Mzdy letos navyšuje 85 procent výrobních firem
08.04.2025
Mzdy zaměstnancům letos v Česku zvyšuje 85 procent výrobních, velkoobchodních a logistických firem. Průměrné zvýšení činí 4,8 procenta, což je méně než loňských 5,5 procenta. Vyplývá to z průzkumu personální agentury Hofmann Personal, kterého se zúčastnilo 255 respondentů z řad personalistů mezi výrobními, velkoobchodními a logistickými firmami v Česku s více než stovkou zaměstnanců. "Je pozitivní, že podniky navyšují mzdy, i když tempo růstu je nižší než průměr celé ekonomiky. Podle dat Českého statistického úřadu se meziročně průměrná nominální měsíční mzda v ekonomice zvýšila o 7,2 procenta. Spotřebitelské ceny se za toto období zvýšily o tři procenta, reálně tak mzda vzrostla o 4,2 procenta. Zaměstnanci ve zkoumaných podnicích si tak reálně si polepšili o 1,8 procenta," uvedla ředitelka Hofmann Personal Gabriela Hrbáčková.
Nižší stavy zaměstnanců hlásí 28 procent firem. Naopak 21 procent podniků uvádí, že letos zaměstnance přibíralo. Podle úřadu práce míra nezaměstnanosti vzrostla meziročně o 0,3 procentního bodu na 4,3 procenta v lednu 2025. To naznačuje, že pracovní trh dokáže propouštěné pracovníky dobře absorbovat. "I když téměř třetina firem hlásí nižší stavy, na celkové nezaměstnanosti se tento trend výrazně neprojevuje. Zaměstnanci si nacházejí nové uplatnění, což ukazuje na přetrvávající poptávku po pracovní síle," doplnila Hrbáčková.
Průzkum ukázal na to, že zhoršení ekonomické situace očekává především 27 procent firem s německým vlastníkem, a to kvůli obavám z možné krize v Německu. Největší obavy z poklesu poptávky mají podniky v automobilovém a lehkém průmyslu, stejně jako větší firmy s více než 500 zaměstnanců. Firmy z velkoobchodu, logistiky a služeb, které rovněž očekávají zhoršení ekonomické situace, za hlavní příčinu svých obav považují inflaci.
reklama
I přes propouštění většina firem, 62 procent, stále čelí nedostatku určitých typů zaměstnanců, zejména kvalifikovaných dělníků. Data úřadu práce ukazují změny ve struktuře nezaměstnaných podle délky setrvání v jeho evidenci. Podíl těch, kteří jsou bez práce méně než tři měsíce, na celkovém počtu nezaměstnaných klesl o 3,6 procentního bodu na 33,2 procenta. Naopak podíl uchazečů, kteří jsou v evidenci více než rok, vzrostl o 2,3 procentního bodu na 30,7 procenta.
Průměrná mzda v Česku se v loňském roce zvýšila meziročně o 7,1 procenta na 46 165 korun. Lidem tak v průměru na výplatní pásce přibylo 3044 korun. Reálně po zohlednění inflace průměrná mzda po předchozích dvou letech poklesu loni vzrostla o 4,6 procenta, vyplývá z dat Českého statistického úřadu. Obecně ale platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Od 1. ledna se změnil výpočet dovolené
07.01.2021
Začíná určování délky dovolené v hodinách místo dosavadních dní. V určitých případech umožní novela zaměstnancům požádat o převod části dovolené do dalšího roku a také bude mírnější k absentérům. Krácení dovolené nehrozí lidem v karanténě. Zavádí se týden pracovního volna pro vedoucí táborů, vychovatele či instruktory. ČTK to řekl partner advokátní kanceláře BDO Legal Lukáš Regec.
S
Některé e-shopy přestávají kvůli daním posílat zboží do Británie
05.01.2021
Některé specializované internetové obchody z Evropské unie končí s dodávkami svého zboží do Británie. Informuje o tom dnes server BBC. Důvodem jsou daňové změny, které od ledna vstoupily v platnost v souvislosti s odchodem Británie z EU.
Se zasíláním zboží do Británie končí například nizozemský prodejce součástek pro jízdní kola Bike Bits. "Britská politika nás nutí ukončit vztahy s britskými spotřebiteli," uvedla firma na svých internetových stránkách. Přerušení aktivit ve Spojeném království "kvůli novým britským opatřením" ohlásil rovněž belgický obchod s pivem Beer On Web.
Tyto firmy si stěžují, že nyní v důsledku požadavků britských daňových úřadů čelí vyšším nákladům a větší byrokratické zátěži. Mezinárodní přepravci zásilek, včetně firem Federal Express a TNT, navíc upozorňují, že zavádějí příplatky na dodávky mezi Británií a EU. Zdůvodňují to náklady na úpravy svých systémů, které změny spojené s brexitem vyžadují, píše BBC.
V
Vakcína i daňový balíček nahrají zvyšování sazeb ČNB
27.12.2020
Podle některých ekonomů Česká národní banka příští rok zvýší úrokové sazby a dosavadní zlevňování hypoték se tak nejspíš chýlí ke konci. Zprávy, že Česko získá ještě před koncem roku první zásilku vakcíny proti nemoci covid-19, podpořily podle ekonomů vyhlídky, že se hospodářství vyhne dalším protikoronavirovým omezením.
Výhled na zlepšení podpořilo také schválení balíčku daňových změn minulý týden v Senátu, které v úterý ještě nejspíš odhlasuje parlament. Záměrem vlády je od ledna lidem snížit daně z příjmů a podpořit je, aby kvůli pandemii nepřestali utrácet.
V
Zaměstnance čeká rekordní snížení daní
23.12.2020
Zaměstnanci se mohou těšit na největší snížení daní v historii Česka. Sněmovna definitivně schválila dlouho diskutovaný daňový balíček, který mimo jiné ruší superhrubou mzdu a většině lidí zvýší čisté příjmy až o tisíce korun. Pracovníci také budou moci dostat peníze namísto klasických stravenek. Všechny daňové změny vyjdou státní rozpočet na 87 miliard korun.
V