Průměrné stáří vozového parku v ČR je alarmující. Je však situace opravdu tak špatná?
18.11.2024
Podle dat Svazu dovozců automobilů (SDA) dosahuje letos už 16,41 let a auta neustále stárnou. Za posledních deset let se průměrné stáří registrovaných vozidel zvýšilo o 2,35 roku. Je však situace opravdu tak špatná?
„Položili jsme si zásadní otázku: Jaká auta skutečně potkáváme na silnicích? Abychom získali odpovědi, provedl náš tým datových odborníků rozsáhlé analýzy vozidel, která skutečně jezdí na STK. Zjistili jsme, že osobní auta, která svědomitě jezdí na STK každé 2 roky mají průměrné stáří 12,74 let (pozn. do výpočtu byla váženým průměrem zahrnuta i osobní auta do 4 let, která na technickou kontrolu ještě nemusí). Nicméně některá vozidla jsou nabízena k prodeji a aktuálně platnou STK nemají. Pro správnější pohled na vozidla v reálném provozu jsme také spočítali průměrné stáří těch osobních aut, která úspěšně absolvovala povinnou technickou kontrolu v posledních 4 letech. Vyšlo nám průměrné stáří 13,79 let. I tato hodnota je tedy o 2,62 roku méně než průměrné stáří všech registrovaných vozidel,“ vysvětluje Martin Pajer, ředitel společnosti Cebia, která monitoruje trh a provádí odborné analýzy v oblasti automotive.
Ještě zajímavější pohled pak nabízí analýza průměrného stáří vozidel, která reálně jezdí po silnici. „Zjistili jsme, že polovinu všech kilometrů najetých osobními vozidly za rok najedou auta do 8 let stáří,“ zdůrazňuje ředitel Cebia. Dodává, že ačkoli situace ohledně stáří vozidel není v České republice ideální, není ani tak špatná, jak se na první pohled zdá. Skutečné stáří provozovaných vozidel má vliv i na správný výpočet emisí. Česká republika je přitom v Evropě označována za nejtoxičtější zemi*. V rámci výpočtů pracovala Cebia s unikátními VIN, tedy reálnými vozidly a jejich skutečnými nájezdy. Jedná se tedy o dosud nejpřesnější analýzu.
Důvodem, proč český vozový park vykazuje tak vysoké číslo, tedy průměrné stáří 16,41 roku, je
skutečnost, že v České republice mají lidé více aut na osobu než ve většině zemí Evropy a každým rokem se posunujeme v tomto žebříčku nahoru. „Při zakoupení nového vozu do rodiny si Češi nechávají stávající starší auta jako další auto do rodiny a stává se, že ho prakticky neprovozují nebo s ním ani nejezdí na STK,“ vysvětluje Martin Pajer. Za posledních deset let přibylo v Česku v rámci registrací více než 1,76 milionů osobních aut, přičemž počty vyřazených aut – vozidla vyvezená i zrušená – se vyjma roků 2015 a 2016 nemění tak výrazně, jako narůstá vozový park. Tempo nárůstu počtu vozidel však zpomaluje – v roce 2014 činil meziroční nárůst 4,07 %, zatímco letos za první tři kvartály „jen“ 1,54 %.
Podle dat Eurostatu z roku 2023 se v rámci EU nacházíme na 10. pozici, co se týče podílu aut do 2 let stáří. V případě vozidel do 10 let stáří klesáme na 14. pozici a dostává se před nás Slovinsko, Itálie, Španělsko a Chorvatsko.
S
(Zdroj: moneymag.cz)
Sbírka potravin vynesla 624 tun zboží. Jde o rekord
14.11.2023
V sobotní podzimní sbírce potravin v Česku lidé v obchodech darovali 624 tun zboží, z toho 562 tun potravin a 62 tun základní drogerie a hygienických potřeb. Je to dosud nejvíc v této akci. Z vybraných potravin lze připravit až 1,124 milionu porcí jídla. Uvedl to zástupce Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Miroslav Dinga. Sbírka přitom pokračuje v e-shopech až do 21. listopadu.
"To množství je úžasné, těch 624 tun nás překvapilo. A ještě to není konec, probíhá ještě ta forma sbírky online, takže čekáme, že to bude celkově přes 700 tun," řekl předseda České federace potravinových bank Aleš Slavíček. Podle Slavíčka tak Češi prokázali, že jim není lhostejný osud druhých, kteří se ocitli v těžké životní situaci. Dobrovolníků se nakonec zapojilo přes 5000.
Lidé mohli v sobotu ve 2051 prodejnách nakoupené zboží odevzdat dobrovolníkům v zelených zástěrách ve všech obchodních řetězcích nebo v síti drogerií Rossmann, dm drogerie markt a Teta. Akce se zúčastnily také internetové supermarkety Rohlík a Košík a e-shopy řetězců Tesco a Billa, které připravily elektronické vouchery či různé balíčky pomoci. Například zákazníci více než 180 prodejen Tesco darovali do podzimní sbírky potravin podle Ivy Pavlouskové z tiskového oddělení Tesco Stores ČR 100 tun potravin a drogérie, což je o 25 tun více než v jarním kole sbírky.
V kamenných obchodech mohli lidé koupit a pak darovat základní trvanlivé potraviny, jako jsou mouka, cukr, těstoviny, rýže, luštěniny, olej, trvanlivé mléko, přesnídávky pro děti, masové i jiné konzervy, instantní polévky a drogistické výrobky jako šampony, mýdla, dětské pleny, vložky, toaletní papír, kartáčky na zuby či zubní pasty. Darované zboží se nyní převeze do skladů potravinových bank, odkud se následně bude distribuovat přes jednotlivé charitativní organizace i města a obce všem potřebným.
Sbírka potravin je jednou z největších materiálních charitativních akcí v České republice a jsou do ní po celé zemi zapojeny tisíce lidí z řad dobrovolníků, zaměstnanců prodejen a neziskových organizací. V předchozích sbírkách se doposud vybralo 4659 tun potravin, tedy asi 9,32 milionu porcí jídla, a 595 tun základních hygienických potřeb. Provoz potravinových bank finančně podporuje ministerstvo zemědělství.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Elektrárna Dukovany poprvé použije palivo nové generace
13.10.2023
Jaderná elektrárna Dukovany použije poprvé palivo nové generace, které je efektivnější. Nové palivo energetici zavezou do reaktoru čtvrtého dukovanského bloku, jehož plánovaná odstávka začne v pátek. Kvůli výměně části paliva za čerstvé, pravidelným kontrolám a modernizaci zařízení bude blok mimo provoz do konce tohoto roku.
Sdělil to mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Zbývající tři bloky Dukovan budou dál vyrábět elektřinu. Kvůli plánovaným pracím energetici z reaktoru vyvezou všech 349 palivových kazet. Po dokončení servisu a provedení všech kontrol vrátí do reaktoru část použitého paliva a 78 čerstvých palivových kazet. Poprvé to bude palivo s označením PK3+, jehož konstrukce podle mluvčího umožňuje efektivnější využití uranu v palivu. "Nový typ paliva je jedním z výsledků naší snahy o neustálé zvyšování bezpečnosti, spolehlivosti a efektivnosti provozu obou našich jaderných zdrojů," uvedl Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika. Připomněl, že se firmě podařilo diverzifikovat dodavatele paliva. Rozšiřuje také kapacity pro jeho skladování, aby mohla mít elektrárna palivo v zásobě skoro na pět let.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Pošta nabídla k prodeji nemovitosti za čtvrt miliardy korun
12.10.2023
Česká pošta nabídla k prodeji nepotřebné nemovitosti za přibližně čtvrt miliardy korun. Jde o 18 nabídek, některé opakuje po několikáté. Nejvyšší vyvolávací cenu má dům s pozemkem na Poděbradově náměstí v Prostějově za 39 milionů Kč. Pošta zároveň spustila informační kampaň, která má odprodej majetku podpořit. Vyplývá to z informací na webu České pošty (ČP).
Podnik formou elektronické aukce nabízí také budovy ve Vlašimi, Šenově u Nového Jičína, Kraslicích nebo Českých Budějovicích. Prodat chce i pozemky v pražských Strašnicích. Opakovaně je na prodej budova pošty ve Chřibské na Děčínsku. Důvodem prodeje nemovitostí je snaha o stabilizaci hospodaření podniku před jeho transformací.
Pokud Česká pošta vyhodnotí, že je konkrétní nemovitost pro její další provoz nepotřebná, nechá vypracovat znalecký posudek akreditovaným znalcem. Posudek určí i nejnižší nabídkovou cenu, za kterou bude objekt nabízen k prodeji, a to formou výběrového řízení. Následně vedení pošty schválí záměr prodeje, který má být poté zveřejněný na portálu veřejné správy po dobu 30 dnů. V této lhůtě se mohou přihlásit státní organizace a podniky s žádostí o převod majetku. Česká pošta v tom případě převede majetek za cenu obvyklou podle znaleckého posudku. Pokud o majetek při zveřejnění nabídky na portále veřejné správy neprojeví nikdo zájem, je možno jej prodat formou aukce.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
MMF snížil odhad růstu světové ekonomiky na rok 2024
11.10.2023
Mezinárodní měnový fond (MMF) mírně snížil odhad růstu globální ekonomiky na příští rok, výhled na letošek nechal beze změny. Předpokládá, že hrubý domácí produkt (HDP) se letos zvýší o tři procenta a příští rok o 2,9 procenta. Výhled na rok 2024 MMF snížil o 0,1 procentního bodu. Organizace to uvedla ve své podzimní prognóze.
Celosvětové zotavení z pandemie nemoci covid-19 a dopadů ruské invaze na Ukrajinu zůstává pomalé a nerovnoměrné. Hospodářská aktivita stále nedosahuje úrovně před pandemií, a to zejména v rozvíjejících se a rozvinutých ekonomikách. Rozdíly mezi regiony se zvětšují. Oživení brzdí i zpřísňování měnové politiky nutné ke snížení inflace. Negativní vliv mají také krajní projevy počasí. "Celosvětová inflace by měla postupně klesat z 8,7 procenta v letošním roce na 6,9 procenta v příštím roce 2023 a na 5,8 procenta v roce 2024," uvádí zpráva. Výhled inflace na roky 2023 a 2024 MMF zvedla o 0,1 a 0,6 procentního bodu. Organizace očekává, že inflace se ve většině případů vrátí k cíli až v roce 2025. Tříprocentní růst měnový fond označuje za slabý, když se vezme v úvahu dlouhodobý průměr. Ten v letech 2000 až 2019 činil 3,8 procenta.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)