Zájem domácností o úvěry klesl, podniky se přesouvají ke krátkodobým
23.01.2023
Poptávka domácností po úvěrech na bydlení i na spotřebu se v posledním čtvrtletí loňského roku snížila. U nefinančních podniků klesla poptávka po dlouhodobých úvěrech na investice, naopak vzrostla poptávka po krátkodobých úvěrech k financování provozu a zásob.
Uvedla to Česká národní banka (ČNB) v dnes zveřejněném čtvrtletním šetření úvěrových podmínek bank. Hlavním důvodem pro snížení poptávky byly zvýšené životní náklady domácností způsobené inflací a růstem cen energií a také zvýšení úrokových sazeb u úvěrů. Nepříznivě na zájem o úvěry působily také vysoké ceny nemovitostí nebo vývoj úspor domácností. Snížil se také zájem domácností o spotřebitelské úvěry.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Šmejdi nabízí žárovky zdarma, pak si účtují tisíce
21.03.2018
Senioři, maminky na dovolené i další lidé, kteří přes den zůstávají doma, by se měli mít na pozoru před „žárovkovou“ taktikou šmejdů. Nabízejí úsporné žárovky, které naoko rozdávají zadarmo, ale za jediným podpisem se ukrývají horentní sankce v řádu tisícovek korun. Česká obchodí inspekce radí jakékoliv výhodné žárovky nekompromisně odmítat.
„Dobrý den, ukažte mi váš účet za elektřinu.“ I takto může začít nečekaná návštěva, která zazvoní u bytu nebo domu. Lidem, nejčastěji seniorům nebo matkám na mateřské, se snaží vnutit změnu dodavatele energií.
Nabízejí nejen úsporu peněz, ale také hodnotný dárek v podobě drahých žárovek. „A tady máte ještě dárek – úsporné žárovky zdarma, jen nám to tady podepište a já půjdu,“ zní další z typických prohlášení.
Případně pochválí dobrou spolupráci. Mnozí lidé v radosti podepíšou a výměnou za to získají žárovky za drobný poplatek nebo dokonce úplně zadarmo. Problém je ovšem v tom, že si ani nevšimnou, že zároveň podepsali jak smlouvu na změnu dodavatele, tak nepřiměřené sankce pro případ, že od této smlouvy odstoupí.
Sankce 2000 korun
„Jakmile spotřebitel zjistí, že změna dodavatele energií je pro něj vlastně nevýhodná a chce odstoupit, firma začne upozorňovat na kupní smlouvu na žárovky a často nepřiměřeně tlačit na jejich uhrazení,“ upozornil mluvčí ČOI Jiří Fröhlich s tím, že jde obvykle o částky ve výši až 2000 korun.
Střetů aut s lesní zvěří loni přibylo o patnáct procent
16.03.2018
Nehody se zvířaty jsou čtvrtým nejčastějším typem nehody.
Počet střetů vozidel s lesní zvěří se loni podle policejních statistik zvýšil o 15 procent na 12 043 případů. Jde tak o čtvrtý nejčastější typ nehody, i když s minimální lidskou úmrtností. I když roste počet srážek i s přemnoženými divočáky, podle proděkana pro vědu a výzkum Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity v Praze Tomáše Kušty je většina hlášených srážek se srnčí zvěří.
"Jde o 80 až 90 procent," řekl ČTK Kušta. Skutečné počty sražených zvířat jsou podle něj vyšší, než uvádějí policejní statistiky, kam se incident dostane jen v případě, že řidič chce nahlásit pojistnou událost. Nejčastěji podle něj řidiči přejedou zajíce. Dotace na lesy byly nehospodárné, tvrdí NKÚ. Postavily se i posedy za 300 tisícčíst článek
Kušta dodal, že v následujících pěti letech se vzhledem k narůstající hustotě dopravy, rychlosti jedoucích vozidel a velikosti populace zvěře v Česku počty srážek nesníží.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Proč kávě zvoní hrana: Bude jí méně a bude méně kvalitní
16.03.2018
Za několik let již nebude ranní šálek kávy takovou samozřejmostí, jakou je dnes. Jak předvídá celá řada alarmujících studií, drahocenná kávová zrna ohrožují klimatické změny.
Ustralský klimatický ústav předpovídá, že by se plocha půdy, jež je pokládána za vhodnou pro pěstování kávy, mohla do roku 2050 zmenšit o polovinu, a do roku 2080 by mohla vyhynout divoká káva. Podle studie Královských botanických zahrad v anglickém Kew by mohlo být v Etiopii, která je pátým největším producentem kávy na světě a rodištěm slavné arabiky, do konce století téměř 60 procent nynějších kávovníkových oblastí nekultivovatelných. Pokud zmizí rostliny divokého kávovníku, ztratí se genetická diverzita potřebná především pro vývoj nových variet. Kávovník je citlivá rostlina. Stačí trocha nerovnováhy a jak kvalita, tak kvantita úrody může být značně postižená. Káva arabica, která pochází z etiopské vrchoviny, nejlépe roste v nadmořské výšce od 800 do 2 100 metrů, při teplotě od 18 do 22 stupňů Celsia s jistým střídáním suchého a deštivého počasí. Robusta, která je - jak název napovídá - odolnější, roste v tropických oblastech do výšky 800 metrů. Lépe než arabica snáší vysoké teploty, ale je citlivější vůči suchu. Stoupající teploty a sucho ovlivňují nejen kvalitu kávy, ale podle vědců také usnadňují šíření některých chorob do oblastí, které jich byly do té doby ušetřeny. V Kostarice se takzvaná kávová rez, při níž jsou listy napadeny plísní Hemileia vastatrix, posunula do výšky až 1 400 metrů nad mořem. Brazílie, která je největším světovým producentem a vývozcem kávy, byla postižena suchem a hmyzem, a v letošním roce dokonce musela dočasně povolit dovoz vietnamské kávy robusta. S teplejším klimatem budou kávovníky nuceny přesunout se do výše položených oblastí, což by mohlo za jistých klimatických podmínek vést k lepší chuti kávy.
Praha podpoří rozvoj sdílení jízdních kol
15.03.2018
Hlavní město podpoří městské části při umisťovaní nových stojanů.
Chce dát parkování kol řád. Radní schválili podmínky pro provozovatele systému, který umožní půjčené kolo odložit kdekoli. Zároveň chce podpořit rozmísťování stojanů na sdílená kola na bezpečných místech, kde zaparkované kolo neblokuje další provoz. Podle materiálu by služby sdílených kol mohly být v budoucnu propojeny se systémem pražské integrované dopravy.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)