Jadernou energii čeká celosvětový návrat na výsluní
17.01.2025
Jadernou energii čeká díky růstu poptávky po elektřině celosvětově návrat na výsluní, uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Zájem o ni je podle zprávy IEA největší od ropné krize v 70. letech 20. století. Budovat jaderné kapacity se chystá více než 40 zemí.
Poptávku po elektřině pohání klimatická krize a s ní spojená nutnost zajistit nízkoemisní dodávky. Růst poptávky po elektřině zaznamenává nejen průmysl, ale bez elektřiny se neobejde ani provoz elektromobilů a datových center. Je také nezbytná při využívání umělé inteligence (AI). Podle IEA vystoupá letos produkce všech téměř 420 světových jaderných reaktorů na nové maximum.
Přestože některé země jadernou energii postupně přestávají využívat nebo své elektrárny předčasně odstavují, celosvětová výroba elektřiny z jaderných elektráren roste. Japonsko produkci obnovuje, Francie dokončuje údržbu jaderných elektráren a v Číně, Indii, Koreji a Evropě se uvádějí do provozu nové reaktory. Jaderná energie se na celosvětové výrobě elektřiny podílí téměř deseti procenty a je po vodní energii druhým největším zdrojem nízkoemisní elektřiny.
Posilování jaderné energetiky však do značné míry závisí na čínských a ruských technologiích a zdrojích, jako je uran, což v sobě skrývá riziko budoucích závislostí, uvedla IEA. Čína výrazně roste, zatímco země tradičně využívající jadernou energetiku, jako jsou Spojené státy a Francie, se potýkají se zpožděním a s nárůstem nákladů na modernizaci svých jaderných elektráren.
Jadernou energetiku tradičně financují státy. Pro její rychlý rozvoj jsou ale zapotřebí také soukromí investoři, zdůraznila IEA.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Největší revoluce ve vzdělávání za 20 let
16.01.2025
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) společně s Národním pedagogickým institutem (NPI) dnes představilo finální podobu revidovaných Rámcových vzdělávacích programů pro předškolní a základní vzdělávání včetně nezbytné podpory při jejich zavádění do praxe. Tyto dokumenty definují hlavní cíle, obsah vzdělávání, očekávané výsledky učení a dovednosti, které by měli žáci a děti v jednotlivých stupních vzdělávání získat. Jedná se o největší změnu v rámci regionálního školství v České republice od zavedení rámcových vzdělávacích programů před 20 lety.
„Schválené RVP představuje obecný rámec a společný základ, který se zaměřuje na získání klíčových znalostí, důležitých pro život v 21. století, a jejich propojení s praktickými dovednostmi. Zároveň chceme školám umožnit značnou flexibilitu a dát prostor k přizpůsobení vlastního vzdělávacího obsahu,“ řekl ministr školství, mládeže a tělovýchovy Mikuláš Bek a zároveň poděkoval svým předchůdcům za jejich podíl na přípravě dokumentu, stejně jako všem odborníkům, kteří na něm pracovali.
“Novinkou spojenou s revizí RVP je princip průběžného vyhodnocování zkušeností, a tím vznikající prostor pro možnost úprav. K tomu účelu bude zřízena Národní kurikulární rada tvořená zástupci ministerstva, školských asociací, asociací děkanů fakult připravujících učitele a expertních členů, která bude stálým poradním orgánem ministerstva pro otázky RVP a jejich implementace,” uvádí náměstek ministerstva školství Jiří Nantl.
Do poloviny roku 2026 vyhodnotí Národní kurikulární rada poznatky z pilotního ověřování RVP, do něhož se mohou školy hlásit dobrovolně. Zkušenosti z terénu tak bude možné promítnout do RVP dříve, než se stane závazným od školního roku 2027/28 pro 1. a 6. ročník ZŠ.
• RVP pro předškolní vzdělávání
Nový RVP pro mateřské školy má za cíl zajistit plynulý přechod dětí do základního vzdělávání a současně vytvářet podnětné a respektující prostředí, které je klíčové pro jejich přirozený rozvoj.
• RVP pro základní školy
Díky revidovanému RVP mohou základní školy lépe přizpůsobit vzdělávací obsah svým podmínkám, aniž by se vytratil jednotný rámec a minimální standardy vzdělávání. Pro základní vzdělávání se klade důraz na rozvoj a propojení klíčových kompetencí a základních gramotností s očekávanými výsledky učení pro jednotlivé vzdělávací oblasti. V případě klíčových kompetencí jde o rozvoj kritického myšlení, spolupráce, řešení problémů, schopnosti učit se nebo kreativity. Mezi základní gramotnosti patří čtenářská a pisatelská gramotnost a logicko-matematická gramotnost. Očekávané výsledky učení jsou v novém RVP ZV srozumitelně formulovány pro jednotlivé vzdělávací oblasti tak, aby podporovaly kompetenčně orientované vzdělávání. Obsah vzdělávání bude více propojen s reálným životem a aplikací znalostí v praxi.
Harmonogram pro mateřské školy
• Od září 2025 bude probíhat dobrovolné zapojení mateřských škol do práce s novým RVP PV.
• Od září 2026 bude zavedení nového RVP PV ve všech mateřských školách povinné.
Harmonogram pro základní školy
• Pro zajištění hladkého přechodu škol na nové kurikulum, mohou školy dobrovolně zahájit výuku podle nově upravených ŠVP – od září 2025 v 1. a 6. ročníku. Během dobrovolného období bude probíhat intenzivní spolupráce s těmito školami, aby bylo možné získat zpětnou vazbu a dokument RVP ZV i modelové ŠVP případně upravit.
• Od školního roku 2027/28 bude výuka podle revidovaného RVP ZV povinná, minimálně v 1. a 6. ročníku.
• Od školního roku 2031/32 bude povinnost vzdělávání podle nových RVP pro všechny ročníky.
S
Nárok na příspěvek na bydlení
15.01.2025
Příspěvek na bydlení je jednou z dávek státní sociální podpory, která pomáhá jednotlivcům a rodinám zvládat náklady na bydlení. Nárok na tuto dávku mají osoby, jejichž náklady na bydlení přesahují 30 % čistého příjmu rodiny, pokud tato částka nepřesahuje stanovené normativní náklady. Dávka je určena nejen vlastníkům bytů a domů, ale i nájemcům, podnájemcům či uživatelům nemovitostí na základě věcného břemene.
Aby mohl být příspěvek na bydlení přiznán, musí být splněny dvě hlavní podmínky. Náklady na bydlení musí překročit 30 % čistého příjmu rodiny a tyto náklady nesmí být vyšší než normativní náklady stanovené podle počtu členů domácnosti a velikosti obce. Do nákladů na bydlení se započítávají nejen nájemné, ale i náklady na energie, vodu, odvoz odpadu a další služby spojené s bydlením.
O příspěvek mohou žádat vlastníci bytu nebo domu, včetně staveb pro individuální rekreaci, pokud splňují požadavky na bydlení, nájemci či podnájemci zkolaudovaných bytů, osoby užívající byt na základě věcného břemene a za určitých okolností může být příspěvek přiznán i manželům, kteří užívají byt společně, nebo osobám, které přestaly byt užívat během kalendářního měsíce (změna se však zohledňuje až od následujícího měsíce).
Žádost lze podat na Úřadu práce osobně nebo pohodlněji elektronicky prostřednictvím Klientské zóny Jenda. Pro přihlášení můžete využít nástroje jako Bankovní identita, eObčanka nebo mobilní klíč eGovernmentu. Kromě žádosti je možné tímto způsobem hlásit i změny či dokládat příjmy a náklady.
Příspěvek se vyplácí po šestiměsíčních obdobích, přičemž příjmy a náklady je nutné doložit dvakrát ročně – za 1. a 3. kalendářní čtvrtletí. Výše příspěvku se odvíjí od rozdílu mezi skutečnými či normativními náklady na bydlení a příjmy rodiny, přičemž se aplikuje koeficient 0,30.
Nárok na dávku vzniká dnem podání žádosti a lze ji uplatnit až tři měsíce zpětně. Pokud příjem rodiny nebo náklady na bydlení nesplňují stanovené podmínky, příspěvek zaniká.
S
Nezaměstnanost přesáhla čtyři procenta
15.01.2025
Prosinec přinesl nejhorší čísla za osm let. I když je prosincový nárůst míry nezaměstnanosti z důvodu sezónnosti železným pravidlem tuzemského trhu práce, jeho současný rozsah přesto nasvědčuje určitému zhoršování podmínek v oblasti zaměstnávání v Česku. Vždyť loni i předloni činila prosincová míra nezaměstnanosti 3,7 procenta, roku 2021 dokonce jen 3,5 procenta. Ani na vrcholu covidové pandemie, v prosinci 2020, nebyla nezaměstnanost vyšší, tehdy činila rovná čtyři procenta. Prosincová míra nezaměstnanosti byla naposledy vyšší než loni roku 2016.
Zvýšení míry nezaměstnanosti je projevem zejména zhoršování podmínek v tuzemském zpracovatelském průmyslu. Ty se podle příslušeného ukazatele zhoršují soustavně již více než 2,5 roku. Toto zhoršování doprovází snižování stavů zaměstnanců. Zároveň se pozvolna zhoršuje absorpce propuštěných trhem práce, byť Česko zůstává zemí s nejnižší mírou nezaměstnanosti v EU. V prosinci nepomohlo ani loňské legislativní ztížení zaměstnávání brigádníků, kteří tak byli pro práci v předvánočním čase, například v gastronomii, poptáváni méně.
S
Vláda rozhodla o novém národním parku
06.12.2024
Česká republika by měla mít pátý národní park – národní park Křivoklátsko. S jeho zřízením počítá návrh novely zákona o ochraně přírody a krajiny, který projednala a schválila vláda. Rozhodla také o vymezení nové ptačí oblasti Západní Krušné hory, schválila parametry podpory odstraňování škod, které způsobily povodně na státním vodohospodářském majetku, a rozhodla o možném uvolnění zásob ropy ze státních hmotných rezerv na případné vykrytí výpadku dodávek z ropovodu Družba. Vláda projednala návrh rozsáhlé novelizace zákona o ochraně přírody a krajiny, jejímž cílem je zvýšit ochranu dřevin, především těch ve městech a obcích, a volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin a také zřídit nový, již pátý národní park v Česku, národní park Křivoklátsko.
Novela má mimo jiné zajistit, aby v případě kácení dřevin ve městech a obcích při provádění stavebních prací musel stavitel provést přiměřenou náhradní výsadbu, případně zaplatit poplatek obci. Návrh také nově zaměřuje na ochranu biotopů, v nichž se volně žijící zvířata a rostliny vyskytují namísto ochrany jednotlivých druhů s výjimkou těch ohrožených. A zřízením nového národního parku chce stát zvýšit ochranu nejcennějších přírodních lokalit v okolí řeky Berounky a jejích přítoků.
Vláda odsouhlasila také vznik nové ptačí oblasti Západní Krušné hory. Je to lokalita, v níž se vyskytuje nejpočetnější populace ohroženého tetřívka obecného a jedna z nejpočetnějších populací sýce rousného v Česku.
Kabinet odsouhlasil i dokumentaci programu Odstraňování povodňových škod na státním vodohospodářském majetku III aktualizovaného o podprogram Odstranění následků povodní roku 2024. Jak rozhodla vláda už 13. listopadu, nový program pomůže státním podnikům Povodí a Lesy ČR zasanovat škody, které na jimi spravovaném vodohospodářském majetku způsobily zářijové povodně. Na program bude k dispozici deset miliard korun a otevřen bude až do roku 2030, kdy se předpokládá, že budou všechny škody odstraněny.
Vláda se zabývala také aktuální situací v zajištění dostatečného množství ropy pro český trh poté, kdy došlo k přerušení dodávek z ropovodu Družba. Schválila preventivní opatření pro případ, že by výpadek dodávek nepokryly zásoby, které má k dispozici rafinérie Orlen Unipetrol v Litvínově. V případě nutnosti stát uvolní ze státních hmotných rezerv na pokrytí výpadku 330 000 tun ropy. Zásoby ropy jsou v Česku dostatečné, aby tento výpadek pokryly, Česká republika navíc už není na ropovodu Družba závislá.
S