Další vlna zdražování potravin na obzoru

07.03.2025 Česko si ani nestačilo oddechnout od zdražování potravin a už je tu jeho další vlna. Ohlašuje ji nejvýraznější růst cen zemědělských výrobců za poslední takřka dva roky. Jedná se o ceny, za něž zemědělci dodávají do prodejní sítě nebo k dalšímu zpracování, takže jejich nynější citelný růst představuje pro nadcházející dobu výrazný tlak na růst cen potravin v obchodech.
Letos v lednu narostla cena zemědělské produkce meziročně o 9,1 procenta. To je nejvýraznější cenový nárůst od března 2023. Meziměsíčně zdražily citelně, o 6,2 procenta, brambory. Loňská úroda byla sice poměrně silná, ale zejména díky zvýšení rozsahu produkčních ploch pěstitelů. Podobně tomu bylo v klíčových producentských zemích typu Francie nebo Německa, jejichž cenový vývoj má zásadní vliv i na cenu brambor v ČR. Vedle nabídky však stoupá také poptávka, což souvisí s odezněním inflační vlny uplynulých let. Přes zimu je navíc dražší skladování brambor, protože se z pochopitelných důvodů vydá více za energie. To vše se odráží ve zmíněném cenovém nárůstu.
Meziročně pak výrazně rostou ceny ovoce, o 29,8 procenta, neboť se tenčí zásoby z minulé sezóny. Jejich ztenčování urychluje silnější poptávka, která je u ovoce patrná podobně jako v případě zmíněných brambor. V rostoucí ceně ovoce se projevuje rovněž vzestup cen energií – například pro potřeby skladování – v uplynulých letech, zvyšování cen hnojiv i potřebného chemického ošetření. Roli hraje také vývoj cen na evropském trhu, klimatické výkyvy ve světě a cenová politika tuzemských obchodních řetězců. Zároveň nejsou čeští pěstitelé tak štědře dotováni jako třeba jejich polští konkurenti.
Celoročně by letos měly potraviny zdražit o zhruba šest procent, více než dvojnásobně v porovnání s celkovou vyhlíženou inflací. Tu bude brzdit slabší vývoj výkonu průmyslu. V něm výrobní ceny v lednu naopak rostly pomaleji, než se čekalo, když meziročně přidaly jen 0,5 procenta. To je nejméně od loňského března. Za slabým cenovým vývojem stojí slabý výkon průmyslu, jenž odráží hlavně slabou poptávku z domova i ze zahraničí.
S
(Zdroj: moneymag.cz)

Bytů k dlouhodobému nájmu bylo v Praze nejvíce za pět let

17.05.2021 Počet bytů k dlouhodobému pronájmu na pražském trhu na konci prvního čtvrtletí meziročně vzrostl o čtvrtinu na 15 400. To je nejvíce za posledních pět let. Průměrná cena nájmů meziročně klesla o 9,6 procenta na 303 korun za metr čtvereční bez poplatků. Nejvíce bytů je v nabídce v Praze 5, nejdražší je Praha 1.
"Zatímco nabídka bytů k dlouhodobému pronájmu stále roste, u krátkodobých nájmů je tomu přesně naopak. Pokračuje tak trend, který před více než rokem odstartovala koronavirová pandemie. Část pronajímatelů se tehdy rozhodla, že své byty přemění z krátkodobého na dlouhodobé nájemní bydlení, protože jim ubyla zejména zahraniční klientela. V současné situaci je jen obtížně uvěřitelné, že se na konci roku 2019 k dlouhodobému pronájmu inzerovalo pouze okolo 6500 bytů," uvedl k údajům developerské společnosti Trigema a realitního serveru Flat Zone mluvčí Trigemy Radek Polák. Podle údajů společnosti AirDNA v prvním čtvrtletí klesl počet bytů nabízených ke krátkodobému pronájmu meziročně více než o polovinu na 5474. Začátkem března uplynul rok od prvního oficiálně zjištěného případu koronaviru v Česku. Následně zaváděná opatření proti jeho šíření prakticky zastavila příjezdy zahraničních turistů. Ti zejména v Praze hojně využívali krátkodobé pronájmy typu Airbnb. Po určitém uvolnění v letních měsících přišla na podzim nová vlna zpřísňování.
V
(Zdroj: aktualne.cz)

Podniky čeká zdražení úvěrů

14.05.2021 Dražší suroviny, energie a brzy také úvěry. Na firmy se chystá další nepříjemný dopad nepřímo spojený s covidem, který se propíše do jejich nákladů. Rostoucí inflace, která v dubnu dosáhla 3,1 procenta, podle ekonomů brzy povede ke zvyšování úroků. Do konce letoška by tak firemní úvěry mohly podražit i o více než polovinu. Proč?
Základ má v rukou Česká národní banka, která už slovy guvernéra avizovala, že může v dohledné době začít zvyšovat základní úrokovou sazbu v ekonomice. Ta zase ovlivňuje tříměsíční mezibankovní sazbu PRIBOR, jež aktuálně dosahuje hodnoty 0,36 procenta. Na konci roku by ale měla podle odhadů vzrůst téměř na trojnásobek, tedy asi na 0,91 procenta. A od této sazby se poté odvíjí úročení podnikatelských půjček, jak upozorňuje hlavní ekonom ING Jakub Seidler.
V
(Zdroj: ihned.cz)

Ceny rychle rostou a čeká se další zdražování

14.05.2021 Koho trápí obava, že českou korunu čeká v době extrémních státních dluhů rychlé znehodnocení, toho poslední statistika o růstu cen může zneklidnit. Ceny zboží v Česku totiž překvapivě rychle rostou.
Jen během dubna poskočily o procento a zvýšily tím meziroční inflaci na 3,1 procenta. Tak výrazný skok nikdo neočekával. Velkou část tohoto překvapení zařídily potraviny, které z měsíce na měsíc podražily o 0,8 procenta. Předpovědi přitom mluvily o tom, že jejich ceny zamíří dolů.
V
(Zdroj: ihned.cz)

Výroba masa v prvním čtvrtletí stoupla

11.05.2021 Výroba masa v prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o 2,2 procenta na 113 329 tun, nejvíce rostla produkce u drůbežího, kde šlo o 4,4 procenta a u vepřového s nárůstem o 2,3 procenta.
Naopak o tři procenta klesla výroba hovězího. Nákup mléka klesl o 4,2 procenta na 754,2 milionu litrů, uvedl v pondělí Český statistický úřad. Ceny zemědělských výrobců klesly u prasat o 30,5 procenta, u kuřat se zvýšily o 1,9 procenta. Výkupní cena mléka meziročně klesla o 1,2 procenta na 8,78 Kč/l.
S
(Zdroj: zpravyaktualne.cz)
květen 2025
T po út st čt so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má svátek Bonifác
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
náš partner