Teplomilné plodiny "migrují" na sever
Klimatická změna zásadně proměňuje podmínky pro zemědělskou produkci v Česku a globálně bude mít vliv na potravinovou bezpečnost. Podle odborníků se zemědělství...
Lex plyn prošel sněmovnou
Novela má Česku zajistit energetickou soběstačnost. Urychlit povolování nových paroplynových zdrojů energie má novela energetického zákona přezdívaná Lex plyn,...
Změna ceny po objednávce při nakupování přes e-shop
Při nakupování na e-shopu se spotřebitelé setkávají se situací, kdy se podnikatel po odeslání objednávky pokouší změnit cenu. Prodávající přitom odkazují...
Cena zlata překonala další rekord
Cena zlata stoupla na nový rekord nad 3200 dolarů (71 140 korun) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). K růstu zlata přispívá slabší dolar a eskalace obchodní...
Hypotéky v březnu posílily
Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypotéky za 32,8 miliardy korun, což je proti únoru nárůst o 29 procent. Nové úvěry bez refinancování stouply...

Murphy radí

Murphyho zákony a komentáře

Nikdy není tak špatně, aby zítra nemohlo být hůř.

Když dva dělají totéž, výsledek je vždy jiný.

O tom, jak věci vypadají, rozhoduje úhel pohledu. Co je dovoleno bohem, není dovoleno volům.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho vynálezy

Než si začnete stříhat nehty, natřete je na červeně - snadněji je pak najdete na koberci.

Pokud nemáte čas na sprchování, jednoduše se obalte izolepou a pak ji odmotejte - špína se na ni nalepí.

Lampičku na sluneční energii ocení každý, kdo hledá pod lampou tmu.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákoník

Co se v životě podaří, o chvíli se obrátí naruby.

Výhodně vyměním falešnou pětistovku za dvě pravé dvěstěkorunáčky. Zn..: Berte, dokud je v akci!

Mýlit se je lidské ale výsledek stojí za to.

(Murphyho zrnká II)
Věci se kazí

Nezaměstnaný otec pěti dětí dá poslední peníze jasnovidke, aby mu vyveštila, jaká budoucnost ho čeká. Jasnovidka začne: Jste otcem tří dětí ... Ne tří, pěti - opravuje ji zákazník. To si myslíte vy.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho rady

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud vás někdo upozorní, že se určitá věc kazí, nemá smysl měnit věc. Třeba se zbavit donašeče. Vyměnit lidí je přece mnohem snazší, než vyměnit věc.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

(Murphyho zrnká II)

Jadernou energii čeká celosvětový návrat na výsluní

17.01.2025 Jadernou energii čeká díky růstu poptávky po elektřině celosvětově návrat na výsluní, uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Zájem o ni je podle zprávy IEA největší od ropné krize v 70. letech 20. století. Budovat jaderné kapacity se chystá více než 40 zemí.
Poptávku po elektřině pohání klimatická krize a s ní spojená nutnost zajistit nízkoemisní dodávky. Růst poptávky po elektřině zaznamenává nejen průmysl, ale bez elektřiny se neobejde ani provoz elektromobilů a datových center. Je také nezbytná při využívání umělé inteligence (AI). Podle IEA vystoupá letos produkce všech téměř 420 světových jaderných reaktorů na nové maximum.
Přestože některé země jadernou energii postupně přestávají využívat nebo své elektrárny předčasně odstavují, celosvětová výroba elektřiny z jaderných elektráren roste. Japonsko produkci obnovuje, Francie dokončuje údržbu jaderných elektráren a v Číně, Indii, Koreji a Evropě se uvádějí do provozu nové reaktory. Jaderná energie se na celosvětové výrobě elektřiny podílí téměř deseti procenty a je po vodní energii druhým největším zdrojem nízkoemisní elektřiny.
Posilování jaderné energetiky však do značné míry závisí na čínských a ruských technologiích a zdrojích, jako je uran, což v sobě skrývá riziko budoucích závislostí, uvedla IEA. Čína výrazně roste, zatímco země tradičně využívající jadernou energetiku, jako jsou Spojené státy a Francie, se potýkají se zpožděním a s nárůstem nákladů na modernizaci svých jaderných elektráren.
Jadernou energetiku tradičně financují státy. Pro její rychlý rozvoj jsou ale zapotřebí také soukromí investoři, zdůraznila IEA.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)

Ve kterých vysokoškolských oborech je málo žen a kde hrozí problémy s uplatněním?

10.04.2019 Vysoké školy zaměřené na informační a komunikační technologie v Česku navštěvuje na rozdíl od ostatních zemí EU jen velmi málo žen. Vyplývá to z evropské srovnávací analýzy projektu Evropa v datech poskytnuté exkluzivně Aktuálně.cz.
V rámci technických a přírodovědných vysokoškolských oborů najdeme výraznější zastoupení žen pouze mezi biology. Data zároveň ukázala, že úplně neplatí zažité a často omílané tvrzení, že s přírodovědným oborem si práci na rozdíl od humanitního vzdělání najde každý. Žebříček nezaměstnaných absolventů totiž až do nedávna vedli právě přírodovědci.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)

V Česku začala fungovat bezplatná on-line burza druhotných surovin

03.04.2019 Cyril Klepek, který za projektem stojí, má v plánu pomoci obcím a firmám k využití toho, o čem si myslí, že je odpad. Štěrkodrť, dvě stě korun za tunu, doprava možná. Tak vypadá nabídka na trochu netradiční internetové burze Cyrkl.
"Je to platforma, na které mohou obce a firmy nabízet nebo poptávat druhotné suroviny," vysvětluje Aktuálně.cz Cyril Klepek, který za projektem stojí. "Stavební a demoliční odpady rozhodně nepatří na skládky. Mají svou hodnotu a lze je opětovně použít či recyklovat," dodává zakladatel burzy. Na platformě se aktuálně nabízí, nebo naopak poptává suť, štěrk, ale i plastové drti. "Jsou firmy, které z použitých plastů dělají třeba lavičky. Ty mají v praxi větší životnost než klasické dřevěné. Další firma z toho dělá krmítka pro ptáky," popisuje, na co mohou společnosti plastový odpad využít. Drobnou suť pak lze zužitkovat například při stavbě příjezdové cesty.

Trendy ve stravování zaměstnanců v ČR

28.03.2019 Každý pracovní den jde v Česku na oběd 70 procent zaměstnanců, o 14 procentních bodů více než před zhruba desetiletím, ukázal mezinárodní průzkum stravovacích návyků, který iniciovala firma Edenred ve spolupráci s EU.
Stále je ale tento podíl jeden z nejmenších ve sledovaných evropských státech. Na více než trojnásobek se za poslední desetiletí zvýšil podíl lidí, kteří jedí ve firemních relaxačních místnostech, nyní je jich zhruba třetina. Lidé se také snaží stravovat zdravěji. V průzkumu odpovídalo loni v ČR 1105 respondentů, v zemích EU dohromady 25.428 lidí.
(Zdroj: eurozpravy.cz)

Nebezpeční řidiči dodávek kvůli telefonování

20.03.2019 Za volantem telefonují 35 minut denně, 50 % bez handsfree. Život šoféra dodávky je spojen s řízením stejně jako s telefonováním. Kolik času ale stráví řidiči rozvážkových služeb obvoláváním adresátů, kdy k nim dorazí zásilka? Průzkum, který si zadalo britské zastoupení Volkswagenu, ukazuje, že v průměru stráví šofér na telefonu 35 minut denně, u deseti procent toto číslo ale roste ke dvěma hodinám.
A samotná doba, kdy se kvůli telefonování nemůže řidič dodávky zcela věnovat řízení, není jediným problémem. 23 procent dotázaných přiznalo, že v autě nemá handsfree, další třetina ho pak sice má, ale nepoužívá ho. Najdou se tedy pravděpodobně tací, kteří stráví denně dvě hodiny telefonováním a celou dobu drží v jedné ruce mobil a ve druhé volant. V Česku hrozí řidiči pokuta tisíc korun na místě, patnáct set až dva tisíce ve správním řízení. K tomu dostane dva trestné body. Ministerstvo dopravy ale chce postih zpřísnit: pokuta by se měla zvýšit na dva a půl až pět tisíc, počet bodů na čtyři.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
květen 2025
T po út st čt so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má svátek Žofie
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
náš partner