Škody způsobené největším IT výpadkem v historii dosahují 600 miliard korun
25.07.2024
Z podstatné části ale nebudou odškodněny. Škody se teprve sčítají, některé ještě budou nabíhat. Odhady nejčastěji ukazují na jejich celkovou částku v přepočtu zhruba 600 miliard korun. Celosvětově bylo například zrušeno na 5000 letů. Svůj provoz musely přerušit či omezit ale nejen aerolinky, nýbrž také banky, finanční domy, nemocnice, přepravní společnosti, ale i řetězce obchodů či restaurací a mnozí další. Jejich klienti a zákazníci se na ně nyní budou obracet s žádostí o finanční kompenzaci. Vítězem celého IT výpadku tak nepochybně budou právníci, advokáti a právní firmy. Globálně lze čekat vlnu žalob a soudních sporů vztažených k IT výpadku, z nichž mnohé se mohou vléci roky.
Jenže například aerolinky mohou nárok klienta, případně jeho cestovní kanceláře smést snadno ze stolu poukazem na to, že IT výpadek je události, na niž neměly a nemohly mít vliv. Že je to něco, jako když se let zruší kvůli špatnému počasí nebo bezpečnostní hrozbě.
Klient pak bude muset u soudu dokázat, že za výpadek mohou tím, jakého si zvolili dodavatele IT služeb. Což bude tedy především Microsoft. Ale ten se zase odvolá na firmu CrowdStrike, jejíž chybná aktualizace vlastního kyberbezpečnostního softwaru jej dostala do kolize se systémem Microsoftu, která pak – v duchu efektu motýlích křídel a kvůli enormnímu rozšíření produktů Microsoftu – celosvětový výpadek způsobila. Společnost CrowdStrike je logicky stěžejním viníkem celého výpadku. Ačkoli Microsoft také nemusí mýt fakticky zcela bez viny. Někteří IT experti upozorňují, že měl svůj operační systém lépe koncipovat tak, aby jej jedná chybná aktualizace softwaru třetí strany nemohla takto „rozhodit“. Například operační systémy Applu nebo Linuxu IT výpadek nepostihl. V případě applovských systému se tak stalo proto, že Apple, resp. jeho operační systém si důsledněji „hlídá“, koho do něj ze softwarových dodavatelů a za jakých podmínek vůbec pustí, zatímco systémy Microsoftu jsou v tomto ohledu otevřenější. Tedy, jak se nyní ukazuje, také zranitelnější.
Microsoft ale zase může odkázat na to, že například daná aerolinka, jež jeho služeb využívá, měla také zvýšit svoji odolnost vůči IT výpadku. Například tak, že by měla zrcadlové IT řešení, postavené na úplně jiném dodavateli – třeba právě Applu –, které by fungovalo jako záloha. Samotná texaská společnost CrowdStrike se navíc ze svých dodavatelských podmínek ze širší odpovědnosti za škody vyvléká. Omezuje ji totiž jen do výše již uhrazených poplatků. Pokud tedy nakonec aerolinka nebo banka či provozovatel rychlého občerstvení zažaluje samotnou CrowdStrike, maximálně z ní může vymoci to, co jí již zaplatil. Takže uživatelé softwaru od CrowdStriku, kteří podepsali (či „odklikli“) standardní podmínky jeho využívání, mají nárok nejvýše na prostou refundaci daných poplatků. Která samozřejmě zdaleka nemusí pokrývat škody, jež výpadek reálně způsobil.
S
(Zdroj: moneymag.cz)
Suché řeky urychlují globální oteplování, spouštěčem jsou přívalové deště
17.09.2018
Vědci nedávno přišli s překvapujícím zjištěním. Vysychající toky jsou nejen důsledkem klimatické změny, ale samy mohou k ohřívání planety dramaticky přispívat.
Jsou totiž zdrojem skleníkových plynů, kvůli nimž se ze Země hůře uvolňuje teplo, a dochází tak k oteplování. Na nové studii se podílel i tým českých vědců.
Místní poplatky – navrhované zvýšení
11.09.2018
Místní poplatek za lázeňský nebo rekreační pobyt a místní poplatek z ubytovací kapacity jsou příjmem obcí. Tyto příjmy by údajně měly kompenzovat náklady, které obec vynaloží v souvislosti s cestovním ruchem a službami s ním spojenými, např. na likvidaci odpadů, rozvoj infrastruktury, péči o veřejnou zeleň a prostranství.
Je jistě pravda, že péče o veřejná prostranství, vzhled obce je náročnější a nákladnější zvláště v lázeňských městech, však většinou také hezky vypadají, ale i v mnoha rekreačních oblastech. Navíc prý obce, jak tvrdí Ministerstvo financí, ve většině případů prostřednictvím svých informačních center poskytují návštěvníkům různé propagační materiály, turistické průvodce, seznam pořádaných akcí, mapy apod. Zjednodušeně lze konstatovat, že účelem předmětných ubytovacích poplatků je především přispět na zvýšené náklady obcí v souvislosti se soustředěným turistickým ruchem. Dojde ke zvýšení poplatku, zvýšení maximální hranice sazby (přesnou výši poplatku si určí obec sama), má dojít postupně ve dvou fázích. V první fázi, tj. od účinnosti zákona do konce roku 2020, bude maximální hranice sazby poplatku z pobytu činit 21 Kč, což odpovídá součtu maximálních sazeb obou dosavadních stávajících místních poplatků, poplatku za lázeňský nebo rekreační pobyt (15 Kč) a poplatku z ubytovací kapacity (6 Kč). V druhé fázi, která nastane od 1. ledna 2021, bude maximální hranice sazby poplatku z pobytu navýšena na 50 Kč.
Systém zpětného odběru skleněných obalů je mimořádně úspěšný
11.09.2018
Pro výrobce je také ekonomicky výhodný. K opakovanému použití se vrací skoro sto procent distribuovaných pivních lahví. V průměru osm až desetkrát za dobu své životnosti se podle zjištění LN vrátí do pivovaru k opětovnému naplnění jedna do obchodu vyslaná pivní lahev.
Výrobci jako jeden muž shodně tvrdí, že sklo je pro pivo z hlediska uchování chuťových a senzorických vlastností nejen ideální obal, ale znamená také ekonomické úspory. A Češi systém placení záloh po těch mnoha desítkách let, co u nás funguje, využívají v hojné míře. Pivovarům se vrací kolem 98 procent všech na trh uvedených lahví.
Do konce roku si čtvrt milionu lidí musí vyměnit řidičáky
09.09.2018
Mnoho lidí, kterým letos vyprší platnost řidičských průkazů, s výměnou otálí. Do konce roku jde ještě o více než 250 tisíc řidičů. Na některých úřadech tedy hrozí fronty. Letos si musí po deseti letech vyměnit řidičský průkaz téměř 626 tisíc řidičů.
Za prvních osm měsíců roku 2018 už o výměnu dokladu požádalo 375 tisíc osob, kterých se to týkalo. Stále tedy zbývá během letoška vyměnit ještě více než 251 tisíc průkazů. S ohledem na krátkou lhůtu a shon před koncem roku tak hrozí, že se na některých exponovaných úřadech s rozšířenou působností budou tvořit fronty. Jen v říjnu vyprší platnost dalším téměř 48 tisícům řidičských průkazů.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)