Lex plyn prošel sněmovnou
Novela má Česku zajistit energetickou soběstačnost. Urychlit povolování nových paroplynových zdrojů energie má novela energetického zákona přezdívaná Lex plyn,...
Změna ceny po objednávce při nakupování přes e-shop
Při nakupování na e-shopu se spotřebitelé setkávají se situací, kdy se podnikatel po odeslání objednávky pokouší změnit cenu. Prodávající přitom odkazují...
Cena zlata překonala další rekord
Cena zlata stoupla na nový rekord nad 3200 dolarů (71 140 korun) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). K růstu zlata přispívá slabší dolar a eskalace obchodní...
Hypotéky v březnu posílily
Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypotéky za 32,8 miliardy korun, což je proti únoru nárůst o 29 procent. Nové úvěry bez refinancování stouply...
Češi vybrali na pomoc Barmě 1,2 milionu, další peníze...
Týden po ničivém zemětřesení v Barmě a Thajsku se ve veřejných sbírkách, které na pomoc lidem v postižených oblastech vyhlásily české neziskové organizace,...

Murphy radí

Murphyho rady

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud vás někdo upozorní, že se určitá věc kazí, nemá smysl měnit věc. Třeba se zbavit donašeče. Vyměnit lidí je přece mnohem snazší, než vyměnit věc.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho vynálezy

Než si začnete stříhat nehty, natřete je na červeně - snadněji je pak najdete na koberci.

Pokud nemáte čas na sprchování, jednoduše se obalte izolepou a pak ji odmotejte - špína se na ni nalepí.

Lampičku na sluneční energii ocení každý, kdo hledá pod lampou tmu.

(Murphyho zrnká II)
Věci se kazí

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Nezaměstnaný otec pěti dětí dá poslední peníze jasnovidke, aby mu vyveštila, jaká budoucnost ho čeká. Jasnovidka začne: Jste otcem tří dětí ... Ne tří, pěti - opravuje ji zákazník. To si myslíte vy.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákoník

Co se v životě podaří, o chvíli se obrátí naruby.

Pokud se již jednou něco pokazilo, všechny pokusy o opravu to ještě víc pokazí.

Jeden iniciativní blbec je horší než teroristické komando!

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákony a komentáře

O tom, jak věci vypadají, rozhoduje úhel pohledu. Co je dovoleno bohem, není dovoleno volům.

Nikdy není tak špatně, aby zítra nemohlo být hůř.

Když dva dělají totéž, výsledek je vždy jiný.

(Murphyho zrnká II)

Přes velké webové dárcovské platformy v ČR loni lidé poslali 1,18 miliardy korun

27.02.2024 Je to o 190 milionů méně než o rok dřív. Vyšší předloňská čísla byla podle některých provozovatelů způsobená vlnou solidarity s Ukrajinou po jejím napadení Ruskem. I tak některé z webů, které umožňují cestu peněz od dárců k neziskovým organizacím i přímo k potřebným lidem, hlásí za loňský rok dosud nejvyšší vybrané částky za dobu fungování. Podle zástupců platforem se Češi v urgentních případech umějí sjednotit a jejich pomoc je veliká. Na platformě Donio.cz loni lidé darovali 592 milionů korun, což je více než dvojnásobek 272 milionů o rok dřív.
"Minulý rok byl pro nás rekordním, podařilo se nám vybrat téměř 600 milionů korun pro více než dva tisíce příběhů. To z nás činí největší platformu pro změnu životních příběhů jak v Česku, tak i na Slovensku," uvedl zakladatel Donio David Procházka. Příspěvků přes Donio v loňském roce bylo 877.541 s průměrnou hodnotou 675 korun. Od vzniku platformy na podzim 2019 se přes ni vybralo 1,5 miliardy korun. Přes Donio se loni mimo jiné shromažďovaly peníze na léčbu dvouletého českého chlapce se vzácnou genetickou poruchou. Na jeho genovou terapii v nemocnici ve francouzském Montpellier lidé poslali víc než 151 milionů korun.
Prostřednictvím Darujme.cz na dobročinné účely loni putovalo 431 milionů korun, o rok dřív to bylo 765 milionů korun. "Celkem lidé poslali 685 tisíc darů a své peníze svěřili 1313 organizacím na jejich 5605 dárcovských kampaní," píše se v roční statistice na webu platformy. Za 12 let jejího fungování přes ni lidé neziskovým organizacím poslali víc než 2,3 miliardy korun.
Dosud nejvíc peněz od založení v roce 2020 lidé loni darovali také přes platformu Znesnáze21.cz. Na loňských 113,2 milionu korun částka vzrostla ze 71,5 milionu o rok dřív. "V roce 2023 nás na konci roku zastihla další tragická a nenadálá událost střelby na FF UK, která byla následně spojena s tragickou událostí střelby v Klánovickém lese. Vlivem těchto událostí byly u nás založeny sbírky na pomoc obětem těchto skutečností a dárci poslali přes naši platformu pomoc v hodnotě téměř 20 milionů korun," uvedl ředitel Znesnáze Čestmír Horký. Zájem darovat podle něj neklesl ani v prvních měsících letošního roku.
Prostřednictvím portálu Darujspravne.cz se v loňském roce vybralo 43,6 milionu korun, o rok dřív to bylo 261,8 milionu. Zástupci projektu realizovaného Fórem dárců upozornili, že více peněz než přes web loni k neziskovým organizacím doputovalo z dárcovských textových zpráv, které vynesly 53,2 milionu korun.

S
(Zdroj: aktualne.cz)

Lockdown je příčinou zájmu o chataření a chalupaření

03.01.2022 Chataření a chalupaření je v Česku fenomén, jehož obliba přichází ve vlnách: velký boom byl například v dobách socialismu, útlum přišel s touhou cestovat do zahraničí, obliba se vrátila při hospodářské krizi v roce 2008 a nově nyní během pandemie, vysvětluje v rozhovoru pro Aktuálně.cz sociální geografka z Přírodovědecké fakulty UK Dana Fialová.
Lockdown je příčinou jedné z vln zájmu o chataření a chalupaření. Lidé skutečně hodně toužili "vypadnout" z města, a když měli tu možnost, tak ho trávili na chatách a chalupách. Šlo především o rodiče s dětmi na home officu nebo o mladší seniory.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)

Obyvatelé EU méně často navštěvují pirátské weby

10.12.2021 Obyvatelé Evropské unie se méně často připojují na weby, které šíří v rozporu s autorským právem filmy, hudbu nebo televizní pořady. Počet přístupů na pirátské weby se od roku 2017 do konce roku 2020 snížil o více než polovinu. Uvádí to čtvrteční zpráva Úřadu EU pro duševní vlastnictví. V Česku byl počet přístupů vyšší než unijní průměr.
Každý uživatel internetu v Evropské unii se podle zprávy loni měsíčně šestkrát připojil k portálům, které šíří obsahy v rozporu s autorskými právy. Národní průměr nad deset připojení měsíčně vykazovala Litva, Lotyšsko, Řecko a Malta, nejnižší údaj mělo Finsko, Německo a Polsko.
V Česku průměr činí zhruba osm připojení za měsíc. Tuzemsko tak podle zprávy patří do skupiny zemí, které v roce 2017 vykazovaly průměrný údaj, tempo poklesu ale bylo méně rychlé než unijní průměr.
Počet připojení na pirátské weby se od roku 2017 snižuje. Jen za rok 2020 tento počet klesl zhruba o třetinu. Nejvíce opadl zájem o hudbu a filmy, méně pak o televizní programy.
V
(Zdroj: aktualne.cz)

Češi jedli v pandemii zdravěji, zjistili statistici

08.12.2021 Koronavirová epidemie mění i stravovací návyky Čechů. Spotřeba alkoholu byla loni kvůli uzavření restaurací nejnižší od roku 1996. Naopak rýže a luštěnin lidé snědli nejvíc od začátku sledování, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). Celkově podle něj loni spotřeba potravin v Česku stoupla. V meziročním srovnání se loni v Česku zvýšila spotřeba masa, mléka, mléčných výrobků, ovoce i zeleniny. Menší zájem byl o pekárenské výrobky, brambory, tuky a oleje a nealkoholické i alkoholické nápoje.
"Meziroční změny ve spotřebě potravin v porovnání s předcovidovým obdobím dokládají zájem obyvatel zásobit se preventivně během nouzového stavu některými potravinami s delší trvanlivostí a dobrou nutriční hodnotou a také pečovat o imunitu organismu zvýšenou konzumací ovoce a zeleniny," uvedla vedoucí oddělení statistiky zemědělství a lesnictví ČSÚ Renata Vodičková. Ovoce loni snědl každý Čech v průměru 87,8 kilogramu, o 1,3 kilogramu více než v roce 2019. Z ovoce mírného pásma připadala polovina celkové spotřeby na jablka, následovaly švestky se zhruba 12procentním podílem. U jižního ovoce tvořily shodně zhruba třetinu spotřeby banány a pomeranče spolu s mandarinkami.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)

Nejabsurdnějším bankovním poplatkem je výběr z bankomatu vlastní banky

02.12.2021 Vítězem ankety o nejabsurdnější bankovní poplatek se stal poplatek za výběr z bankomatu vlastní banky. Rozhodlo o tom téměř 2500 hlasů od čtenářů serveru Bankovnipoplatky.com.
Poplatek za výběr z bankomatu vlastní banky obdržel 24 procent hlasů. Druhý v pořadí se umístil poplatek za potvrzení o zůstatku úvěru za účelem jeho splacení s dvaceti procenty a třetí místo obsadil poplatek za změnu oznámením banky s 19 procenty hlasů.
S
(Zdroj: eurozpravy.cz)
květen 2025
T po út st čt so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
náš partner