Další vlna zdražování potravin na obzoru

07.03.2025 Česko si ani nestačilo oddechnout od zdražování potravin a už je tu jeho další vlna. Ohlašuje ji nejvýraznější růst cen zemědělských výrobců za poslední takřka dva roky. Jedná se o ceny, za něž zemědělci dodávají do prodejní sítě nebo k dalšímu zpracování, takže jejich nynější citelný růst představuje pro nadcházející dobu výrazný tlak na růst cen potravin v obchodech.
Letos v lednu narostla cena zemědělské produkce meziročně o 9,1 procenta. To je nejvýraznější cenový nárůst od března 2023. Meziměsíčně zdražily citelně, o 6,2 procenta, brambory. Loňská úroda byla sice poměrně silná, ale zejména díky zvýšení rozsahu produkčních ploch pěstitelů. Podobně tomu bylo v klíčových producentských zemích typu Francie nebo Německa, jejichž cenový vývoj má zásadní vliv i na cenu brambor v ČR. Vedle nabídky však stoupá také poptávka, což souvisí s odezněním inflační vlny uplynulých let. Přes zimu je navíc dražší skladování brambor, protože se z pochopitelných důvodů vydá více za energie. To vše se odráží ve zmíněném cenovém nárůstu.
Meziročně pak výrazně rostou ceny ovoce, o 29,8 procenta, neboť se tenčí zásoby z minulé sezóny. Jejich ztenčování urychluje silnější poptávka, která je u ovoce patrná podobně jako v případě zmíněných brambor. V rostoucí ceně ovoce se projevuje rovněž vzestup cen energií – například pro potřeby skladování – v uplynulých letech, zvyšování cen hnojiv i potřebného chemického ošetření. Roli hraje také vývoj cen na evropském trhu, klimatické výkyvy ve světě a cenová politika tuzemských obchodních řetězců. Zároveň nejsou čeští pěstitelé tak štědře dotováni jako třeba jejich polští konkurenti.
Celoročně by letos měly potraviny zdražit o zhruba šest procent, více než dvojnásobně v porovnání s celkovou vyhlíženou inflací. Tu bude brzdit slabší vývoj výkonu průmyslu. V něm výrobní ceny v lednu naopak rostly pomaleji, než se čekalo, když meziročně přidaly jen 0,5 procenta. To je nejméně od loňského března. Za slabým cenovým vývojem stojí slabý výkon průmyslu, jenž odráží hlavně slabou poptávku z domova i ze zahraničí.
S
(Zdroj: moneymag.cz)

Stát spouští další vlnu prodeje dluhopisů

21.06.2021 Ministerstvo financí v pondělí zahájilo již 12. emisi dluhopisů, dluhopisy je možné objednat do pátku 17. září. V předchozí emisi si přitom lidé objednali státní dluhopisy určené pouze pro fyzické osoby za 4,54 miliardy korun. Počet objednávek činil 5871. Během 11 upisovacích období tak zájem o spořicí dluhopisy činil zhruba 33,2 miliardy korun.
Největší zájem byl zatím podle úřadu o takzvaný protiinflační dluhopis, který nabídlo MF od třetí emise. Ministerstvo financí nabízí v nové emisi opět dva typy dluhopisů, a to reinvestiční a protiinflační se splatností šest let. Výnosy obou dluhopisů jsou osvobozené od daně z příjmů. Reinvestiční spořicí dluhopis má stejně jako předchozí emise rostoucí roční výnosy. Průměrnou roční úrokovou sazbu ministerstvo financí stanovilo u nové emise na 1,5 procenta, tedy stejně jako u předchozí.
V
(Zdroj: aktualne.cz)

Hypoteční horečka stoupá. Lidé se nebojí v bankách zadlužovat

16.06.2021 Ačkoliv i největší banky v Česku nadále pokračují ve zdražování hypoték, jejich klienty to neodrazuje a zájem o financování vlastní střechy nad hlavou je stále obrovský. Bankéři se svými zákazníky podle dat Fincentrum Hypoindexu minulý měsíc podepsali 12 894 nových smluv, a celkový objem sjednaných hypoték tak letos podruhé přesáhl 40 miliard korun. Šlo o druhou největší celkovou měsíční sumu v historii. Úplně rekordní byl letošní březen, kdy částka dosáhla skoro 45 miliard korun.
Za prvních pět měsíců letošního roku tak tuzemské bankovní domy poskytly hypoteční úvěry za více než 179 miliard korun. Jen pro srovnání – podobný objem hypoték se například v roce 2019 podařilo bankám sjednat za celý rok. Výrazně k tomu přispívá stále velmi vysoká míra refinancování, k čemuž dochází ve chvíli, kdy si lidé půjčku převedou za výhodnějších podmínek ke konkurenční bance. Za celý trh je takto refinancovaná zhruba každá třetí nově sjednaná hypotéka. Metodika Hypoindexu mezi novými a čistě refinancovanými úvěry na bydlení nerozlišuje.
V
(Zdroj: ihned.cz)

Čistý zisk bank letos klesl o 3,7 miliardy

14.06.2021 Bankám a spořitelnám v Česku v letošním prvním čtvrtletí klesl souhrnný čistý zisk meziročně o 3,74 miliardy Kč na 10,8 miliardy. Vyplývá to z dat, která v pátek zveřejnila Česká národní banka. Bilanční suma bank ke konci března činila 8,7 bilionu korun, což je proti prvnímu čtvrtletí 2020 nárůst o 261 miliard korun.
Hlavním faktorem poklesu zisku je podle analytiků výrazný nárůst nákladů rizika v souvislosti s pandemií koronaviru. Zisk z finanční a provozní činnosti bank klesl koncem března meziročně o 5,7 miliardy na 41,2 miliardy korun. Úrokové výnosy se jim snížily o dvacet miliard na 41 miliard korun. Výnosy z poplatků a provizí jim klesly o 400 milionů na 10,9 miliardy korun.
V
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)

Více zaměstnavatelů bude zaměstnance nabírat než propouštět

14.06.2021 Čeští zaměstnavatelé plánují i ve třetím čtvrtletí tohoto roku mnohem více nabírat zaměstnance než propouštět.
Vyplývá to z pravidelného průzkumu společnosti Manpower mezi 705 zaměstnavateli v soukromém i veřejném sektoru v ČR, jehož výsledky firma dnes zveřejnila na on-line tiskové konferenci.
V
(Zdroj: moneymag.cz)
květen 2025
T po út st čt so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má svátek Žofie
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
náš partner