; ochránit oblasti před stoupajícími hladinami moří, s důrazem na jižní Evropu.
Podle EEA je příprava na změny klimatu dlouhodobým úkolem vyžadujícím rozsáhlé investice přesahující evropské volební cykly, a proto je třeba začít jednat již nyní. Ylä-Mononenová zdůraznila, že rozhodnutí přijatá na úrovni EU po červnových eurovolbách budou určovat, s jakými riziky se Evropa bude potýkat ve druhé polovině 21. století.
Výzkumníci z EEA analyzovali 36 klimatických rizik ve 5 oblastech: ekosystémy, potraviny, zdraví, infrastruktura, ekonomika a finance. Zjistili, že 21 z nich vyžaduje větší pozornost ze strany tvůrců politiky a 8 je označeno jako mimořádně naléhavé
Očekává se, že rok 2024 bude teplejší než rok 2023, přičemž El Niño může mít vliv na globální teploty. Vědci z Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) předpovídají oslabení El Niño během jara. Existuje pravděpodobnost jedna ku třem, že rok 2024 bude teplejší než rok 2023, a 99procentní šance, že se zařadí mezi pět nejteplejších let v historii.
Generální tajemník OSN António Guterres varoval, že rok 2023 byl pouze ukázkou katastrofické budoucnosti bez okamžitého jednání. Vyzval k průlomovým krokům na omezení nárůstu globální teploty na 1,5 stupně Celsia a zdůraznil, že lidstvo může předejít klimatické katastrofě jednáním nyní s ambicí.
V roce 2023 přitom byla zaznamenána nejvyšší průměrná teplota v historii, a téměř překročila kritickou hranici 1,5 stupně Celsia, informovala Služba monitorování změny klimatu programu Copernicus (C3S) Evropské unie.
I kdyby průměrná teplota zemského povrchu v roce 2024 překročila 1,5 stupně Celsia, ještě by to neznamenalo, že svět nesplnil cíle pařížské klimatické dohody. K definitivnímu porušení této hranice by muselo dojít v následujících letech. Rok 2023 přinesl mnoho extrémních klimatických jevů, včetně požárů v Kanadě, sucha v Africkém rohu, rekordně teplých období v Evropě, USA a Číně, a nevídaně teplé zimy v Austrálii a Jižní Americe.
Zjištění programu Copernicus přicházejí po nedávné dohodě na konferenci COP28 v Dubaji, která vyzývá k postupnému odklonu od používání fosilních paliv, hlavní příčiny klimatické změny.
S
(Zdroj: eurozpravy.cz)
Státy EU vyhostí desítky ruských diplomatů
26.03.2018
Ve čtvrtek v noci působil Andrej Babiš po několikahodinovém jednání evropských lídrů unaveně. Při otázce na možné vyhoštění ruských diplomatů kvůli pokusu o vraždu bývalého tajného agenta Sergeje Skripala na britském území měl ale jasno: Češi by měli svého strategického spojence z Londýna podpořit a vykázat ze zdejší ruské ambasády několik jejích zaměstnanců.
"Je to velmi pravděpodobné," prohlásil premiér v demisi. Od té doby jeho razantní postoj ještě zesílil, mimo jiné kvůli opakovanému tvrzení Moskvy, že to byli právě Češi, kdo se podílel na vývoji bojového plynu novičok, jímž byl Skripal se svou dcerou otráven. Podle informací HN z nejbližšího Babišova okolí by již v pondělí mohli Češi vyhostit až pětici Rusů. Má to být součást celoevropské koordinované akce, do níž se zapojí dvě desítky členských států EU. Babiš kvůli tomu bude jednat s ministrem zahraničí Martinem Stropnickým (oba hnutí ANO).
Unie by měla USA nabídnout volný přístup na evropský trh
23.03.2018
Zavedou-li Spojené státy cla na dovoz evropské oceli a hliníku, Brusel jim oplatí stejnou mincí. Přiměřená obchodní odveta se v takovém případě jeví jako logický krok. Ale Clemens Fuest, šéf Ústavu pro hospodářský výzkum (IFO) v bavorském Mnichově, je toho názoru, že Evropská unie by se měla nejen zdržet jakýchkoli o
"Měli bychom Spojeným státům nabídnout volný přístup na společný trh EU. Není dobré pasivně vyčkávat, co Američané podniknou, nýbrž bychom je měli předejít a učinit vstřícné gesto. Dosud je to tak, že evropská cla na dovoz četného amerického zboží jsou vyšší než cla americká na zboží dovážené z EU. Prezident Donald Trump se zase tolik nemýlí, hovoří-li o nerovnováze v obchodních vztazích," sdělil HN Fuest, kterého list Frankfurter Allgemeine Zeitung označuje za "nejvlivnějšího německého ekonoma". To, že nový spolkový ministr hospodářství Peter Altmaier, zkušený politik Křesťanskodemokratické unie a "pravá ruka" spolkové kancléřky Angely Merkelové, na svoji první zahraniční cestu tento týden vyrazil do USA, pokládá liberální ekonom Fuest za moudré a prozíravé. "Musíme přece Američanům jasně říci, že si obchodní válku nepřejeme. Nejenom s nimi, ale i s dalšími zeměmi."
Unii vadí snaha Applu či Googlu o daňovou optimalizaci
21.03.2018
Mezinárodní daňové aféry Panama papers, Paradise papers a Lux leaks rozhýbaly bruselskou mašinerii k boji proti daňovým optimalizacím, přelévání zisků a agresivnímu daňovému plánování. Evropský komisař pro hospodářské a měnové záležitosti, daně a celní unii Pierre Moscovici ve středu představí návrh směrnice na "spravedlivější" zdanění digitální ekonomiky. Ten by měl podle něj zahrnovat úpravu definice stálé provozovny tak, aby zahrnovala také digitální přítomnost firem na území členských států.
"Kvůli svému stáří nejsou naše daňové systémy uzpůsobeny pro internetovou ekonomiku, ve které lze vytvářet hodnoty bez fyzické přítomnosti. Proto musíme vynalézt systém, který dokáže rozpoznat tvorbu hodnot a digitální přítomnost bez fyzické přítomnosti. O tom v zásadě bude náš daňový návrh," řekl minulý týden Moscovici.
Atraktivita střední Evropy po propadech roste
19.03.2018
Středoevropské akciové indexy po propadech z posledních týdnů zaostávají za indexy v západní Evropě nebo ve Spojených státech.
Solidní růst hrubého domácího produktu, příznivá situace spotřebitelů a stále relativně nízká inflace podpoří růst zisků firem napříč střední a východní Evropou. Letos by nejvíce měly růst zisky v Polsku (akciový index WIG 30 agregovaně meziročně o deset procent), následované Českem a Maďarskem (meziroční růst o sedm procent).