Počet dolarových milionářů se loni zvýšil na 22,8 milionu
11.06.2024
Počet dolarových milionářů se loni zvýšil o 5,1 procenta na 22,8 milionu. Podle studie World Wealth Report poradenské společnosti Capgemini je jich tak nejvíce od roku 1997, kdy údaje o nich začala vyhodnocovat. Majetek bohatých vzrostl o 4,7 procenta na rekordních 86,8 bilionu dolarů (1,97 biliardy korun). Pomohl mimo jiné růst akciových trhů, uvedla agentura DPA.
Největší nárůst milionářů zaznamenala Severní Amerika. Díky silné ekonomice, polevující inflaci a boomu na akciových trzích vzrostl majetek bohatých v tomto regionu o 7,2 procenta na 26,1 bilionu dolarů. Počet bohatých lidí se tam zvýšil o 7,1 procenta na 7,431 milionu.
"Tento trend pokračuje podobně ve většině regionů, i když v menší míře," uvádí studie.
V čele žebříčku zůstávají Spojené státy před Japonskem s počtem 3,777 milionu dolarových milionářů. Před rokem jich bylo 3,551 milionu. Na třetím místě je Německo s počtem 1,65 milionu milionářů, což představuje meziroční nárůst o 2,1 procenta. Čína obsadila čtvrtou příčku s více než 1,5 milionu dolarových milionářů, zatímco před rokem jich tam bylo 1,498 milionu.
Capgemini sestavuje svou zprávu každoročně od roku 1997. Pro výpočet majetku zohledňuje akcie, cenné papíry s pevným úrokem, alternativní investice, hotovost a nemovitosti, pokud v nich jejich vlastníci nebydlí. Nezahrnuje do něj sbírky ani zboží dlouhodobé spotřeby. Analýza vyhodnocuje 71 zemí, které představují více než 98 procent světového hrubého národního důchodu a 99 procent globální kapitalizace akciového trhu.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Sněmovna schválila novelu zákona o silničním provozu
29.06.2023
Nynější systém trestných bodů se zjednodušuje z pěti sazeb na tři. Nově bude možné přidělit dva, čtyři nebo šest bodů. Například u řízení pod vlivem alkoholu řidič dostane šest bodů namísto nynějších sedmi, zaplatí ale pokutu ve správním řízení až 25.000 Kč namísto dnešních až 20.000. Pokud odmítne zkoušku na alkohol, hrozí mu pokuta až 75.000 Kč. Za nasbíraných 12 trestných bodů řidič přijde o řidičský průkaz, stejně jako dosud.
Řídit auto bude možné již od 17 let, ale jen pod dohledem bezúhonného řidiče - mentora.
Pokuta na místě se u závažných přestupků zdvojnásobí až na 5500 Kč. Pro konečnou výši pokuty budou platit úzká pásma v rozmezí od 500 do 1000 Kč, aby policisté mohli zohlednit okolnosti přestupku. Pro méně závažné přestupky, jako je jízda spolujezdce bez zapnutého pásu, je pásmo 1500 až 2000 Kč, pro středně vážné přestupky typu nedání přednosti v jízdě je to 2500 až 3500 Kč a pro ty nejzávažnější, jako je jízda na červenou, 4500 až 5500 Kč.
Zavádí se řidičský průkaz na zkoušku. Pokud dva roky od získání řidičského oprávnění řidič spáchá šestibodový přestupek nebo mu bude odebrán řidičský průkaz za závažný přečin, bude muset absolvovat dopravně-psychologickou přednášku a tzv. evaluační jízdu. Půjde o čtyřhodinovou výuku příčin dopravních nehod a jejich prevence a také čtyřhodinovou teorii a jízdu v autoškole.
Od příštího roku nebudou muset řidiči mít s sebou řidičský průkaz, malý technický průkaz nebo průkaz profesní způsobilosti. Původně měla tato povinnost skončit až k 1. červenci 2025.
Na vybraných úsecích dálnic bude moci ministerstvo dopravy zvýšit nejvyšší povolenou rychlost až na 150 km/h. Týkat se to bude nových a modernizovaných úseků.
Ministerstvo dopravy bude smět udělit výjimku z víkendového a svátečního zákazu jízd kamionů, a to z důvodu bezpečnosti státu, ochrany života, zdraví nebo majetku a také mimořádné události nebo odstraňování jejích následků. Pokud ministerstvo dopravy takovou výjimku vydá, bude o ní muset neprodleně informovat policii, aby s ní mohli být policisté seznámeni.
Zákon zavede takzvané sdílené zóny. Sdílená zóna bude označena patřičnou dopravní značkou, chodci i cyklisté v ní budou moci užívat pozemní komunikaci v celé její šířce a platit v ní bude nejvýše dvacetikilometrová rychlost.
Registrovaní poskytovatelé terénních sociálních služeb budou mít dovoleno v naléhavých případech parkování i na místech, kde jinak platí zákaz stání. Jejich vozidla by měla mít označení, jako mají nyní vozidla domácí zdravotní péče.
Ruší se udělování výjimek z věku pro motoristické sportovce. Výjimku dosud uděluje ministerstvo dopravy držiteli licence motoristického sportovce, který na jejím základě může získat řidičské oprávnění skupiny A1, A2 nebo A, jež ho opravňuje k řízení vozidel při sportovní soutěži.
Držitelé řidičského oprávnění skupiny B budou moci od 21 let věku řídit také sněžné skútry.
S
Veterináři upozorňují na zákaz dovozu potravin živočišného původu ze zemí mimo EU
26.06.2023
Státní veterinární správa (SVS) upozorňuje na to, že lidé nesmí do Česka z letních dovolených ze zemí mimo EU vozit potraviny živočišného původu. Týká se to masa, masných výrobků, salámů, klobás i mléka, másla nebo například sýrů a jogurtů. Důvodem je nebezpečí zavlečení nebezpečných nákaz na území EU.
Pravidla platí i pro poštovní balíky, kurýrní služby nebo nákupy přes internet. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí správy Petr Vorlíček. Zákaz dovozu potravin se netýká pouze vybraných zemí, se kterými má EU nadstandardní vztahy nebo mají zvláštní status. Dovážet potraviny je možné z Andorry, Lichtenštejnska, Norska, San Marina a Švýcarska. Výjimku mají také Grónsko a Faerské ostrovy, odkud lze dovézt maximálně deset kilogramů. Na dodržování pravidel dohlíží celní úřady, které dělají kontroly na mezinárodních letištích u cestujících ze zemí mimo EU. Pokud nějaké potraviny naleznou, zabavují je a následně likvidují.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Téměř pětina domácností s hypotékou dá až 75 procent příjmů na bydlení
19.06.2023
Téměř pětina českých domácností s hypotékou dá až 75 procent svých příjmů na náklady spojené s bydlením. Vedle splátek úvěrů na bydlení jich odchází peníze i na další pravidelné platby, jako jsou příspěvky do fondu oprav, vodné a stočné, zálohy na energie či pojištění. Vyplývá to z průzkumu finančně-poradenské společnosti Swiss Life Select mezi více než tisícovkou respondentů, kteří splácí hypotéku.
Na úhradu nákladů na bydlení vynaloží podle průzkumu agentury Ipsos méně než třetinu svých příjmů 27 procent domácností. Přes 50 procent jich musí ze své peněženky na tyto náklady utratit třetinu až polovinu měsíčních příjmů. Alarmující situace je podle autorů průzkumu u 18 procent domácností, které na náklady na bydlení dávají 50 až 75 procent svých příjmů.
Ohrožené domácnosti, které na náklady na bydlení vynaloží víc než polovinu příjmů, jsou nejčastěji v Libereckém kraji. Jejich podíl tam činí 29 procent. Ve Zlínském kraji je to 28 procent a v Olomouckém kraji 27 procent.
Respondenti, kteří za platby související s bydlením vydají měsíčně 50 až 75 procent příjmů, bydlí nejčastěji ve městech do 5000 obyvatel. Jsou jich tam přibližně dvě pětiny. Většinou mají výuční list. Ve věkových kategoriích 18 až 26 let je jich 27 procent, ve věku 27 až 35 let 21 procent a mezi 36 a 44 roky 23 procent.
Prudký nárůst inflace v loňském roce a zvýšení cen se nejvíce dotkly domácností, které měly už i dříve vinou nákladů na bydlení napjatý rozpočet. Růst výdajů v rodinném rozpočtu loni podle průzkumu Swiss Life Select pocítilo bez potřeby snížit své výdaje 41 procent domácností. Třetina z nich musela začít šetřit. Zhruba 13 procent domácností zasáhl růst výdajů natolik, že vyjdou "jen tak tak" nebo odpovídali v pochybách "nevím, zda letos vše zvládnu řádně poplatit".
Nejohroženějších 13 procent domácností v ČR pochází hlavně z Libereckého kraje, kde jich je 24 procent. V Olomouckém kraji činí jejich podíl 18 procent a v Moravskoslezském kraji 17 procent.
Zhruba čtvrtina respondentů, kteří mají pochyby o tom, jak růst výdajů zvládnou, má základní vzdělání a 17 procent bydlí v malých městech s maximálně tisícovkou obyvatel. Aktuálně jde o nejohroženější skupinu z hlediska schopnosti splácet závazky spojené s bydlením a jeho financováním.
B
ČNB vydává pamětní stříbrnou minci s motivem vozu Tatra 603
15.06.2023
Česká národní banka (ČNB) vydává pamětní stříbrnou minci v nominální hodnotě 500 korun s motivem osobního automobilu Tatra 603. V prodeji bude 30.000 kusů mince vyrobené podle návrhu Petry Brodské. ČNB o tom informovala na svých internetových stránkách. Prodejní cena bude vyšší než nominální, zohledňuje mimo jiné cenu stříbra nebo náklady na výrobu mince. Mince o hmotnosti 26,1 gramu jsou vyrobené ze slitiny stříbra a mědi a pro ČNB je vyrobila Česká mincovna.
Do prodeje půjdou ve dvou provedeních, která se liší povrchovou úpravou a provedením hrany. Mince mají průměr 40 milimetrů, na lícní straně je ztvárněn automobil Tatra 603 z čelního pohledu. Rubová strana je rozdělena na dvě části, v horní je automobil ze šikmého pohledu a v dolní technický výkres automobilu z bočního pohledu a část technického výkresu automobilu z horního pohledu. Boční pohled na automobil je proveden jako vložený prvek černé barvy. Mince s motivem Tatry 603 je součástí cyklu pamětních pětisetkorun, které jsou věnovány slavným dopravním prostředkům. ČNB vydává každý rok jednu minci této série. V roce 2021 šla do prodeje mince s motivem parní lokomotivy Škoda 498 Albatros, loni mince s motivem motocyklu Jawa 250. Pro příští rok ČNB plánuje minci s motivem tramvaje ČKD Tatra T3.
S