Pražská burza láme rekordy
12.02.2025
Pražská burza zakončila v úterý obchodování na své dosud nejvyšší hodnotě. Index PX přidal 1,11 procenta na 1940,44 bodu. Překonal tak svůj zatím rekordní závěr z 29. října 2007. Pomohly mu zejména akcie bankovního sektoru. Vyplývá to z údajů burzovního webu. Aktivita na trhu byla vysoká.
Nejvyšší úroveň, na kterou se index PX kdy dostal, byla 1944,3 bodu, kam vyšplhal právě 29. října 2007. Podle analytiků je pravděpodobné, že i aktuální hodnotu brzo překoná. "Vzhledem silnému zastoupení bankovních titulů v bázi indexu PX a vzhledem k silnému momentu akcií v evropském finančním sektoru nevylučuji, že si pražská burza může udržet svou růstovou trajektorii i v příštích dnech," uvedl makléř Wood & Company Vladimír Vávra.
Celkový objem obchodů v Praze dosáhl v úterý nadprůměrných 632 milionů korun. Více než polovinu z toho obstaraly cenné papíry Komerční banky. Posílily o 3,54 procenta a překonaly tisícikorunovou hranici. Zavřely na 1010 korunách.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Turecko nečekaně zvýšilo základní úrokovou sazbu na 25 procent
25.08.2023
Turecká centrální banka překvapivě výrazně zpřísnila svou měnovou politiku. Zvedla základní úrokovou sazbu o 7,50 procentního bodu na 25 procent, což je nejvyšší hodnota od ledna 2004.
Nečekané rozhodnutí oznámila v dnešním prohlášení. Turecko se potýká s vysokou inflací, která v červenci dosáhla 50 procent.
Předpokládalo se, že na dnešním zasedání centrální banka zvýší základní úrok na 20 procent. V červenci byla úroková sazba zvýšena o 2,50 procentního bodu, což bylo méně, než se očekávalo.
Turecká centrální banka pod novým vedením guvernérky Hafize Gaye Erkanové nyní následuje tradičnější přístup k boji s inflací. Dříve měl na měnovou politiku vliv prezident Recep Tayyip Erdogan, který trval na snižování úroků přes vysokou inflaci.
Dnešní zvýšení základních úroků je již třetí od května, kdy byl Erdogan znovu zvolen prezidentem. V té době slíbil, že bude akceptovat konvenčnější opatření, neboť Turecko ztrácelo zahraniční investory v posledních letech...
B
Ruská centrální banka nečekaně zvýšila základní úrokovou sazbu
25.08.2023
Ruská centrální banka nečekaně provedla mimořádné zvýšení základní úrokové sazby o 3,50 procentního bodu na 12 procent. Toto nouzové opatření je reakcí na pokles rublu, který v pondělí klesl pod důležitou psychologickou hranici 100 rublů za dolar.
Pokles hodnoty rublu způsobil značný nesouhlas v ruském Kremlu. Maxim Oreškin, ekonomický poradce prezidenta Vladimira Putina, v pondělí kritizoval dosavadní měnovou politiku centrální banky a nepřímo ji vyzval, aby situaci řešila.
Jen několik hodin po Oreškinových vyjádřeních, kdy pokles rublu pokračoval a kurz dolaru překročil hranici 102 rublů, centrální banka oznámila, že její bankovní rada se mimořádně sejde. Tímto krokem se snažila dočasně stabilizovat situaci rublu.
Centrální banka dnes uvedla: "Inflační tlaky jsou významné. Naším cílem je omezit rizika spojená s cenovou stabilitou." Přitom nejbližší plánované zasedání centrální banky mělo původně proběhnout až 15. září.
Ruská ekonomika trpí negativními dopady západních sankcí, které byly uvaleny na zemi poté, co Putinova vláda v únoru loňského roku napadla Ukrajinu. Během okamžité reakce na zahájení invaze, což vyvolalo šok pro ruskou měnu, centrální banka výrazně zvýšila základní úrokovou sazbu, až na 20 procent. S postupným uklidněním situace pak začala tuto sazbu snižovat, a v září minulého roku ji snížila na 7,50 procenta...
B
Rusko možná obnoví povinnost měnit devizové příjmy vývozců za rubly
24.08.2023
Ruské úřady zvažují opatření týkající se nucené směny devizových příjmů exportérů za rubly, jako reakci na pokles domácí měny. Tuto informaci dnes zveřejnila agentura Reuters, která se odvolává na informované zdroje. Rusko již v minulém roce krátce zavedlo podobné opatření poté, co zahájilo vojenskou invazi na Ukrajinu.
Americký dolar překonal hranici 100 rublů začátkem tohoto týdne, což se stalo poprvé od loňského jara. Ruská centrální banka reagovala na tento vývoj v úterý zvýšením základní úrokové sazby o 3,5 procentního bodu na 12 procent. Avšak tato reakce zřejmě pouze zpomalila pokles ruské měny, jak uvádí agentura Reuters.
Podle zdroje z nejmenované exportní firmy probíhá diskuse ohledně povinnosti směňovat až 90 procent exportních příjmů za rubly. Další informace z exportního průmyslu naznačují, že se také zvažuje zákaz výplaty dividend do zahraničí. Tento zdroj dále dodává, že podniky budou za chyby vlády platit. "Můžete krávu dojit do smrti, ale když kráva umře, koho budete dojit? Obyvatelstvo?" cituje agentura.
Po zahájení invaze na Ukrajinu bylo Rusko vystaveno rozsáhlým sankcím ze strany západních zemí. Rubl prudce oslabil již koncem loňského února, těsně po zahájení invaze. V březnu loňského roku dolar dosáhl hodnoty nad 120 rublů, než se ruská měna stabilizovala a v následujících měsících posílila na nejvyšší úroveň za více než sedm let. K tomu přispělo omezení pohybu kapitálu, které bylo zavedeno, a také nárůst exportních příjmů. V červnu minulého roku se rubl dokonce posílil pod 60 rublů za dolar…
B
Dovolená v zahraničí: Je výhodné platit kartou a vybírat hotovost v cizině?
14.08.2023
Pro financování zahraniční dovolené už není nutné se zatěžovat velkým množstvím hotovosti. Zejména v rámci Evropské unie je možné spoléhat na bezproblémové platby kartou nebo výběry hotovosti ve měně dané země. Avšak je třeba si dávat pozor na potenciální poplatky a specifika související se směnou měnových kurzů, a to jak před odjezdem, tak i během pobytu na dovolené. Je rozumné, aby spotřebitelé nepodceňovali ani rizika spojená s výběrem konkrétního bankomatu a zvolenou transakční metodou, sdělil naši redakci dTest.
Před odjezdem na dovolenou do zahraničí je vhodné zkontrolovat, jaké poplatky banka účtuje za výběry hotovosti a platby v cizí měně.
Některé banky si účtují poplatky za výběry, buď pevný poplatek nebo za opakované výběry v měsíci. Platby u obchodníků v zahraničí obvykle nemusí znamenat poplatek. Mějte ale na paměti, že při výběru hotovosti či platbách může vzniknout situace označovaná zkratkou DCC, kdy obchodník stanovuje směnný kurz. Je lepší zvolit platbu v místní měně, ať směnný kurz stanoví vaše tuzemská banka.
Pozor také na další poplatky, o kterých vás bankomat informuje. Mějte na paměti, že schválení těchto poplatků je důležité pro úspěšnou transakci, takže pozorně čtěte zobrazované informace a nespěchejte.
Ohledně bankomatu buďte vybíraví
Buďte obezřetní i při výběru bankomatu. Bezpečný bankomat můžete najít pomocí vyhledávacích nástrojů platební karty nebo mapových aplikací. Zkontrolujte, zda není poškozený nebo podezřele upravený. Raději si vyberte bankomat na pobočce banky než na frekventovaných místech.
Při zadávání PINu zakryjte klávesnici rukou. Volte raději bezkontaktní platbu než vkládání karty. Mějte karty a hotovost odděleně, a pro komunikaci s bankou si připravte nouzový kontakt, ale odděleně od osobních dokumentů a platebních prostředků.
„Zopakovat lze také základní bezpečnostní pravidla – zakrývat číselnou klávesnici rukou při zadávání PIN, upřednostnit bezkontaktní použití před fyzickým vložením karty, nenosit všechny karty a hotovost na jednom místě, mít po ruce nouzový kontakt pro komunikaci s bankou. Ten je ovšem vhodné uchovávat odděleně od dokladů a platebních prostředků.“
B
(Zdroj: eurozpravy.cz/ekonomika/)