Lex plyn prošel sněmovnou
Novela má Česku zajistit energetickou soběstačnost. Urychlit povolování nových paroplynových zdrojů energie má novela energetického zákona přezdívaná Lex plyn,...
Změna ceny po objednávce při nakupování přes e-shop
Při nakupování na e-shopu se spotřebitelé setkávají se situací, kdy se podnikatel po odeslání objednávky pokouší změnit cenu. Prodávající přitom odkazují...
Cena zlata překonala další rekord
Cena zlata stoupla na nový rekord nad 3200 dolarů (71 140 korun) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). K růstu zlata přispívá slabší dolar a eskalace obchodní...
Hypotéky v březnu posílily
Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypotéky za 32,8 miliardy korun, což je proti únoru nárůst o 29 procent. Nové úvěry bez refinancování stouply...
Češi vybrali na pomoc Barmě 1,2 milionu, další peníze...
Týden po ničivém zemětřesení v Barmě a Thajsku se ve veřejných sbírkách, které na pomoc lidem v postižených oblastech vyhlásily české neziskové organizace,...

Murphy radí

Murphyho vynálezy

Pokud nemáte čas na sprchování, jednoduše se obalte izolepou a pak ji odmotejte - špína se na ni nalepí.

Lampičku na sluneční energii ocení každý, kdo hledá pod lampou tmu.

Než si začnete stříhat nehty, natřete je na červeně - snadněji je pak najdete na koberci.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákoník

Dvě za sebou jdoucí rány osudu jsou vždy jen předzvěstí začátku.

Co se v životě podaří, o chvíli se obrátí naruby.

Pokud se již jednou něco pokazilo, všechny pokusy o opravu to ještě víc pokazí.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho rady

Pokud vás někdo upozorní, že se určitá věc kazí, nemá smysl měnit věc. Třeba se zbavit donašeče. Vyměnit lidí je přece mnohem snazší, než vyměnit věc.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákony a komentáře

Nikdy není tak špatně, aby zítra nemohlo být hůř.

O tom, jak věci vypadají, rozhoduje úhel pohledu. Co je dovoleno bohem, není dovoleno volům.

Když dva dělají totéž, výsledek je vždy jiný.

(Murphyho zrnká II)
Věci se kazí

Nezaměstnaný otec pěti dětí dá poslední peníze jasnovidke, aby mu vyveštila, jaká budoucnost ho čeká. Jasnovidka začne: Jste otcem tří dětí ... Ne tří, pěti - opravuje ji zákazník. To si myslíte vy.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

(Murphyho zrnká II)

Rusko možná obnoví povinnost měnit devizové příjmy vývozců za rubly

24.08.2023 Ruské úřady zvažují opatření týkající se nucené směny devizových příjmů exportérů za rubly, jako reakci na pokles domácí měny. Tuto informaci dnes zveřejnila agentura Reuters, která se odvolává na informované zdroje. Rusko již v minulém roce krátce zavedlo podobné opatření poté, co zahájilo vojenskou invazi na Ukrajinu. Americký dolar překonal hranici 100 rublů začátkem tohoto týdne, což se stalo poprvé od loňského jara. Ruská centrální banka reagovala na tento vývoj v úterý zvýšením základní úrokové sazby o 3,5 procentního bodu na 12 procent. Avšak tato reakce zřejmě pouze zpomalila pokles ruské měny, jak uvádí agentura Reuters.
Podle zdroje z nejmenované exportní firmy probíhá diskuse ohledně povinnosti směňovat až 90 procent exportních příjmů za rubly. Další informace z exportního průmyslu naznačují, že se také zvažuje zákaz výplaty dividend do zahraničí. Tento zdroj dále dodává, že podniky budou za chyby vlády platit. "Můžete krávu dojit do smrti, ale když kráva umře, koho budete dojit? Obyvatelstvo?" cituje agentura.
Po zahájení invaze na Ukrajinu bylo Rusko vystaveno rozsáhlým sankcím ze strany západních zemí. Rubl prudce oslabil již koncem loňského února, těsně po zahájení invaze. V březnu loňského roku dolar dosáhl hodnoty nad 120 rublů, než se ruská měna stabilizovala a v následujících měsících posílila na nejvyšší úroveň za více než sedm let. K tomu přispělo omezení pohybu kapitálu, které bylo zavedeno, a také nárůst exportních příjmů. V červnu minulého roku se rubl dokonce posílil pod 60 rublů za dolar…
B
(Zdroj: eurozpravy.cz)

Propad akciových trhů pociťují i kryptoměny

09.05.2022 Cena bitcoinu klesla pod 34 tisíc dolarů a od listopadového maxima už tato nejznámější kryptoměna odepsala přes polovinu hodnoty. Propad akciových trhů se totiž negativně projevuje i na kryptoměnách, které se teď obchodují v souladu s rizikovými aktivy, jako jsou například akcie technologických společností. Uvedla to agentura Reuters.
Podle údajů na specializovaném webu CoinDesk bitcoin kolem pondělních 10:00 SELČ vykazoval za posledních 24 hodin pokles o 3,1 procenta zhruba na 33 553 dolarů (800 840 korun). Nejníže během tohoto časového úseku klesl na 33 303 dolarů.
„Myslím, že oblast kryptoměn se stále klasifikuje jako riziková aktiva, a podobně jako jsme to viděli u Nasdaqu, většina kryptoměn propadá,“ řekl Matt Dibb ze singapurské platformy Stack Funds. Ta se zaměřuje na investice do kryptoměn.
Americký index technologického trhu Nasdaq Composite minulý týden odepsal 1,5 procenta a od začátku roku ztratil 22 procent. Reaguje hlavně na vyhlídky přetrvávající inflace, kvůli níž americká centrální banka (Fed) zvyšuje úrokové sazby, třebaže tempo hospodářského růstu zpomaluje.
V
(Zdroj: ihned.cz)

Evropská komise posuzuje zvýšení podílu obnovitelné energie v EU na 45 procent

21.04.2022 Evropská komise (EK) posuzuje, zda by Evropská unie mohla do roku 2030 dosáhnout vyššího cíle podílu obnovitelné energie na celkové produkci energie v regionu. Nový cíl by měl být 45 procent místo dosavadních 40 procent, uvedla dnes agentura Reuters. Unie se tak snaží urychlit odklon od ruských fosilních paliv v reakci na invazi ruských vojsk na Ukrajinu.
Rusko je hlavním dodavatelem zemního plynu do EU. Podíl 40 procent energie z obnovitelných zdrojů do roku 2030 navrhla EK už loni.
V roce 2020 se obnovitelné zdroje, jako je vítr, slunce a biomasa, podílely na hrubé konečně spotřebě energie v EU 22 procenty. Tento podíl se ale v jednotlivých zemích značeně liší, od více než 50 procent ve Švédsku po méně než deset procent v Lucembursku.
V
(Zdroj: aktualne.cz)

K růstu ceny plynu v USA přispívá zejména válka na Ukrajině

20.04.2022 Zemní plyn ve Spojených státech je nejdražší za více než 13 let. Jen od začátku letošního roku se jeho cena zvýšila o více než 100 procent, ukazují záznamy na newyorské obchodní burze NYMEX. K růstu přispívá zejména válka na Ukrajině, která v celém světě zhoršila dostupnost některých energetických zdrojů.
Plyn v USA přesto zůstává citelně levnější než v Evropě. Cena termínového kontraktu na plyn s dodáním v květnu se nyní pohybuje kolem 7,70 USD (174 korun) za britskou termální jednotku (mmBtu), což je maximum od podzimu 2008. Na začátku roku se pohybovala kolem 3,80 USD za mmBtu. Podle analytiků mají na růst cen vedle války na Ukrajině vliv i předpokládané nižší teploty v USA v jarních měsících. Více než dvojnásobná cena za plyn od začátku roku přispívá k růstu inflace, která je už teď v USA nejvyšší za 40 let. V březnu vstoupila na 8,5 procenta.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)

Světové ceny potravin se v březnu vyšplhaly kvůli válce na Ukrajině na další rekord

11.04.2022 Světové ceny potravin se v březnu vyšplhaly na další rekord. Jejich index oproti únoru vzrostl o 12,7 procenta.
V páteční zprávě to uvedla Organizace OSN pro výživu a zemědělství. Válka na Ukrajině podle ní způsobila chaos na trhu s obilím a rostlinnými oleji. Ukrajinský premiér Denys Šmyhal odhadl, že sklizeň Ukrajiny bude letos kvůli ruské invazi o pětinu menší než loni.
V
(Zdroj: aktualne.cz)
duben 2025
T po út st čt so ne
14 31 1 2 3 4 5 6
15 7 8 9 10 11 12 13
16 14 15 16 17 18 19 20
17 21 22 23 24 25 26 27
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
Dnes má svátek Blahoslav
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
náš partner