Změny počasí zdevastují Evropu, varuje EEA
13.03.2024
EU musí jednat okamžitě, jinak klimatické změny způsobí Evropě katastrofální škody. Vyplývá to z první vědecké zprávy o klimatických rizicích, kterou v pondělí zveřejnila Evropská agentura pro životní prostředí (EEA). Podle rozsáhlé zprávy EU není připravena na důsledky klimatických změn, i když se světu podaří udržet nárůst globální teploty na 1,5 stupně Celsia, jak je stanoveno v Pařížské klimatické dohodě.
Týdeník Politico po přezkoumání vědeckých zjištění EEA upozornil, že každá další desetina stupně oteplení přinese další pobřežní záplavy a dlouhodobá sucha a horka. EU musí urychlit přípravy na ochranu životů a živobytí.
"V případě nepřijetí rozhodujících opatření by většina identifikovaných klimatických rizik mohla do konce tohoto století dosáhnout kritické nebo katastrofické úrovně," píše se ve zprávě, která upozorňuje, že statisíce lidí by mohly padnout za oběť veder a ekonomické ztráty způsobené pobřežními záplavami by mohly přesáhnout bilion eur ročně.
Ředitelka EEA Leena Ylä-Mononenová vyjádřila naději, že po eurovolbách příští Evropský parlament a Evropská komise budou brát tato varování vážně. EEA po zhodnocení klimatických rizik doporučuje pět klíčových kroků, které musí EU podniknout: připravit se na změny klimatu; zastavit degradaci přírodních ekosystémů Evropy a zajistit jejich obnovu; přizpůsobit zemědělství vyšším teplotám a nepravidelnějším srážkám pro zajištění potravinové bezpečnosti; ochránit oblasti před stoupajícími hladinami moří, s důrazem na jižní Evropu.
Podle EEA je příprava na změny klimatu dlouhodobým úkolem vyžadujícím rozsáhlé investice přesahující evropské volební cykly, a proto je třeba začít jednat již nyní. Ylä-Mononenová zdůraznila, že rozhodnutí přijatá na úrovni EU po červnových eurovolbách budou určovat, s jakými riziky se Evropa bude potýkat ve druhé polovině 21. století.
Výzkumníci z EEA analyzovali 36 klimatických rizik ve 5 oblastech: ekosystémy, potraviny, zdraví, infrastruktura, ekonomika a finance. Zjistili, že 21 z nich vyžaduje větší pozornost ze strany tvůrců politiky a 8 je označeno jako mimořádně naléhavé
Očekává se, že rok 2024 bude teplejší než rok 2023, přičemž El Niño může mít vliv na globální teploty. Vědci z Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) předpovídají oslabení El Niño během jara. Existuje pravděpodobnost jedna ku třem, že rok 2024 bude teplejší než rok 2023, a 99procentní šance, že se zařadí mezi pět nejteplejších let v historii.
Generální tajemník OSN António Guterres varoval, že rok 2023 byl pouze ukázkou katastrofické budoucnosti bez okamžitého jednání. Vyzval k průlomovým krokům na omezení nárůstu globální teploty na 1,5 stupně Celsia a zdůraznil, že lidstvo může předejít klimatické katastrofě jednáním nyní s ambicí.
V roce 2023 přitom byla zaznamenána nejvyšší průměrná teplota v historii, a téměř překročila kritickou hranici 1,5 stupně Celsia, informovala Služba monitorování změny klimatu programu Copernicus (C3S) Evropské unie.
I kdyby průměrná teplota zemského povrchu v roce 2024 překročila 1,5 stupně Celsia, ještě by to neznamenalo, že svět nesplnil cíle pařížské klimatické dohody. K definitivnímu porušení této hranice by muselo dojít v následujících letech. Rok 2023 přinesl mnoho extrémních klimatických jevů, včetně požárů v Kanadě, sucha v Africkém rohu, rekordně teplých období v Evropě, USA a Číně, a nevídaně teplé zimy v Austrálii a Jižní Americe.
Zjištění programu Copernicus přicházejí po nedávné dohodě na konferenci COP28 v Dubaji, která vyzývá k postupnému odklonu od používání fosilních paliv, hlavní příčiny klimatické změny.
S
(Zdroj: eurozpravy.cz)
Německé RWE klesl v pololetí provozní zisk o sedm procent
11.08.2016
Provozní zisk německé energetické skupiny RWE klesl v prvním pololetí o sedm procent na 1,88 miliardy eur (50,8 miliardy korun), a zaostal tak za odhady. Oznámila to ve čtvrtek společnost, která působí rovněž v České republice. Pokles zisku vysvětluje nečekanými ztrátami v obchodní divizi, kterou si ponechá, až zdravou část svého podnikání upíše na podzim na burze.
Analytici v anketě Reuters očekávali, že provozní zisk za prvních šest měsíců dosáhne v průměru 2,03 miliardy eur. RWE je druhým největším energetickým koncernem v Německu za tamní energetickou jedničkou E.ON. Ten ve středu oznámil, že se v prvním pololetí propadl do ztráty 3,03 miliardy eur, zejména kvůli rozsáhlým odpisům souvisejícím s elektrárenskou divizí Uniper, která by měla příští měsíc vstoupit na burzu. RWE, E.ON a další německé energetické podniky se potýkají s propadem velkoobchodních cen elektrické energie, s negativními dopady rozhodnutí německé vlády opustit jadernou energii a s masivní podporou výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů.V České republice je RWE největším hráčem na trhu s plynem. Firma v tuzemsku zajišťuje dodávky zemního plynu, elektřiny a další služby pro zhruba 1,7 milionu koncových zákazníků.
zdroj: ihned.cz
Spotřebitelské ceny v eurozóně se překvapivě vrátily k růstu
30.06.2016
Spotřebitelské ceny v eurozóně se v červnu podle prvního rychlého odhadu vrátily k růstu, když v předchozích čtyřech měsících klesaly nebo stagnovaly. Meziroční inflace činila 0,1 procenta. V květnu se ceny meziročně snížily o 0,1 procenta. Oznámil to ve čtvrtek evropský statistický úřad Eurostat.
Výsledky překonaly očekávání analytiků dotazovaných agenturou Reuters, kteří v průměru očekávali, že inflace zůstane na nule. Ceny energií sice v červnu klesly, avšak tempo jejich poklesu výrazně zpomalilo. Ceny služeb, potravin, alkoholu a tabáku a neenergetického průmyslové zboží rostly. Nejvyšší růst zaznamenaly ceny v sektoru služeb, který je největším sektorem ekonomiky eurozóny, a to o 1,1 procenta. Jádrová inflace, která nezahrnuje nejvíce nestabilní ceny nezpracovaných potravin a energií, činila stejně jako v květnu 0,8 procenta. Bez zahrnutí cen energií, potravin, alkoholu a tabáku inflace zrychlila na 0,9 procenta z 0,8 procenta v květnu.
zdroj: ihned.cz
Světový obchod se zbraněmi nikdy nerostl tak jako nyní
14.06.2016
Výnos u desetiletých dluhopisů německé vlády se v úterý poprvé v historii spolkové republiky dostal do záporného pásma. Výnos tlačí dolů silná poptávka po těchto dluhopisech, která je podle obchodníků důsledkem nejistoty před blížícím se referendem o setrvání Británie v Evropské unii.
Dluhopisy německé vlády jsou považovány za jednu z nejbezpečnějších investic na světě. Výnos u německých dluhopisů s desetiletou splatností klesl až na minus 0,004 procenta. To znamená, že investoři namísto získání úroku v podstatě za vlastnictví dluhopisů zaplatí poplatek, napsala agentura DPA. Podle hlavního ekonoma firmy Dekabank Ulricha Katera k poptávce po německých dluhopisech přispívá rovněž mimořádně uvolněná měnová politika předních centrálních bank. Evropská centrální banka (ECB) v rámci boje proti nízké inflaci zavedla záporné depozitní sazby a spustila nákupy státních i firemních dluhopisů. Obavy z odchodu Británie z EU, tedy takzvaného brexitu, nyní tlačí dolů rovněž ceny evropských akcií. Panevropský akciový index FTSEurofirst 300 se na začátku úterního obchodování propadl zhruba o procento na nové tříměsíční minimum. Index tak vykazuje pokles již pátým dnem za sebou.
zdroj: ihned.cz
Tatra si veze z Egypta a Jordánska zakázky za 800 milionů
26.04.2016
Kopřivnická Tatrovka bude dodávat pro egyptskou i jordánskou armádu. Pro obě země dodá stovky speciálních podvozků pro vojenská vozidla, hodnota všech kontraktů se pohybuje okolo 800 milionů korun.
Tatra tak novými zakázkami pokračuje ve svém rostoucím trendu. Firmu, která před třemi lety skončila v konkurzu, koupilo duo podnikatelů Jaroslav Strnad a René Matera. Převzetí a následně i rozjezd firmy pro ně řídil právě Rusek. Strnadova skupina na konci minulého týdne oznámila, že kupuje a pokusí se zachránit pražskou Avii, dalšího tradičního výrobce nákladních vozů. A Tatra, firma, která ještě v roce 2012 prodělala téměř miliardu korun, po očištění od dluhů svým majitelům výborně vydělává. Jen zisk 390 milionů korun za rok 2015 oběma majitelům pokryl veškeré náklady na koupi a rozjezd slavné automobilky. Firma své vozy a speciální podvozky vyváží od Nového Zélandu přes Indii a Saúdskou Arábii až po západní Evropu.
zdroj: ihned.cz