Populace ČR v roce 2023 překročila 10,9 milionu, výrazně klesl počet sňatků i narozených dětí
07.10.2024
Populace Česka se v průběhu roku 2023 rozrostla o 73,0 tisíce obyvatel díky kladnému migračnímu saldu, čímž překročila hranici 10,9 milionu. Rok 2023 se dále vyznačoval výrazným dvanáctiprocentním poklesem počtu sňatků. Poprvé od roku 2005 se živě narodilo méně než 100 tisíc dětí (91,1 tis.). Naděje dožití při narození již druhým rokem rostla a navázala na pozitivní vývoj před pandemií onemocnění covid-19, uvádí ČSÚ.
Na konci roku 2023 mělo Česko poprvé od konce druhé světové války více než 10,9 milionu obyvatel. Přírůstek stěhováním 94,7 tisíce osob byl, po přírůstku v roce 2022, druhý nejvyšší v poválečné historii Česka. V migračním saldu převládali občané Ukrajiny (75,2 tis.), následovaní občany Slovenska (5,6 tis.) a vůbec poprvé se na třetím místě objevili Filipínci (2,1 tis.). Oproti tomu přirozená měna snížila celkový přírůstek obyvatel v roce 2023 o 21,6 tisíce.
Manželství v roce 2023 uzavřelo 48,3 tisíce párů. Po výrazném meziročním nárůstu počtu sňatků v roce 2022 (o 17 %) došlo opět k jeho poklesu. Snížila se rovněž intenzita sňatečnosti, když při setrvání měr sňatečnosti z roku 2023 by před 50. rokem věku vstoupilo do prvního manželství 56 % mužů a 65 % žen. Průměrný věk mužů při prvním sňatku vzrostl na 32,7 roku a žen na 30,6 roku. Rozvedlo se 19,5 tisíce manželství, o 2 % méně než v roce 2022. Při udržení měr rozvodovosti z roku 2023 by v dalších letech skončilo rozvodem 37,1 % manželství, nejméně od počátku století. Průměrná délka trvání manželství do jeho ukončení rozvodem činila 13,5 roku.
Pokles počtu živě narozených v roce 2023 představoval již druhé desetitisícové meziroční snížení v řadě. Úhrnná plodnost poklesla z 1,62 na 1,45 dítěte na jednu ženu, zatímco průměrný věk žen při narození prvního dítěte se mírně zvýšil na 28,9 roku. Počet zemřelých se v roce 2023 meziročně snížil o 6 % na 112,8 tisíce. Naděje dožití při narození meziročně výrazně vzrostla, u mužů na 76,9 let (o 0,7 roku) a u žen na 82,8 let (o 0,8 roku).
Podrobné informace o strukturách a intenzitách demografických událostí a jevů v loňském roce přináší analytická publikace Vývoj obyvatelstva České republiky, dostupná na webu ČSÚ.
S
(Zdroj: moneymag.cz)
Pandemie mění trh práce, třetina pozic už nebude potřeba
02.11.2020
Pandemie urychlila nové trendy na pracovním trhu. Řada firem si navykla na práci z domova, zrychlil se také proces digitalizace, robotizace a automatizace. V příštích deseti letech zanikne zhruba 30 procent pozic, ale stejný počet jich zase vznikne, uvedla v tiskové zprávě vedoucí Ústavu práva a humanitních věd Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně Martina Rašticová.
Některé dnešní pozice patří podle ní mezi ty, které před pár lety nikdo neznal nebo vůbec neexistovaly. "Jsou to například specialisté na sociální sítě nebo učitelé chatbotů, kteří vytváří jazyk počítačového programu chatbot stimulující lidskou konverzaci. Mezi další takové pozice patří instagramový influencer nebo dálkový on-line učitel," uvedla Rašticová. Časem oproti tomu přestanou být potřební účetní, jejichž práci zvládnou automatizované programy, poštovní doručovatelé, pokladní, bankovní úředníci, agenti v cestovní kanceláři nebo asistenti právníka.
V
Spojené státy podaly žalobu na Google
21.10.2020
Americké ministerstvo spravedlnosti a s ním 11 států americké unie podaly antimonopolní žalobu na internetovou firmu Google. Viní ji z porušování zákona o zneužití tržní síly za účelem omezení konkurence, uvedla agentura Reuters. Žaloba je jedním z nejvýznamnějších kroků vlády na ochranu hospodářské soutěže. Mohla by vést k žalobám na další technologické firmy, jako je Apple, Amazon a Facebook.
Žaloba přichází jen několik dní před americkými prezidentskými volbami. Prezident Donald Trump svým příznivcům slíbil, že některé firmy se budou zodpovídat z údajného potlačování konzervativních hlasů. Zákonodárci i skupiny na ochranu spotřebitelů firmu Google už dlouho obviňují ze zneužívání dominantního postavení ve vyhledávání a reklamě na internetu k potlačení konkurence a zvýšení zisků. Kritici tvrdí, že pokuty v řádu miliard dolarů a povinné změny chování, které Googlu v posledních letech nařídily evropské regulační orgány, nebyly dost přísné a že Google potřebuje projít strukturálními změnami.
V
Lidé kvůli covid-19 skupují hlavně vitaminy
19.10.2020
S jarním příchodem koronaviru do Česka se lékárníci nestačili divit. Zákazníci na prodejnách ve velkém skupovali léky proti bolesti, aby se na možný průběh nemoci předzásobili. Na podzim je situace jiná - teď jdou na odbyt hlavně přípravky na posílení imunity. Prodeje některých vitaminů momentálně rostou rychleji než třeba u paracetamolu či ibuprofenu.
Vitaminy jsou teď žádanější než léky proti bolesti, potvrzuje za lékárny Benu Alžběta Poršová. "Výjimečné nárůsty také pozorujeme u přípravků na podporu imunity. I těch je ale v našich lékárnách i na e-shopu dostatek," ujišťuje. Podle zakladatele e-shopu Lékárna.cz Vladimíra Finsterleho se nákupy dezinfekcí, antibakteriálních gelů a volně prodejných léků na chřipku a bolest v září ustálily na určité hranici a už příliš nerostou.
"Jsem rád, že se zákazníci chovají racionálně při nakupování léčiv, nenakupují zbytečná množství. I když jsme jich na Lékárna.cz samozřejmě letos prodali oproti loňsku jednonásobně víc - ale rozumím té výjimečné situaci, ve které se letos dlouhodobě nacházíme," uvádí na webu firmy. "Značný zájem je setrvale o doplňky stravy na podporu imunity a vitaminy," dodává Finsterle.
V
Nevládní organizace vyzvaly k soucitu a dodržování opatření
16.10.2020
Nevládní organizace na pomoc potřebným vyzývají kvůli šíření koronavirové nákazy lidi v Česku k soucitu s ohroženými, pomoci blízkým a dodržování opatření. K výzvě, kterou má ČTK k dispozici, se připojily dvě desítky známých dobročinných společností, spolků či nadací. Mezi ně patří třeba Charita ČR, Člověk v tísni, Život 90, Lékaři bez hranic, Česká rada dětí a mládeže, Diakonie ČCE či Liga lidských práv.
A