Lex plyn prošel sněmovnou
Novela má Česku zajistit energetickou soběstačnost. Urychlit povolování nových paroplynových zdrojů energie má novela energetického zákona přezdívaná Lex plyn,...
Změna ceny po objednávce při nakupování přes e-shop
Při nakupování na e-shopu se spotřebitelé setkávají se situací, kdy se podnikatel po odeslání objednávky pokouší změnit cenu. Prodávající přitom odkazují...
Cena zlata překonala další rekord
Cena zlata stoupla na nový rekord nad 3200 dolarů (71 140 korun) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). K růstu zlata přispívá slabší dolar a eskalace obchodní...
Hypotéky v březnu posílily
Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypotéky za 32,8 miliardy korun, což je proti únoru nárůst o 29 procent. Nové úvěry bez refinancování stouply...
Češi vybrali na pomoc Barmě 1,2 milionu, další peníze...
Týden po ničivém zemětřesení v Barmě a Thajsku se ve veřejných sbírkách, které na pomoc lidem v postižených oblastech vyhlásily české neziskové organizace,...

Murphy radí

Murphyho zákony a komentáře

Když dva dělají totéž, výsledek je vždy jiný.

O tom, jak věci vypadají, rozhoduje úhel pohledu. Co je dovoleno bohem, není dovoleno volům.

Nikdy není tak špatně, aby zítra nemohlo být hůř.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákoník

Jeden iniciativní blbec je horší než teroristické komando!

Co se v životě podaří, o chvíli se obrátí naruby.

Jeden iniciativní blbec je horší než teroristické komando!

(Murphyho zrnká II)
Murphyho vynálezy

Pokud nemáte čas na sprchování, jednoduše se obalte izolepou a pak ji odmotejte - špína se na ni nalepí.

Lampičku na sluneční energii ocení každý, kdo hledá pod lampou tmu.

Než si začnete stříhat nehty, natřete je na červeně - snadněji je pak najdete na koberci.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho rady

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud vás někdo upozorní, že se určitá věc kazí, nemá smysl měnit věc. Třeba se zbavit donašeče. Vyměnit lidí je přece mnohem snazší, než vyměnit věc.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

(Murphyho zrnká II)
Věci se kazí

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Nezaměstnaný otec pěti dětí dá poslední peníze jasnovidke, aby mu vyveštila, jaká budoucnost ho čeká. Jasnovidka začne: Jste otcem tří dětí ... Ne tří, pěti - opravuje ji zákazník. To si myslíte vy.

(Murphyho zrnká II)

Počet dolarových milionářů se loni zvýšil na 22,8 milionu

11.06.2024 Počet dolarových milionářů se loni zvýšil o 5,1 procenta na 22,8 milionu. Podle studie World Wealth Report poradenské společnosti Capgemini je jich tak nejvíce od roku 1997, kdy údaje o nich začala vyhodnocovat. Majetek bohatých vzrostl o 4,7 procenta na rekordních 86,8 bilionu dolarů (1,97 biliardy korun). Pomohl mimo jiné růst akciových trhů, uvedla agentura DPA.
Největší nárůst milionářů zaznamenala Severní Amerika. Díky silné ekonomice, polevující inflaci a boomu na akciových trzích vzrostl majetek bohatých v tomto regionu o 7,2 procenta na 26,1 bilionu dolarů. Počet bohatých lidí se tam zvýšil o 7,1 procenta na 7,431 milionu.
"Tento trend pokračuje podobně ve většině regionů, i když v menší míře," uvádí studie.
V čele žebříčku zůstávají Spojené státy před Japonskem s počtem 3,777 milionu dolarových milionářů. Před rokem jich bylo 3,551 milionu. Na třetím místě je Německo s počtem 1,65 milionu milionářů, což představuje meziroční nárůst o 2,1 procenta. Čína obsadila čtvrtou příčku s více než 1,5 milionu dolarových milionářů, zatímco před rokem jich tam bylo 1,498 milionu.
Capgemini sestavuje svou zprávu každoročně od roku 1997. Pro výpočet majetku zohledňuje akcie, cenné papíry s pevným úrokem, alternativní investice, hotovost a nemovitosti, pokud v nich jejich vlastníci nebydlí. Nezahrnuje do něj sbírky ani zboží dlouhodobé spotřeby. Analýza vyhodnocuje 71 zemí, které představují více než 98 procent světového hrubého národního důchodu a 99 procent globální kapitalizace akciového trhu.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)

Cena bitcoinu klesla až na devět tisíc dolarů

01.12.2017 Cena digitální měny bitcoin dnes na platformě Bitstamp sestoupila až na 9000 dolarů (zhruba 193 000 korun). Od středečního výstupu na rekordních 11 395 dolarů tak nejznámější kryptoměna ztratila více než pětinu hodnoty.
Po propadu na 9000 dolarů bitcoin část ztrát smazal a pohyboval se kolem 9200 dolarů. Od začátku roku si tak v 15:00 SEČ stále připisoval zhruba 850 procent. Skeptici upozorňují, že růst hodnoty bitcoinu představuje klasickou spekulativní bublinu, která nemá žádnou souvislost s reálnou aktivitou na finančním trhu nebo s ekonomikou. K největším kritikům patří šéf americké investiční banky JPMorgan Chase & Co Jamie Dimon, který bitcoin označil za podvod. Bitcoin vznikl v roce 2009 jako alternativa oficiálních měn a během let se prosadil jako přední kybernetická měna světa. Vytváří ji síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové virtuální mince stabilním a postupně se zpomalujícím tempem. Je navržen tak, aby ho nikdo nemohl ovlivňovat, ani vlády a centrální banky. Poslední bitcoiny se mají dostat do oběhu kolem roku 2140.
(Zdroj: ihned.cz)

Bitcoin láme rekordy

29.11.2017 K magické hranici ho žene zájem velkých investorů. Cena bitcoinu se poprvé přehoupla přes deset tisíc dolarů.
Cenu táhne nahoru očekávání, že do něj budou více investovat například fondy. Virtuální měna bitcoin překonala o víkendu další cenovou hranici - poprvé v historii se obchodovala za více než devět tisíc dolarů. Digitální měna, která teprve předchozí víkend zdolala úroveň osmi tisíc dolarů, tak již od začátku letošního roku svou hodnotu téměř zdesetinásobila.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)

Bitcoin poprvé překonal hranici šesti tisíc dolarů

23.10.2017 Hodnota kybernetické měny bitcoin v pátek poprvé překročila 6000 dolarů (130 650 korun), od začátku letošního roku se tak více než zešestinásobila. Další růst kurzu se přitom očekává – téměř polovina respondentů v průzkumu serveru CNBC věří, že bitcoin překoná hranici 10 000 dolarů. Bývalý manažer hedgeového fondu Michael Novogratz už minulý týden odhadl, že by to mohlo být za šest až deset měsíců.
Bitcoin vznikl v roce 2009 jako alternativa oficiálních měn a během let se prosadil jako přední kybernetická měna světa. Vytváří ji síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové virtuální mince stabilním a postupně se zpomalujícím tempem. Protože není pod kontrolou žádné centrální banky a dá se snadno přesouvat, často měnu využívají i ti lidé, kteří se chtějí skrýt dohledu úřadů. Kurz bitcoinu je ve srovnání s oficiálními měnami velmi rozkolísaný a snadno podléhá spekulacím. Na rozdíl od běžných měn za sebou nemá žádnou reálnou oporu v podobě ekonomiky, na jejíž výkon by byl navázán.
(Zdroj: ihned.cz)

Motory by mohla pohánět obyčejná voda

14.08.2017 Vynálezci, kteří tvrdili, že umí z vody udělat levné palivo pro spalovací motory, většinou skončili s cejchem podvodníků, vědcům z US Army Research Laboratory v Aberdeen (Maryland) se to však nyní opravdu podařilo. Vyvinuli slitinu na bázi hliníku, která z vody uvolňuje vodík s takovou účinností, že dává naději na praktické využití.
Mohlo by to odstartovat revoluci v energetice, protože by odpadl hlavní problém vodíkového hospodářství, kterým jsou problémy při skladování tohoto výbušného plynu. Už nebude nutné, aby automobily a další dopravní prostředky poháněné vodíkem měly těžké tlakové lahve nebo speciální nádrže udržující plyn zkapalněný při velmi nízkých teplotách, protože pohonnou látkou se stane obyčejná voda. Takto získaný vodík by představoval ideální palivo: jeho slučování s kyslíkem je nejefektivnějším zdrojem energie a přitom jediným "výfukovým plynem" je nezávadná vodní pára. Schopnost hliníku za určitých okolností z vody uvolňovat vodík, je známa už dlouho. Hliník při tom nepůsobí jako katalyzátor rozkládající vodu na vodík a kyslík (jak mylně uvádějí některá média – v takovém případě by se jednalo o perpetuum mobile), ale do reakce vstupuje také. Váže se totiž na kyslík mnohem urputněji než vodík, takže ho z vodní molekuly (obrazně řečeno) vyžene. Díky tomu se mimo jiné při slučování hliníku s kyslíkem uvolňuje velké množství energie, což se využívá v zápalných směsích nebo v raketových motorech na pevná paliva. Při reakci hliníku s vodou je výsledným produktem kromě vodíku buď hydroxid hlinitý, nebo oxid hlinitý. Dosud se to ale dařilo jen při extrémně vysokých teplotách, za přítomnosti drahých katalyzátorů a s účinností, která se i v nejlepších případech sotva blížila k 50 procentům. Vědci z US Army Research Laboratory ale tvrdí, že se jim to daří za běžných podmínek a s velmi vysokou účinností.
zdroj: ihned.cz
květen 2025
T po út st čt so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má svátek Květoslav
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
náš partner