Škody způsobené největším IT výpadkem v historii dosahují 600 miliard korun
25.07.2024
Z podstatné části ale nebudou odškodněny. Škody se teprve sčítají, některé ještě budou nabíhat. Odhady nejčastěji ukazují na jejich celkovou částku v přepočtu zhruba 600 miliard korun. Celosvětově bylo například zrušeno na 5000 letů. Svůj provoz musely přerušit či omezit ale nejen aerolinky, nýbrž také banky, finanční domy, nemocnice, přepravní společnosti, ale i řetězce obchodů či restaurací a mnozí další. Jejich klienti a zákazníci se na ně nyní budou obracet s žádostí o finanční kompenzaci. Vítězem celého IT výpadku tak nepochybně budou právníci, advokáti a právní firmy. Globálně lze čekat vlnu žalob a soudních sporů vztažených k IT výpadku, z nichž mnohé se mohou vléci roky.
Jenže například aerolinky mohou nárok klienta, případně jeho cestovní kanceláře smést snadno ze stolu poukazem na to, že IT výpadek je události, na niž neměly a nemohly mít vliv. Že je to něco, jako když se let zruší kvůli špatnému počasí nebo bezpečnostní hrozbě.
Klient pak bude muset u soudu dokázat, že za výpadek mohou tím, jakého si zvolili dodavatele IT služeb. Což bude tedy především Microsoft. Ale ten se zase odvolá na firmu CrowdStrike, jejíž chybná aktualizace vlastního kyberbezpečnostního softwaru jej dostala do kolize se systémem Microsoftu, která pak – v duchu efektu motýlích křídel a kvůli enormnímu rozšíření produktů Microsoftu – celosvětový výpadek způsobila. Společnost CrowdStrike je logicky stěžejním viníkem celého výpadku. Ačkoli Microsoft také nemusí mýt fakticky zcela bez viny. Někteří IT experti upozorňují, že měl svůj operační systém lépe koncipovat tak, aby jej jedná chybná aktualizace softwaru třetí strany nemohla takto „rozhodit“. Například operační systémy Applu nebo Linuxu IT výpadek nepostihl. V případě applovských systému se tak stalo proto, že Apple, resp. jeho operační systém si důsledněji „hlídá“, koho do něj ze softwarových dodavatelů a za jakých podmínek vůbec pustí, zatímco systémy Microsoftu jsou v tomto ohledu otevřenější. Tedy, jak se nyní ukazuje, také zranitelnější.
Microsoft ale zase může odkázat na to, že například daná aerolinka, jež jeho služeb využívá, měla také zvýšit svoji odolnost vůči IT výpadku. Například tak, že by měla zrcadlové IT řešení, postavené na úplně jiném dodavateli – třeba právě Applu –, které by fungovalo jako záloha. Samotná texaská společnost CrowdStrike se navíc ze svých dodavatelských podmínek ze širší odpovědnosti za škody vyvléká. Omezuje ji totiž jen do výše již uhrazených poplatků. Pokud tedy nakonec aerolinka nebo banka či provozovatel rychlého občerstvení zažaluje samotnou CrowdStrike, maximálně z ní může vymoci to, co jí již zaplatil. Takže uživatelé softwaru od CrowdStriku, kteří podepsali (či „odklikli“) standardní podmínky jeho využívání, mají nárok nejvýše na prostou refundaci daných poplatků. Která samozřejmě zdaleka nemusí pokrývat škody, jež výpadek reálně způsobil.
S
(Zdroj: moneymag.cz)
České firmy utrácí za reklamní předměty bez rozmyslu
06.11.2015
Každoročně české firmy investují do 3D reklamy stovky milionů korun. Ačkoliv propagační produkty patří mezi jeden z nejefektivnějších způsobů podpory prodeje, značné množství firem dělá při jejich výběru školácké chyby.
Podstatná část peněz, kterou společnosti věnují na nákup reklamních dárků, bývá neúčelně vynaložena na neužitečné produkty, které spotřebitel okamžitě hází do koše. V lepším případě pak hromada firemních výrobků s logem končí hluboko na dně šuplíku.
Evropská komise zaslala českému ministerstvu vnitra dopis, ve kterém žádá o vysvětlení, proč nedokáže vyhošťovat nelegální migranty.
20.10.2015
Evropská komise chce po Česku vysvětlení, proč nedokáže vyhošťovat lidi, kteří jsou na jeho území nelegálně. Informuje o tom Český rozhlas s odkazem na dopis, který počátkem října zaslala komise českému ministerstvu vnitra. Upozorňuje ho v něm na to, že Česko vrací zpět jen 13 procent nelegálních migrantů. Průměr zemí Evropské unie je přitom 39 procent.
Komise chce po vnitru, aby jí do měsíce předložilo seznam opatření, kterými chce situaci zlepšit. Podle komise je totiž vracení lidí, kteří jsou v zemích unie nelegálně, "klíčové pro snížení nelegální migrace". Komise uvádí v dopise statistiky Eurostatu, podle kterých Česká republika v roce 2014 nařídila 2460 lidem, aby opustili její území, reálně ale vyhostila jen 320 lidí. Podle ministerstva vnitra Milana Chovance velkou část těch, kteří jsou v Česku nelegálně, představují lidé, kteří překročili povolenou délku pobytu.
zdroj: ihned.cz
Skandál Volkswagenu ovlivnil i trh se vzácnými kovy
23.09.2015
Skandál kolem manipulací s emisemi vozů největšího světového automobilového prodejce Volkswagen zasáhl i trhy se vzácnými kovy. Obava, že lidé nebudou chtít nakupovat auta s dieselovými motory, srazila cenu platiny.
Právě při výrobě katalyzátorů dieselových motorů se spotřebuje polovina celoroční produkce tohoto vzácného kovu. V benzínových motorech, po nichž by mohla vzrůst poptávka, se oproti tomu používá palladium. Cena platiny proto včera spadla o 3,6 procenta na 939 dolarů za troyskou unci (31,1 gramu). Šlo o největší jednodenní pokles za více než dva roky.
zdroj: ihned.cz
Spojené státy zůstávají otevřené taktickým diskusím s Moskvou o ruské vojenské přítomnosti v Sýrii
18.09.2015
Spojené státy jsou otevřeny taktickým diskusím s Moskvou o válce v Sýrii, aby se vyhnuly případným nedorozuměním vyvolaným zvýšenou ruskou vojenskou přítomností v regionu.
Rusko v poslední době vyslalo do Sýrie těžkou výzbroj a armádní experty a podle Pentagonu se možná připravuje na zřízení letecké základny v severosyrské Latákíji, která je baštou prezidenta Bašára Asada. USA vojenskou aktivitu Moskvy kritizují s tím, že jen zkomplikuje boj spojenecké koalice proti teroristům z Islámského státu.
zdroj: ihned.cz