Mzdy letos navyšuje 85 procent výrobních firem

08.04.2025 Mzdy zaměstnancům letos v Česku zvyšuje 85 procent výrobních, velkoobchodních a logistických firem. Průměrné zvýšení činí 4,8 procenta, což je méně než loňských 5,5 procenta. Vyplývá to z průzkumu personální agentury Hofmann Personal, kterého se zúčastnilo 255 respondentů z řad personalistů mezi výrobními, velkoobchodními a logistickými firmami v Česku s více než stovkou zaměstnanců. "Je pozitivní, že podniky navyšují mzdy, i když tempo růstu je nižší než průměr celé ekonomiky. Podle dat Českého statistického úřadu se meziročně průměrná nominální měsíční mzda v ekonomice zvýšila o 7,2 procenta. Spotřebitelské ceny se za toto období zvýšily o tři procenta, reálně tak mzda vzrostla o 4,2 procenta. Zaměstnanci ve zkoumaných podnicích si tak reálně si polepšili o 1,8 procenta," uvedla ředitelka Hofmann Personal Gabriela Hrbáčková.
Nižší stavy zaměstnanců hlásí 28 procent firem. Naopak 21 procent podniků uvádí, že letos zaměstnance přibíralo. Podle úřadu práce míra nezaměstnanosti vzrostla meziročně o 0,3 procentního bodu na 4,3 procenta v lednu 2025. To naznačuje, že pracovní trh dokáže propouštěné pracovníky dobře absorbovat. "I když téměř třetina firem hlásí nižší stavy, na celkové nezaměstnanosti se tento trend výrazně neprojevuje. Zaměstnanci si nacházejí nové uplatnění, což ukazuje na přetrvávající poptávku po pracovní síle," doplnila Hrbáčková.
Průzkum ukázal na to, že zhoršení ekonomické situace očekává především 27 procent firem s německým vlastníkem, a to kvůli obavám z možné krize v Německu. Největší obavy z poklesu poptávky mají podniky v automobilovém a lehkém průmyslu, stejně jako větší firmy s více než 500 zaměstnanců. Firmy z velkoobchodu, logistiky a služeb, které rovněž očekávají zhoršení ekonomické situace, za hlavní příčinu svých obav považují inflaci.
reklama
I přes propouštění většina firem, 62 procent, stále čelí nedostatku určitých typů zaměstnanců, zejména kvalifikovaných dělníků. Data úřadu práce ukazují změny ve struktuře nezaměstnaných podle délky setrvání v jeho evidenci. Podíl těch, kteří jsou bez práce méně než tři měsíce, na celkovém počtu nezaměstnaných klesl o 3,6 procentního bodu na 33,2 procenta. Naopak podíl uchazečů, kteří jsou v evidenci více než rok, vzrostl o 2,3 procentního bodu na 30,7 procenta.
Průměrná mzda v Česku se v loňském roce zvýšila meziročně o 7,1 procenta na 46 165 korun. Lidem tak v průměru na výplatní pásce přibylo 3044 korun. Reálně po zohlednění inflace průměrná mzda po předchozích dvou letech poklesu loni vzrostla o 4,6 procenta, vyplývá z dat Českého statistického úřadu. Obecně ale platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou.

S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)

U stravovacího paušálu se zapomnělo na problém s daněmi a exekucí

17.02.2021 Od ledna si firmy mohou ke stravenkám a závodním jídelnám vybrat ještě třetí alternativu, jak svým zaměstnancům usnadnit stravování. Stravenkový paušál, tedy daňově zvýhodněná hotovost přímo na účet, má firmám ulevit od administrativy a zaměstnancům zase ulehčit využívání tohoto benefitu.
Stravenková revoluce se ale zatím nekoná - firmy se totiž v letošních daňových změnách teprve rozkoukávají. Stravenky v současné době dostává přibližně 1,5 milionu zaměstnanců a dalších přibližně 1,8 milionu zaměstnanců chodí na daňově zvýhodněný oběd do jídelny v práci. Na příspěvek na stravování by však nyní podle ministryně financí Aleny Schillerové mohlo nově dosáhnout až milion zaměstnanců, jejichž zaměstnavatelé si zavedení stravenek nemohli dovolit nebo je kvůli komplikované administrativě a provizím pro stravenkové firmy - které se často pohybují mezi pěti a sedmi procenty - nechtěli zavést. Kolik firem přesně už od ledna na stravenkový paušál přistoupilo, není zatím jasné. Podle stravenkářů jich je minimum. Zatím. Podniky se totiž podle ministerstva financí stále ještě rozkoukávají a zavedení paušálu teprve zvažují. Přesná čísla ale úřad sdělit nemůže. S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)

Senát chce zvýšit kompenzační bonus

28.01.2021 Příspěvek podnikatelům, kteří byli omezeni opatřeními kvůli epidemii koronaviru, by se měl podle Senátu zvýšit z 500 na 667 korun denně. Důvodem je snaha nahradit živnostníkům odvody na sociální a zdravotní pojištění. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se zvýšením nesouhlasila.
Podle ní by Sněmovna, která návrh dostane k projednání, měla dnešní senátní úpravu odmítnout. Senát přes nesouhlas ministryně rozhodl také o tom, že nárok na takzvaný kompenzační bonus by měli mít i podnikatelé bez provozoven, jejichž činnost byla opatřeními omezena z alespoň 80 procent. Patří mezi ně podle lidovců někteří kadeřníci, kosmetičky, maséři nebo fotografové. Horní komora rovněž schválila návrh, podle něhož by vláda měla doplatit obcím a krajům výpadek příjmů, o který byly připraveny v důsledku výplaty kompenzačních bonusů. Schillerová to odmítla, návrh je podle ní "nesplnitelný", neboť ve státním rozpočtu na to nejsou peníze.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)

Pomoc COVID gastro uzavřené provozovny

18.01.2021 Program COVID gastro uzavřené provozovny se bude vztahovat na období od 9. října do 10. ledna. Na tiskové konferenci to v pátek řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Původně byl avizován začátek podpory od 14. října, kdy musely zavřít stravovací zařízení.
Fitness centrům, posilovnám nebo vnitřním bazénům byl provoz zakázán už od 9. října. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) začne přijímat žádosti do programu od pondělí v 09:00, žádosti bude možné podávat do 1. března. Všechny provozovny uzavřené kvůli pandemii koronaviru budou mít nárok na dotaci na každého pracovníka 400 korun za den. Pomoc bude moc být čerpána i na spolupracující osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Každému provozu bude započítáno tolik dní, kolik musel mít zavřeno. Dotace bude proplácena na náklady a výdaje na provoz a udržení podnikání, tedy na osobní náklady, náklady na materiál, leasing, odpisy, daně a poplatky či splátky úvěrů vzniklé od 1. února loňského roku do letošního 10. ledna. S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)

Kompenzační bonus mají dostat i drobní podnikatelé v úpadku, návrh projedná vláda

18.01.2021 Podnikatelé v úpadku zřejmě také budou moci čerpat kompenzační bonus 500 korun denně, a to zpětně. V tiskové zprávě to uvedlo ministerstvo financí. Umožnit by to mohla podle MF vyjednávaná dohoda s Evropskou komisí.
Úřad proto připravuje novelu zákona o kompenzačním bonusu, která jeho čerpání podnikatelům v úpadku umožní. Novelu by měla v pondělí projednat vláda. Zároveň MF uvedlo, že chce, aby podnikatelé v úpadku mohli čerpat všechny programy v pomoci proti dopadům pandemie. S
(Zdroj: eurozpravy.cz)
květen 2025
T po út st čt so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má svátek Viola
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
náš partner