Digitální občanku využívají statisíce lidí
10.04.2024
Od spuštění aplikace eDoklady dne 20. ledna si ji stáhlo přibližně 350 000 lidí, informoval novináře ředitel Digitální a Informační Agentury (DIA) Martin Mesršmíd. Od začátku dubna, kdy policie začala uznávat digitální průkaz totožnosti v mobilních telefonech, si ji stáhlo dalších 20 000 lidí.
Policie má k dispozici 6500 zařízení, která umožňují čtení elektronických dokladů. Tyto zařízení využívají především příslušníci pořádkové, dopravní a cizinecké policie, uvedl náměstek policejního prezidenta David Fulka na tiskové konferenci. Zatím policisté nezaznamenali při kontrolách elektronických dokladů žádné zásadní problémy. "Aplikace skutečně funguje," potvrdil Fulka. Policie má vlastní systém čtení průkazů, přičemž úložiště i přenos dat jsou zašifrované, což zajišťuje vysokou úroveň bezpečnosti. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) uvedl, že začátek akceptace elektronické verze průkazů o tři měsíce dříve, než se původně plánovalo, svědčí o tom, že policie považuje digitální doklady za užitečné a kvalitní. Používání elektronických dokladů zůstává dobrovolné a platí i plastová verze průkazů. Elektronické doklady přijímá 540 institucí, uvedl ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). Budou moci být vyzkoušeny i při nadcházejících volbách, avšak pouze dobrovolně v rámci pilotních projektů. Postupně budou elektronické doklady přijímat i další úřady, od července například soudy či úřady práce. V budoucnu by mohly být v eDokladech přidány i další dokumenty, jako jsou řidičské průkazy, kartičky pojištěnce nebo potvrzení o studiu.
S
(Zdroj: eurozpravy.cz)
Cena pšenice klesá a je už blízko hodnot před válkou na Ukrajině
20.09.2022
Cena pšenice na světových trzích klesá a jeden bušl (27,2 kg) se ráno v Asii prodával zhruba za 8,50 USD (208 Kč). Důvodem jsou obavy z globální recese, která by podle analytiků patrně snížila celkovou poptávku, i pokračující vývoz ukrajinského obilí podle dohody vyjednané za účasti OSN v létě v Istanbulu. Cena je tak blízko hodnot před únorovou invazí ruských vojsk na Ukrajinu.
Mírně vyšší byly po čtyřech ztrátových dnech ceny termínových kontraktů na sójové boby, tak jako pšenice obchodované na komoditní burze CBOT v Chicagu. Při obchodování v Asii se prodávaly zhruba za 14,54 USD za bušl. Naopak bez výraznějších změn byly ceny kukuřice, kde se cena pohybovala kolem 6,77 USD za bušl. Obchodníci dál sledují vývoj kolem počtu lodí, které s obilím opouštějí ukrajinské přístavy. Ukrajinské ministerstvo infrastruktury v neděli oznámilo, že od uzavření dohody o odblokování ukrajinských námořních přístavů zatím vyrazilo na cestu 165 lodí s celkovým nákladem 3,7 milionu tun zemědělských produktů. Ukrajinci na jaře přístavy zaminovali, aby ruským okupačním silám znemožnili je používat.
V
Růst tržeb v malých prodejnách překonal za poslední rok nadnárodní řetězce
20.09.2022
Tržby za balené potraviny a drogistické zboží v prodejnách takzvaného tradičního trhu, tedy s plochou do 400 metrů čtverečních, od loňského července do letošního srpna meziročně vzrostly o 3,8 procenta.
Hypermarkety a supermarkety za stejné období zaznamenaly růst tržeb o 1,9 procenta. Vyplývá to z dat společnosti NielsenIQ. Podle této společnosti bude následující období pro malé obchody v konkurenci nadnárodních řetězců vzhledem k tlaku na cenu ze strany zákazníků a rostoucím nákladům obchodů zatěžkávací zkouškou.
V
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Nejen potraviny. Zdražuje i základní drogerie
19.09.2022
Domácnosti neřeší jen výrazné zdražování jídla, pravidelné výdaje jim navyšuje také růst cen základní drogerie. A nemálo, kuchyňské rolky meziročně zdražily o téměř 100 procent, papírové kapesníky skoro o polovinu, cena toaletního papíru stoupla o čtvrtinu. Vyplývá to z dat srovnávače Heureka, který zmapoval ceny tuzemských e-shopů. Inflace tak Čechy přiměla změnit své nákupní zvyklosti.
"Meziroční zvyšování cen sledujeme napříč téměř všemi kategoriemi, které na Heurece máme. I když se v některých případech jedná o nárazové zdražení, v mnoha kategoriích jde o postupný, ale dlouhodobý trend, který začal začátkem letošního roku," říká k vývoji cen na internetu Michal Buzek, šéf analytiků Heureky. Za prudkým zdražováním základní drogerie, do které patří právě toaletní papír, kapesníky či kuchyňské utěrky, je především růst cen papírů ve světě. "Kromě toho je však papírenský průmysl energeticky velmi náročný, a to hlavně na zemní plyn, což je podle mě hlavní důvod toho, že tak zdražují papírové hygienické výrobky," podotýká analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. "V neposlední řadě zde máme poměrně silnou poptávku po tomto typu zboží, což nyní na podzim bude umocněno i sezonností, tedy nárůstem respiračních onemocnění a zvýšeným zájmem o papírové kapesníky," pokračuje analytik.
V
Na českém trhu působí asi 12 velkých řetězců s módou
12.09.2022
Funguje pod nimi zhruba 20 značek. ČTK to řekl partner a vedoucí týmu pronájmu maloobchodních prostor pro střední a východní Evropu ze společnosti Cushman & Wakefield Jan Kotrbáček. Mezi nejvýznamnější sítě patří podle něj švédská H&M. Ta svůj první obchod otevřela 13. září 1947 ve městě Västeraas ve středním Švédsku, tehdy pod názvem Hennes.
Do skupiny H&M, která je druhým největším prodejcem módy na světě, spadají kromě H&M značky COS, Monki, & Other Stories či Arket, většina jich ale podle Kotrbáčka zatím není v České republice zastoupena. Největším světovým prodejcem oblečení je španělská Inditex Group se značkami Zara, Bershka, Stradivarius nebo Pull and Bear. "Dále v ČR působí polská LPP Group se značkami jako Reserved, House, Cropp , Mohito a Sinsay, dalšími řetězci jsou C&A; Marks & Spencer, který je mimo Spojené království pouze v ČR a Řecku, New Yorker, Primark, Terranova, Lindex, Mango, Takko a prémiovější řetězce jako Peek & Cloppenburg či Van Graaf," uvedl.
S