16.07.2025
INFORMAČNÍ PORTÁL
news item cover

Aby byla vaše italská dovolená bez nepříjemných překvapení, vyplatí se nastudovat místní pravidla i specifika, pokud vyrážíte vlastním autem nebo se budete na místě pohybovat vypůjčeným vozem. V Itálii jsou přísnější pravidla pro oblečení, posedávání na schodech památek či jídlo na veřejnosti.

Itálie zpřísňuje pravidla pro turisty

Aby byla vaše italská dovolená bez nepříjemných překvapení, vyplatí se nastudovat místní pravidla i specifika, pokud vyrážíte vlastním autem nebo se budete na místě pohybovat vypůjčeným vozem. V Itálii jsou přísnější pravidla pro oblečení, posedávání na schodech památek či jídlo na veřejnosti.

V posledních letech přibývá míst, kde platí specifická pravidla pro turisty – a porušení může být velmi nákladné. Například v malebném Portofinu na Ligurské riviéře je v turistické sezóně (duben až říjen) zakázáno zdržovat se na dvou vybraných vyhlídkových bodech mezi 10:30 a 18:30 – a to včetně pořizování selfie nebo blokování cesty ostatním. Cílem je předejít přetížení těchto populárních lokalit. Porušení tohoto „no-waiting“ pravidla může vést k pokutě až 270 EUR. Podobně přísná pravidla zavedlo i město Sorrento, kde hrozí pokuta až 500 EUR za pohyb v plavkách či bez trička mimo pláž nebo hotel. Zákaz se vztahuje i na nábřeží a promenády a má za cíl zachovat důstojný veřejný prostor.

„Podobná opatření proti nevhodnému chování turistů zavedla i další města. V Benátkách platí poplatky za jednodenní návštěvu a je zakázáno posedávat na schodech památek, blokovat průchody nebo shlukování osob na mostech. V Římě se nesmí jíst nebo pít na fontánách ani se usazovat na Španělských schodech. Florencie zase zakázala sezení a jídlo na ulicích v historickém centru během hlavních denních hodin. Místní úřady tak reagují na narůstající turistický ruch a snaží se chránit kulturní dědictví i kvalitu života obyvatel. Před cestou do konkrétního města se proto vyplatí ověřit si místní pravidla – a dodržovat je, i když se mohou zdát nezvyklá,“ upozorňuje Martin Thienel ze společnosti Kalkulátor.cz.

V Itálii dálniční známku potřebovat nebudete, to ale neznamená, že se tu po dálnicích jezdí zadarmo. Italové využívají systém mýtného, kdy platíte za ujeté kilometry. Při vjezdu na dálnici si u mýtné brány vezmete lístek, při sjezdu zaplatíte kartou nebo hotově hodnotu vypočtenou podle délky vašeho úseku. K dispozici jsou samoobslužné terminály i přepážky se zaměstnanci. Dejte si jen pozor, abyste nevjeli do pruhu určeného pro majitele elektronických jednotek Telepass. Řidiči osobních aut mohou počítat s cenou v průměru kolem 9 euro za 100 km dálnice.

Na některých úsecích dálnic (A36, A59, A60 ) se neplatí mýtné v klasických branách, ale využívá se tu takzvaný free flow systém. „Údaje o vašem průjezdu se do systému načtou pomocí kamer, následně je nutné nejpozději do 15 dnů uhradit mýtné online na webu www.pedemontana.com. Této povinnosti se určitě nezkoušejte vyhnout, brzy by vám domů dorazila nejen výzva k zaplacení, ale spolu s ní i pokuta. I v Itálii jsou pak kromě dálnic zpoplatněny i některé tunely,“ říká Martin Thienel z Kalkulátor.cz.

Pokud jde o rychlostní limity, základní hodnoty jsou v Itálii stejné jako u nás. Platí tu ovšem výjimky pro řidiče bez praxe, tedy pro ty, kteří mají řidičák méně než tři roky. Jejich maximální rychlost na dálnicích klesá na 110 km/h. Denní svícení je povinné mimo zastavěné oblasti, na dálnicích a v tunelech. V obcích to nutné není. Oproti loňsku se také zvýšily pokuty za používání mobilního telefonu při řízení. Přísnější jsou i sankce za alkohol za volantem.

„V Česku si pomalu zvykáme, že u sebe nemusíme vozit zelenou kartu, techničák ani řidičák. Při cestě do zahraničí si však dejte pozor. V případě kontroly zde všechny zmíněné doklady budete potřebovat. Nezapomeňte si je proto zabalit s sebou, zelenou kartu raději rovnou vytiskněte. Pokud cestujete s domácím mazlíčkem, přidejte si k dokladům i evropský petpass,“ upozorňuje Martin Thienel ze společnosti Kalkulátor.cz.

Ještě před cestou si pečlivě zkontrolujte, že v autě vezete všechno, co je potřeba. V Itálii je povinná reflexní vesta pro všechny pasažéry vozu a výstražný trojúhelník. Lékárnička tu sice povinná není, přesto je lepší vozit ji vždy s sebou. Stejně jako hasicí přístroj.

„Abyste si svou dovolenou užili skutečně naplno a bez starostí, nezapomeňte určitě na cestovní pojištění. S evropskou kartičkou pojištěnce sice máte v členských zemí EU nárok na stejnou péči, jakou mají místní obyvatelé, ne vždy je to ale výhodné či pohodlné. Někdy bude nejblíže soukromý lékař či ambulance, kde si budete muset sice vyšetření zaplatit, ale následně vám jej proplatí vaše pojišťovna,“ říká Martin Thienel z Kalkulátor.cz.

Kvalitní cestovní pojištění zahrnuje i pojištění odpovědnosti, ochranu osobních věcí a další položky, které se na dovolené mohou hodit.

moneymag.cz
01.07.2025