Další vlna zdražování potravin na obzoru

07.03.2025 Česko si ani nestačilo oddechnout od zdražování potravin a už je tu jeho další vlna. Ohlašuje ji nejvýraznější růst cen zemědělských výrobců za poslední takřka dva roky. Jedná se o ceny, za něž zemědělci dodávají do prodejní sítě nebo k dalšímu zpracování, takže jejich nynější citelný růst představuje pro nadcházející dobu výrazný tlak na růst cen potravin v obchodech.
Letos v lednu narostla cena zemědělské produkce meziročně o 9,1 procenta. To je nejvýraznější cenový nárůst od března 2023. Meziměsíčně zdražily citelně, o 6,2 procenta, brambory. Loňská úroda byla sice poměrně silná, ale zejména díky zvýšení rozsahu produkčních ploch pěstitelů. Podobně tomu bylo v klíčových producentských zemích typu Francie nebo Německa, jejichž cenový vývoj má zásadní vliv i na cenu brambor v ČR. Vedle nabídky však stoupá také poptávka, což souvisí s odezněním inflační vlny uplynulých let. Přes zimu je navíc dražší skladování brambor, protože se z pochopitelných důvodů vydá více za energie. To vše se odráží ve zmíněném cenovém nárůstu.
Meziročně pak výrazně rostou ceny ovoce, o 29,8 procenta, neboť se tenčí zásoby z minulé sezóny. Jejich ztenčování urychluje silnější poptávka, která je u ovoce patrná podobně jako v případě zmíněných brambor. V rostoucí ceně ovoce se projevuje rovněž vzestup cen energií – například pro potřeby skladování – v uplynulých letech, zvyšování cen hnojiv i potřebného chemického ošetření. Roli hraje také vývoj cen na evropském trhu, klimatické výkyvy ve světě a cenová politika tuzemských obchodních řetězců. Zároveň nejsou čeští pěstitelé tak štědře dotováni jako třeba jejich polští konkurenti.
Celoročně by letos měly potraviny zdražit o zhruba šest procent, více než dvojnásobně v porovnání s celkovou vyhlíženou inflací. Tu bude brzdit slabší vývoj výkonu průmyslu. V něm výrobní ceny v lednu naopak rostly pomaleji, než se čekalo, když meziročně přidaly jen 0,5 procenta. To je nejméně od loňského března. Za slabým cenovým vývojem stojí slabý výkon průmyslu, jenž odráží hlavně slabou poptávku z domova i ze zahraničí.
S
(Zdroj: moneymag.cz)

Průměrná nabídková sazba hypoték v květnu překročila hranici pěti procent

06.05.2022 Průměrná úroková sazba hypoték počátkem května činila 5,33 procenta. Za poslední měsíc stoupla o 0,45 procentního bodu a od konce loňského roku o 1,19 bodu. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Ten je od jara zpracováván podle nové metodiky na základě údajů k pátému pracovnímu dni každého měsíce. Metodika odráží aktuální průměrnou nabídkovou sazbu hypotečního úvěru pro 80 procent hodnoty nemovitosti.
Od června loňského roku, kdy Česká národní banka začala opět zvyšovat sazby, vzrostla průměrná nabídková sazba již o více než 2,8 procentního bodu. Bankovní rada ČNB rozhodne o další změně úrokových sazeb na čtvrtečním zasedání. „ČNB se nechala slyšet, že na květnovém zasedání opět zvýší základní úrokovou sazbu, a tak je celkem jasné, že současné sazby nevydrží moc dlouho,“ uvedl hypoteční analytik Fincentrum & Swiss Life Select Jiří Sýkora.
Sazby hypoték do 80 procent odhadní ceny nemovitosti s fixací na jeden rok dosáhly v květnu 5,5 procenta a s fixací na tři roky 5,52 procenta. Za hranici pěti procent se již dostaly i sazby hypoték fixovaných na pět (5,14 procenta) i na deset let (5,15 procenta).
V
(Zdroj: ihned.cz)

ČNB odebrala bankovní licenci Sberbank CZ

03.05.2022 Česká národní banka pravomocně odebrala bankovní licenci Sberbank CZ. Centrální banka o tom informovala na webu. Kroky k odnětí licence banky, která je navázána na Rusko, zahájila ČNB 28. února. Důvodem bylo zhoršení situace Sberbank CZ kvůli odlivu vkladů po zahájení ruské invaze na Ukrajinu.
O odnětí bankovní licence Sberbank CZ rozhodla ČNB 14. dubna. Pátek byl posledním dnem lhůty, kdy mohla Sberbank proti tomuto rozhodnutí podat rozklad. Banka tak neučinila. ČNB nyní podá k soudu návrh na jmenování likvidátora. Soud musí o jmenování likvidátora na návrh ČNB rozhodnout do 24 hodin.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)

Nízké zadlužení zemi pomůže překonat dopady ukrajinské války

03.05.2022 Jedna ze tří světově významných ratingových agentur, Standard & Poor’s, potvrzuje České republice dosavadní rating a také výhled do nadcházející doby. Dlouhodobý korunový dluh Česka je tak nadále hodnocený na stupni AA, cizoměnový dluh pak na stupni AA-. Výhled je nadále stabilní. Posudek agentury, jak uvádí Lukáš Kovanda, zveřejněný včera pozdě večer středoevropského času, bedlivě sledují finanční trhy po celém světě. Pro Česko je aktuální hodnocení v této zjitřené době příznivou zprávou.
Pokud by došlo ke zhoršení ratingu, ba dokonce jenom výhledu, Česko by si na mezinárodních trzích muselo za jinak stejných podmínek půjčovat za vyšší úrok, než tomu bude takto. Ratingová agentura své hodnocení potvrzuje dokonce i v době války na Ukrajině. Její nepříznivý dopad podle ní Česko a jeho veřejné finance obstojně ustojí. A to zejména z toho důvodu, že Česko má podle agentury nízký vládní i zahraniční dluh a zároveň disponuje objemově významnými devizovými rezervami. Potvrzení ratingu představuje příznivou zprávu pro Fialovu vládu, která se ocitá pod rostoucím tlakem, aby v době rapidní inflace a ukrajinské války různé části ekonomiky fiskálně podpořila. Agentura Standard & Poor’s vlastně říká, že k tomu stále má „munici“. Zároveň hodnocení agentury znamená, že tuzemské veřejné finance nejsou v rozvratu, jak právě i mnozí současní vládní politici argumentovali – coby politici opoziční – hlavně na sklonku éry předchozí Babišovy vlády.
S
(Zdroj: eurozpravy.cz)

Česká ekonomika stoupla v prvním čtvrtletí meziročně o 4,6 procenta

02.05.2022 Česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o 4,6 procenta. Proti poslednímu loňskému čtvrtletí se hrubý domácí produkt zvýšil o 0,7 procenta. Předběžný odhad zveřejnil v pátek Český statistický úřad (ČSÚ). Čísla jsou lepší, než odhadovali analytici, podle kterých je výrazný meziroční nárůst ekonomiky dán především srovnávací základnou. Ve stejném období loni zasaženém epidemií koronaviru ekonomika klesla.
„K meziročnímu růstu HDP pozitivně přispěly zejména výdaje na konečnou spotřebu domácností a tvorba hrubého kapitálu. Naopak přetrvával negativní vliv zahraniční poptávky,“ komentoval čísla ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet. Mezičtvrtletní vývoj podle ČSÚ pozitivně ovlivnily hlavně tvorba hrubého fixního kapitálu a zahraniční obchod.
Meziroční růst hrubé přidané hodnoty nejvíce podpořilo stavebnictví a skupina odvětví obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství. Dařilo se také většině odvětví služeb, uvedl ČSÚ. Zpřesněné údaje o vývoji ekonomiky v prvním čtvrtletí oznámí 31. května.
Ve čtvrtém čtvrtletí loni česká ekonomika stoupla meziročně o 3,6 procenta a mezičtvrtletně o 0,8 procenta. Za celý loňský rok se HDP zvýšil o 3,3 procenta.
V
(Zdroj: ihned.cz)
květen 2025
T po út st čt so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má svátek Blažena
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
náš partner