Škody způsobené největším IT výpadkem v historii dosahují 600 miliard korun
25.07.2024
Z podstatné části ale nebudou odškodněny. Škody se teprve sčítají, některé ještě budou nabíhat. Odhady nejčastěji ukazují na jejich celkovou částku v přepočtu zhruba 600 miliard korun. Celosvětově bylo například zrušeno na 5000 letů. Svůj provoz musely přerušit či omezit ale nejen aerolinky, nýbrž také banky, finanční domy, nemocnice, přepravní společnosti, ale i řetězce obchodů či restaurací a mnozí další. Jejich klienti a zákazníci se na ně nyní budou obracet s žádostí o finanční kompenzaci. Vítězem celého IT výpadku tak nepochybně budou právníci, advokáti a právní firmy. Globálně lze čekat vlnu žalob a soudních sporů vztažených k IT výpadku, z nichž mnohé se mohou vléci roky.
Jenže například aerolinky mohou nárok klienta, případně jeho cestovní kanceláře smést snadno ze stolu poukazem na to, že IT výpadek je události, na niž neměly a nemohly mít vliv. Že je to něco, jako když se let zruší kvůli špatnému počasí nebo bezpečnostní hrozbě.
Klient pak bude muset u soudu dokázat, že za výpadek mohou tím, jakého si zvolili dodavatele IT služeb. Což bude tedy především Microsoft. Ale ten se zase odvolá na firmu CrowdStrike, jejíž chybná aktualizace vlastního kyberbezpečnostního softwaru jej dostala do kolize se systémem Microsoftu, která pak – v duchu efektu motýlích křídel a kvůli enormnímu rozšíření produktů Microsoftu – celosvětový výpadek způsobila. Společnost CrowdStrike je logicky stěžejním viníkem celého výpadku. Ačkoli Microsoft také nemusí mýt fakticky zcela bez viny. Někteří IT experti upozorňují, že měl svůj operační systém lépe koncipovat tak, aby jej jedná chybná aktualizace softwaru třetí strany nemohla takto „rozhodit“. Například operační systémy Applu nebo Linuxu IT výpadek nepostihl. V případě applovských systému se tak stalo proto, že Apple, resp. jeho operační systém si důsledněji „hlídá“, koho do něj ze softwarových dodavatelů a za jakých podmínek vůbec pustí, zatímco systémy Microsoftu jsou v tomto ohledu otevřenější. Tedy, jak se nyní ukazuje, také zranitelnější.
Microsoft ale zase může odkázat na to, že například daná aerolinka, jež jeho služeb využívá, měla také zvýšit svoji odolnost vůči IT výpadku. Například tak, že by měla zrcadlové IT řešení, postavené na úplně jiném dodavateli – třeba právě Applu –, které by fungovalo jako záloha. Samotná texaská společnost CrowdStrike se navíc ze svých dodavatelských podmínek ze širší odpovědnosti za škody vyvléká. Omezuje ji totiž jen do výše již uhrazených poplatků. Pokud tedy nakonec aerolinka nebo banka či provozovatel rychlého občerstvení zažaluje samotnou CrowdStrike, maximálně z ní může vymoci to, co jí již zaplatil. Takže uživatelé softwaru od CrowdStriku, kteří podepsali (či „odklikli“) standardní podmínky jeho využívání, mají nárok nejvýše na prostou refundaci daných poplatků. Která samozřejmě zdaleka nemusí pokrývat škody, jež výpadek reálně způsobil.
S
(Zdroj: moneymag.cz)
Firmy si stěžují na nedostatek lidí. Neumí je ale zaujmout
17.05.2017
Nezaměstnanost je nízká a počet volných pozic nahlášených na pracovní úřady zlomil v dubnu rekord. Na první pohled to vypadá, že situace je zoufalá, protože firmy nemají šanci nové lidí najít. Dubnový průzkum JobsIndex, který provedla firma LMC, však naznačuje, že to může být i jinak.
Lidí ochotných změnit práci je totiž dostatek, firmy by tak měly naslouchat, co potřebují, a snažit se jim vyjít vstříc. Na smlouvu je nyní zaměstnáno 4,3 milionu lidí. Téměř 40 procent z nich však není se svou prací spokojeno. Důvodů je hodně - vedle nízké mzdy, která pětině lidí nestačí na uživení rodiny, jsou to i psychologické aspekty, jako je nedostatek respektu a ocenění, přetěžování prací, nedostatečná motivace či rutina. V absolutních číslech to představuje 1,7 milionu lidí, kteří by byli ochotni změnit práci, kdyby objevili lepší nabídku. Dvanáct procent zaměstnanců je přitom podle průzkumu znechuceno v práci natolik, že v současnosti aktivně hledají nové místo. Většina z nich (82 procent) hledá nové zaměstnání proto, aby si finančně polepšila - nejčastěji minimálně o dvacet až třicet procent. Pro třetinu lidí je stěžejní to, aby měli větší flexibilitu v práci, tedy mohli si rozvrhnout pracovní dobu podle svých potřeb či pracovat na částečný úvazek. Pro třicet procent lidí je důležitá také dostupnost nového zaměstnavatele, tedy jak dlouho a případně jak k němu budou muset dojíždět. Pro devět z deseti lidí je důležité, aby cesta do práce trvala maximálně 45 minut.
zdroj: ihned.cz
Jen 13 % žen ve vedení největších firem v ČR
16.05.2017
Na řízení a kontrole 250 společností s největším obratem se podílí 168 žen a 1 181 mužů. Ukázal to index žen ve vedení za rok 2017, který sestavuje platforma Byznys pro společnost.
Ve vedení 250 firem s největším obratem v Česku připadá ženám 13 procent postů. Na řízení a kontrole společností a podniků se tak podílí 168 žen a 1181 mužů. Proti loňsku se zastoupení žen zvýšilo o půl procentního bodu. S rostoucí velikostí firem podíl žen na vedoucích pozicích klesá. Ukázal to index žen ve vedení za rok 2017, který sestavuje platforma Byznys pro společnost (BpS).
Je alkohol na pracovišti důvodem k výpovědi?
04.05.2017
Může zaměstnavatel dát zaměstnanci výpověď z pracovního poměru z důvodu závažného porušení pracovních povinností vyplývajících z právních předpisů vztahujících se k jím vykonávané práci podle ustanovení § 52 písm. g) zákoníku práce, když vstoupil na pracoviště pod vlivem alkoholu? Na základě rozsudku 21 Cdo 4733/2015 to není důvod k výpovědi.
Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď, jsou-li u zaměstnance dány důvody, pro které by s ním zaměstnavatel mohl okamžitě zrušit pracovní poměr, nebo pro závažné porušení povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k zaměstnancem vykonávané práci; pro soustavné méně závažné porušování povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci. Tuto výpověď je možné dát zaměstnanci, jestliže byl v době posledních 6 měsíců v souvislosti s porušením povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci písemně upozorněn na možnost výpovědi. Stav, kdy zaměstnanec ve smyslu ustanovení § 106 odst. 4 písm. e) zákoníku práce vstupuje na pracoviště zaměstnavatele pod vlivem alkoholického nápoje, nemusí být dán již pouhým požitím alkoholického nápoje, nýbrž k jeho požití musí dojít v takové míře, že má vliv na snížení duševních funkcí a celkové pohotovosti zaměstnance. Soudy tak svým rozsudkem 21 Cdo 4733/2015 neposvětily nulovou toleranci alkoholu. Nevýznamné množství alkoholu v krvi zaměstnance jeho schopnosti a bezpečnost práce neovlivňuje. Pozitivní zjištění neznamená vždy (bez dalšího) porušení povinností takové intenzity, aby je bylo možné kvalifikovat jako závažné porušení povinnosti ve smyslu § 52 písm. g) zákoníku práce. Na základě uvedeného je možné dát výpověď z pracovního poměru jen za opakované pozitivní testy na alkohol.
Nejstarší evropskou cenu pro sociální inovace poprvé vyhráli Češi
02.05.2017
Ctiboru Košťálovi doktoři v pětadvaceti letech našli schizofrenii. Krátce potom potom přišel o práci. "Můj zaměstnavatel z toho měl obavu. Ten strach z neznámého je ve společnosti stále, i po těch letech,” říká. Od té doby pomáhá v neziskové organizaci Fokus Praha, která se zaměřuje na duševní nemocí.
Před dvěma roky se rozhodl přiblížit pohled na svět lidí se schizofrenií a dalšími nemocemi široké veřejnosti. Založil Studio 27 “zaostřeno na duši”, kde společně s dalšími třemi kolegy nahrávají besedy s odborníky či točí reportáže o duševním zdraví. Videa následně umísťují na YouTube.
"V zásadě se nemusí stát nic dramatického. Znám případy, kdy se člověk v pubertě poprvé opije a rozjede se mu schizofrenie. Spustit ji však může i pozitivní emoce, jako je třeba velká radost z povýšení v práci,” vyjmenovává Košťál příčiny onemocnění. Jemu samotnému se schizofrenie rozjela poté, co experimentoval s meditacemi a půstem. V Česku podle statistik nějakou duševní chorobou trpí něco mezi jedním až dvěma procenty populace. Projekt Studio 27 “zaostřeno na duši” zaujal svým přínosem společnosti i vyhlašovatele nejstarší evropské ceny pro sociální inovace SozialMarie. Tu posledních třináct let vyhlašuje rakouská nezisková organizace Unruhe. Cena SozialMarie každoročně rozděluje sumu ve výši 54 tisíc eur, tedy v přepočtu přes 1,4 milionu korun. Jednotlivé projekty mohou získat peníze v rozmezí od dvou do patnácti tisíc eur. Český nápad vůbec poprvé v historii získal první cenu a výhru v hodně 15 tisíc eur, v přepočtu přes 400 tisíc korun. Myšlenka uspěla mezi 190 jinými projekty ze střední a východní Evropy. "Za peníze koupíme nové nahrávací zařízení, protože začneme dělat debaty i pro jiné neziskové organizace a chceme, aby se o nás víc vědělo," nastiňuje Košťál.
zdroj: ihned.cz