Škody způsobené největším IT výpadkem v historii dosahují 600 miliard korun
25.07.2024
Z podstatné části ale nebudou odškodněny. Škody se teprve sčítají, některé ještě budou nabíhat. Odhady nejčastěji ukazují na jejich celkovou částku v přepočtu zhruba 600 miliard korun. Celosvětově bylo například zrušeno na 5000 letů. Svůj provoz musely přerušit či omezit ale nejen aerolinky, nýbrž také banky, finanční domy, nemocnice, přepravní společnosti, ale i řetězce obchodů či restaurací a mnozí další. Jejich klienti a zákazníci se na ně nyní budou obracet s žádostí o finanční kompenzaci. Vítězem celého IT výpadku tak nepochybně budou právníci, advokáti a právní firmy. Globálně lze čekat vlnu žalob a soudních sporů vztažených k IT výpadku, z nichž mnohé se mohou vléci roky.
Jenže například aerolinky mohou nárok klienta, případně jeho cestovní kanceláře smést snadno ze stolu poukazem na to, že IT výpadek je události, na niž neměly a nemohly mít vliv. Že je to něco, jako když se let zruší kvůli špatnému počasí nebo bezpečnostní hrozbě.
Klient pak bude muset u soudu dokázat, že za výpadek mohou tím, jakého si zvolili dodavatele IT služeb. Což bude tedy především Microsoft. Ale ten se zase odvolá na firmu CrowdStrike, jejíž chybná aktualizace vlastního kyberbezpečnostního softwaru jej dostala do kolize se systémem Microsoftu, která pak – v duchu efektu motýlích křídel a kvůli enormnímu rozšíření produktů Microsoftu – celosvětový výpadek způsobila. Společnost CrowdStrike je logicky stěžejním viníkem celého výpadku. Ačkoli Microsoft také nemusí mýt fakticky zcela bez viny. Někteří IT experti upozorňují, že měl svůj operační systém lépe koncipovat tak, aby jej jedná chybná aktualizace softwaru třetí strany nemohla takto „rozhodit“. Například operační systémy Applu nebo Linuxu IT výpadek nepostihl. V případě applovských systému se tak stalo proto, že Apple, resp. jeho operační systém si důsledněji „hlídá“, koho do něj ze softwarových dodavatelů a za jakých podmínek vůbec pustí, zatímco systémy Microsoftu jsou v tomto ohledu otevřenější. Tedy, jak se nyní ukazuje, také zranitelnější.
Microsoft ale zase může odkázat na to, že například daná aerolinka, jež jeho služeb využívá, měla také zvýšit svoji odolnost vůči IT výpadku. Například tak, že by měla zrcadlové IT řešení, postavené na úplně jiném dodavateli – třeba právě Applu –, které by fungovalo jako záloha. Samotná texaská společnost CrowdStrike se navíc ze svých dodavatelských podmínek ze širší odpovědnosti za škody vyvléká. Omezuje ji totiž jen do výše již uhrazených poplatků. Pokud tedy nakonec aerolinka nebo banka či provozovatel rychlého občerstvení zažaluje samotnou CrowdStrike, maximálně z ní může vymoci to, co jí již zaplatil. Takže uživatelé softwaru od CrowdStriku, kteří podepsali (či „odklikli“) standardní podmínky jeho využívání, mají nárok nejvýše na prostou refundaci daných poplatků. Která samozřejmě zdaleka nemusí pokrývat škody, jež výpadek reálně způsobil.
S
(Zdroj: moneymag.cz)
U Quelle už v Česku nenakoupíte, definitivně ho vystřídal Halens
07.05.2010
Švédská Halens Group převzala pobočky ve 12 zemích od zkrachovalého Arcandoru, jehož součástí bylo Quelle.
Česká zásilková společnost Quelle, která v tuzemsku působí již 18 let, změnila v těchto dnech svůj obchodní název na Halens. Důvodem je její nedávné převzetí švédským holdingem Halens AB a změna v obchodním rejstříku, která proběhla na začátku května.
Firma nabízí textilní sortiment řady značek.
Společně s ostatními zahraničními společnostmi Halens Group si klademe za cíl stát se předním zásilkovým obchodem v severní, střední a východní Evropě.
Počítačem je už vybavena více než polovina domácností
07.04.2010
Praha - Podíl tuzemských domácností vybavených osobním počítačem překročil v loňském roce poprvé polovinu a internet už využívá většina dospělých.
Vyplývá to ze studie, kterou dnes na svých internetových stránkách zveřejnil Český statistický úřad. K padesátiprocentní hranici se podle statistiků přiblížil i počet domácností s připojením k internetu, lepší je přitom počítačová vybavenost u domácností s malými dětmi než u domácností bez dětí.
Peking by se mohl ve 2012 stát největším letištěm na světě
07.04.2010
Peking - Mezinárodní letiště v Pekingu by se mohlo v roce 2012 stát největším letištěm na světě podle počtu odbavených cestujících a v letošní roce by mohlo překonat londýnské letiště Heathrow, kterému v současnosti patří druhá příčka.
Na základě údajů Mezinárodní asociace letišť (ACI) Peking loni odbavil 65 milionů cestujících, přičemž meziročně bylo toto číslo vyšší o 16,8 procenta. Těsně tak skončil za letištěm Heathrow, které odbavilo 66 milionů cestujících, avšak počet odbavených cestujících klesl o 1,5 procenta. Nejvíce cestujících ročně odbaví letiště Hartsfield-Jackson v Atlantě. Loni zde počet cestujících klesl o 2,3 procenta na 88 milionů.
(Zdroj: Finančínoviny.cz)
Machu Picchu: Jeden z novodobých divů světa se opět otevřel turistům
07.04.2010
Pevnost, která je na seznamu UNESCO, může denně navštívit 2500 turistů.
Peruánské úřady minulý týden opět zpřístupnily turistům kulturní dominantu, inckou pevnost Machu Picchu, která byla v lednu odříznuta od zbytku země prudkými přívalovými dešti. Většina železniční dráhy PeruRail, vedoucí z asi 80 km vzdálené regionální metropole Cuzco k pevnosti, byla spěšně opravena.