Běžný účet platební bilance skončil loni v přebytku 140,5 miliardy korun
19.03.2025
Běžný účet platební bilance, který je souhrnem všech ekonomických transakcí české ekonomiky se zahraničím, skončil loni v přebytku 140,5 miliardy korun. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila zveřejnila Česká národní banka (ČNB). Spolu s loňskými daty aktualizovala také výsledky za rok 2023, podle nich skončil předloni běžný účet platební bilance v deficitu 8,5 miliardy korun, před revizí uváděla ČNB za rok 2023 přebytek 23,7 miliardy korun. V loňském roce byl běžný účet platební bilance v přebytku v osmi měsících. Nejvýraznější byl v březnu, kdy činil 55,2 miliardy korun. Naopak schodkové měsíce byly čtyři, nejvyšší deficit evidovala ČNB v červnu, a to 24,8 miliardy korun.
V posledním čtvrtletí loňského roku skončil běžný účet platební bilance v přebytku 35,3 miliardy korun. Bilance zboží a služeb dosáhla ve čtvrtém čtvrtletí přebytku 109 miliard korun. Meziročně se podle ČNB výsledné saldo v běžných cenách zlepšilo o 3,4 miliardy korun. Obchodní bilance se zbožím byla aktivní ve výši 95,9 miliardy korun, což je meziroční zlepšení o šest miliard korun. Bilance služeb skončila rovněž přebytkem, a to 13 miliard korun, což ale představuje meziroční pokles aktivního salda o 2,7 miliardy korun. Celkový obchodní obrat zboží a služeb v běžných cenách byl v meziročním srovnání ve čtvrtém čtvrtletí o 5,7 procenta vyšší při navýšení vývozu o 76,2 miliardy korun a dovozu o 72,8 miliardy korun.
Záporné saldo bilance prvotních důchodů dosáhlo loni v posledním čtvrtletí 54,3 miliardy korun. "Jeho meziroční pokles o 38,7 miliardy korun ovlivnily především nižší platby dividend z přímých a portfoliových investic do zahraničí a pokles podílu nerezidentů na reinvestovaném zisku v tuzemských firmách," uvedla ČNB. Objem vyplacených dividend do zahraničí činil 45,1 miliardy korun, meziročně to bylo o 15,6 miliardy korun méně.
V bilanci druhotných důchodů vznikl ve čtvrtém čtvrtletí schodek 19,4 miliardy korun. V meziročním prohloubení záporného salda o 13,1 miliardy korun se podle ČNB nepříznivě promítly růst pasivního salda čistých příjmů z rozpočtu EU zaznamenávaných v bilanci druhotných důchodů a dále zhoršená bilance nákladů na pracovní sílu v souvislosti se zaměstnáváním nerezidentů v ČR a rezidentů ČR v zahraničí.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Zájem domácností o úvěry klesá
23.01.2023
Poptávka domácností po úvěrech na bydlení i na spotřebu se v posledním čtvrtletí loňského roku snížila. U nefinančních podniků klesla poptávka po dlouhodobých úvěrech na investice, naopak vzrostla poptávka po krátkodobých úvěrech k financování provozu a zásob. Uvedla to Česká národní banka (ČNB) v dnes zveřejněném čtvrtletním šetření úvěrových podmínek bank.
Hlavním důvodem pro snížení poptávky byly zvýšené životní náklady domácností způsobené inflací a růstem cen energií a také zvýšení úrokových sazeb u úvěrů. Nepříznivě na zájem o úvěry působily také vysoké ceny nemovitostí nebo vývoj úspor domácností. Snížil se také zájem domácností o spotřebitelské úvěry.
Celková poptávka nefinančních podniků po úvěrech zůstala ve čtvrtém čtvrtletí stejná, změnila se ale její struktura, když klesal zájem o dlouhodobé úvěry a rostl o krátkodobé.
V
Stavební materiály ještě zdraží
23.01.2023
Ceny stavebních materiálů začátkem letošního roku dále porostou, když loni v meziročním srovnání zdražily téměř o pětinu. Podle prodejce stavebnin Pro-Doma se může letošní růst průměrně pohybovat od pěti do deseti procent. Firma zároveň očekává, že se bude stavět nejméně bytů a domů za deset let, což bude pro trh znamenat propad prodeje materiálů průměrně o 20 procent.
Zástupci firmy, která měla v loňském roce obrat přes 16 miliard korun, to dnes uvedli na setkání s novináři. Ceny stavebních materiálů rostly od druhé čtvrtiny roku 2021 a za loňský rok zdražily meziročně průměrně o 18 procent. Skokový nárůst některých materiálů přišel v únoru a březnu po začátku invaze Ruska na Ukrajinu. Ve zbytku roku ceny mírně klesaly nebo stagnovaly. "Dodavatelé stavebních materiálů budou letos dále zdražovat o pět až deset procent," uvedl Petr Vaněrka, generální ředitel společnosti Pro-Doma. Dodal, že situace na trhu je velmi turbulentní a přináší věci, které v Česku nikdy nebyly. "Převis nabídky nad poptávkou nastartuje cenovou válku, která přenese oběti v prodejích do ztráty a bankroty některých distributorů," řekl Vaněrka.
S
Výroba aut v Česku loni stoupla o desetinu
23.01.2023
Výroba osobních aut loni meziročně stoupla o 10,2 procenta na 1,218 milionu vozů. Produkce rostla navzdory přetrvávajícímu nedostatku polovodičů a dalších součástí, válce na Ukrajině a obtížím ve výrobních a logistických řetězcích. Na tuzemský trh směřovalo 87 736 vozidel, tedy o 9,7 procenta méně než v předchozím roce. Víc než 92 procent vyrobených automobilů šlo na zahraniční trhy. Export vozidel tak v meziročním srovnání zaznamenal 12procentní růst. V tiskové zprávě to ve středu sdělilo Sdružení automobilového průmyslu (SAP).
Škoda auto zvýšila loni produkci o 1,9 procenta na 693 032 aut. Toyota zvedla výrobu o 34,9 procenta na 202 255 automobilů a nošovický výrobce Hyundai vyrobil 322 500 automobilů, což byl nárůst o 17,3 procenta.
Český automobilový průmysl podle prezidenta sdružení Martina Jahna nebyl snad nikdy v historii konfrontován s tak rozsáhlými výzvami jako v uplynulém roce. Poukázal na to, že v odvětví se i nadále projevoval celosvětový nedostatek polovodičů, obtíže v dodavatelských řetězcích a logistice, dozvuky epidemie covidu‑19 v Číně, extrémní růst cen energií, vysoká inflace i zakotvení konce prodeje vozidel s tradičními spalovacími motory či nově představený návrh emisní normy, který podle Jahna ohrožuje dostupnost vozidel i přechod na bezemisní mobilitu.
„I přes tyto obtíže se finálním výrobcům podařilo meziročně navýšit výrobu o desetinu a dosáhnout tak objemu 1,25 milionu vyrobených vozidel. Na přetrvávající volatilitu a výkyvy ve výrobě se však musíme připravit i v roce 2023. Přesto věřím, že výpadky budou spíše krátkodobého charakteru a celkově se nám bude i nadále dařit navyšovat výrobu směrem k předkrizovým hodnotám,“ uvedl Jahn. „Vzhledem k existujícímu objemu objednávek a nadále dobré poptávce po tuzemských vozidlech nejen v EU lze očekávat, že pozitivní efekt pro českou ekonomiku automobilový průmysl přinese i v roce 2023,“ dodal.
V
Hypotéky dál straší Čechy
16.01.2023
Úrokové sazby hypoték zůstaly na konci loňského roku u šesti procent. Přitom ještě před pár lety byly pod dvěma procenty. Zájem o úvěry na bydlení se proto loni meziročně propadl o více než 60 procent. S nervozitou sledují vývoj hypotečních sazeb hlavně lidé, kteří už hypotéku mají a v letošním roce je čeká refixace. Splátka se jim totiž prodraží o tisíce.
Za celý loňský rok poskytly banky a stavební spořitelny hypoteční úvěry v objemu 197 miliard korun. Meziročně se tak jedná o propad ve výši 63,6 procenta v případě všech hypoték. Vyplývá to z aktuálního hypomonitoru České bankovní asociace (ČBA), který zachycuje data všech tuzemských bank a spořitelen.
Ačkoli rok 2021 byl z pohledu aktivity na hypotečním trhu výjimečný a meziroční propad v roce 2022 byl očekávatelný, aktivita na hypotečním trhu byla v loňském roce téměř o 40 procent nižší i ve srovnání s rokem 2020. A to je potřeba brát v potaz i skutečnost, že první polovina minulého roku byla ještě relativně silná a teprve druhé pololetí roku ukázalo, jak citelně hypoteční trh slábne," říká Jakub Seidler, hlavní ekonom ČBA.
Poslední čísla z hypotečního trhu pocházejí z prosince, kdy lidé získali hypoteční úvěry v objemu 7,8 miliardy korun. Šlo o třetí meziměsíční nárůst v řadě, stále však pouze v řádech jednotek procent. V meziročním srovnání tak trvá citelný propad - tedy 82 procent.
V