Další vlna zdražování potravin na obzoru
07.03.2025
Česko si ani nestačilo oddechnout od zdražování potravin a už je tu jeho další vlna. Ohlašuje ji nejvýraznější růst cen zemědělských výrobců za poslední takřka dva roky. Jedná se o ceny, za něž zemědělci dodávají do prodejní sítě nebo k dalšímu zpracování, takže jejich nynější citelný růst představuje pro nadcházející dobu výrazný tlak na růst cen potravin v obchodech.
Letos v lednu narostla cena zemědělské produkce meziročně o 9,1 procenta. To je nejvýraznější cenový nárůst od března 2023. Meziměsíčně zdražily citelně, o 6,2 procenta, brambory. Loňská úroda byla sice poměrně silná, ale zejména díky zvýšení rozsahu produkčních ploch pěstitelů. Podobně tomu bylo v klíčových producentských zemích typu Francie nebo Německa, jejichž cenový vývoj má zásadní vliv i na cenu brambor v ČR. Vedle nabídky však stoupá také poptávka, což souvisí s odezněním inflační vlny uplynulých let. Přes zimu je navíc dražší skladování brambor, protože se z pochopitelných důvodů vydá více za energie. To vše se odráží ve zmíněném cenovém nárůstu.
Meziročně pak výrazně rostou ceny ovoce, o 29,8 procenta, neboť se tenčí zásoby z minulé sezóny. Jejich ztenčování urychluje silnější poptávka, která je u ovoce patrná podobně jako v případě zmíněných brambor. V rostoucí ceně ovoce se projevuje rovněž vzestup cen energií – například pro potřeby skladování – v uplynulých letech, zvyšování cen hnojiv i potřebného chemického ošetření. Roli hraje také vývoj cen na evropském trhu, klimatické výkyvy ve světě a cenová politika tuzemských obchodních řetězců. Zároveň nejsou čeští pěstitelé tak štědře dotováni jako třeba jejich polští konkurenti.
Celoročně by letos měly potraviny zdražit o zhruba šest procent, více než dvojnásobně v porovnání s celkovou vyhlíženou inflací. Tu bude brzdit slabší vývoj výkonu průmyslu. V něm výrobní ceny v lednu naopak rostly pomaleji, než se čekalo, když meziročně přidaly jen 0,5 procenta. To je nejméně od loňského března. Za slabým cenovým vývojem stojí slabý výkon průmyslu, jenž odráží hlavně slabou poptávku z domova i ze zahraničí.
S
(Zdroj: moneymag.cz)
Analytici očekávají ponechání základní úrokové sazby ČNB na sedmi procentech
19.06.2023
Bankovní rada České národní banky (ČNB) zřejmě i na středečním jednání ponechá základní
Podle nich data z ekonomiky ukazují nižší inflační tlaky než v minulosti, takže rada zřejmě nebude mít důvod k růstu sazeb. Jejich snížení opakovaně vyloučil guvernér ČNB Aleš Michl. Centrální banka naposledy upravovala sazby před rokem, kdy je zvýšila o 1,25 procentního bodu na současnou úroveň.
Hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil očekává ponechání sazeb beze změny. "Aktuálně platná prognóza ČNB počítá s tím, že i při stávající úrovni sazeb se česká inflace sníží ke dvouprocentnímu cíli v horizontu jednoho roku. Od momentu zpracování této prognózy navíc prakticky všechna ekonomická data ukazovala na nižší inflační tlaky, než ČNB očekávala. Případným zvýšením sazeb by tedy centrální banka hasila požár, který podle její vlastní prognózy již nehoří," uvedl.
Analytik investiční společnosti Portu Marek Pokorný připomíná, že sazby jsou na sedmi procentech už rok, přestože se inflace v té době pohybovala nahoru i dolů. "Důvodů pro růst sazeb má ČNB méně než na posledním měnovém zasedání. To ještě podtrhává skutečnost, že inflace v květnu zmírnila a klesla o 1,6 procentního bodu na 11,1 procenta," uvedl.
B
Výroba aut do konce května stoupla o čtvrtinu, podíl elektrických aut byl 12 procent
16.06.2023
Výroba osobních aut v Česku v prvních pěti měsících meziročně stoupla o 23,7 procenta na 595 580 vozidel. Podíl elektrických aut na celkové produkci byl 12 procent. Automobilky vyrobily 52 668 elektromobilů a 20 128 plug-in hybridů. Oznámilo to Sdružení automobilového průmyslu. Největší tuzemská automobilka Škoda Auto zvýšila produkci o 34,4 procenta na 375 981 aut, z toho bylo 11 procent bateriových vozů.
V nošovickém závodě Hyundai bylo vyrobeno 145 200 vozidel, tedy o 7,7 procenta víc než ve stejném období loni. Podíl elektromobilů a plug-in hybridů byl 21 procent. A kolínská Toyota zvýšila produkci o 10,9 procenta na 74 399 automobilů. Z toho 53 procent byly hybridy. "Oživení trhu a lepšící se situace v dodavatelských řetězcích se pozitivně odráží i v tuzemské výrobě osobních vozidel. Ta tak i nadále pokračuje v růstovém trendu a svými pětiměsíčními i květnovými údaji atakuje předkrizové hodnoty z roku 2019. Nižší výrobní výsledky v segmentu autobusů a motocyklů, způsobené cyklickým charakterem objednávek a přetrvávajícím nedostatkem řady komponent však potvrzují, že s dopady rozkolísané situace několika posledních let budeme muset počítat i v průběhu roku 2023," uvedl výkonný ředitel sdružení Zdeněk Petzl.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Meziroční zdražování potravin v květnu zpomalilo na 14,5 procenta
14.06.2023
Meziroční inflace u potravin v květnu podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) zpomalila z dubnových 17 procent na 14,5 procenta. V lednu byla inflace u potravin 25 procent. Novinářům to řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). Upozornil na to, že u některých potravin meziměsíčně ceny ale stoupají. Týká se to například pečiva, masa, mléčných výroků nebo zeleniny. A to přesto, že klesají ceny zemědělských komodit nebo energií, uvedl.
Podle ministra společné kontroly Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) a České obchodní inspekce (ČOI) stále ukazují velké množství pochybení obchodníků. Od března bylo provedeno 744 kontrol, pochybení úřady zjistily u zhruba 30 procent. Podle ČSÚ v květnu meziměsíčně stouply ceny ovoce o 4,5 procenta, uzenin o tři procenta, vajec o 5,5 procenta, například brambory pak zdražily o šest procent. Nekula připomněl, že začíná sklizeň raných brambor, sám dlouhodobě upozorňuje na vysokou přirážku obchodníků právě u brambor.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Obchodníci s nesplácenými úvěry zřejmě budou muset získávat povolení od ČNB
14.06.2023
Obchodníci s nesplácenými úvěry budou zřejmě muset nově získat k tomuto podnikání licenci od České národní banky (ČNB). Předpokládá to návrh zákona o trhu s nevýkonnými úvěry, který ve středu projedná vláda. Zákon vychází z evropské směrnice, podle důvodové zprávy by proto měl nabýt účinnosti do konce roku, aby se Česko nevystavovalo hrozbě pokuty za nepřevedení evropské normy do tuzemského práva.
Dosud se obchod s nesplácenými úvěry řídil pouze občanským zákoníkem a obchodníci pouze museli mít živnostenské oprávnění. Nová regulace by měla požadavky na obchodníky zpřísnit. "Přijetím navrhovaného zákona by mělo dojít ke kultivaci prostředí správy nevýkonných úvěrů, a trh by tak měly opustit nekorektní inkasní agentury. Obecně můžeme očekávat další kultivaci prostředí vymáhání nesplácených pohledávek," uvedlo ministerstvo financí v důvodové zprávě k návrhu zákona.
Norma by také měla otevřít českým společnostem, které obchodují s úvěry, cestu na evropský trh.
Ministerstvo financí neočekává, že by změna zákona měla rozpočtové dopady. Náklady přinese inkasním společnostem, které budou muset splnit nové zákonné povinnosti a získat nové povolení ke správě nesplácených úvěrů.
B