Další vlna zdražování potravin na obzoru

07.03.2025 Česko si ani nestačilo oddechnout od zdražování potravin a už je tu jeho další vlna. Ohlašuje ji nejvýraznější růst cen zemědělských výrobců za poslední takřka dva roky. Jedná se o ceny, za něž zemědělci dodávají do prodejní sítě nebo k dalšímu zpracování, takže jejich nynější citelný růst představuje pro nadcházející dobu výrazný tlak na růst cen potravin v obchodech.
Letos v lednu narostla cena zemědělské produkce meziročně o 9,1 procenta. To je nejvýraznější cenový nárůst od března 2023. Meziměsíčně zdražily citelně, o 6,2 procenta, brambory. Loňská úroda byla sice poměrně silná, ale zejména díky zvýšení rozsahu produkčních ploch pěstitelů. Podobně tomu bylo v klíčových producentských zemích typu Francie nebo Německa, jejichž cenový vývoj má zásadní vliv i na cenu brambor v ČR. Vedle nabídky však stoupá také poptávka, což souvisí s odezněním inflační vlny uplynulých let. Přes zimu je navíc dražší skladování brambor, protože se z pochopitelných důvodů vydá více za energie. To vše se odráží ve zmíněném cenovém nárůstu.
Meziročně pak výrazně rostou ceny ovoce, o 29,8 procenta, neboť se tenčí zásoby z minulé sezóny. Jejich ztenčování urychluje silnější poptávka, která je u ovoce patrná podobně jako v případě zmíněných brambor. V rostoucí ceně ovoce se projevuje rovněž vzestup cen energií – například pro potřeby skladování – v uplynulých letech, zvyšování cen hnojiv i potřebného chemického ošetření. Roli hraje také vývoj cen na evropském trhu, klimatické výkyvy ve světě a cenová politika tuzemských obchodních řetězců. Zároveň nejsou čeští pěstitelé tak štědře dotováni jako třeba jejich polští konkurenti.
Celoročně by letos měly potraviny zdražit o zhruba šest procent, více než dvojnásobně v porovnání s celkovou vyhlíženou inflací. Tu bude brzdit slabší vývoj výkonu průmyslu. V něm výrobní ceny v lednu naopak rostly pomaleji, než se čekalo, když meziročně přidaly jen 0,5 procenta. To je nejméně od loňského března. Za slabým cenovým vývojem stojí slabý výkon průmyslu, jenž odráží hlavně slabou poptávku z domova i ze zahraničí.
S
(Zdroj: moneymag.cz)

ČEZ vykázal stejný zisk jako loni

11.11.2020 Energetická skupina ČEZ vykázala za první tři čtvrtletí letošního roku stejný čistý zisk jako ve stejném období loni, tj. 13,6 miliardy korun. Tržby meziročně stouply zhruba o pět procent na 155,5 miliardy korun, oznámila v úterý společnost. Firma uvedla, že její výsledky pozitivně ovlivnily mimo jiné vyšší cena, kterou si zajistila za vyrobenou elektřinu na velkoobchodním trhu, a stabilní provoz jaderných elektráren. Prodeje elektřiny, plynu i tepla naopak meziročně klesly.
Analytici v úterý uvedli, že vnímají pozitivně zlepšení výhledu celoročních výsledků ČEZ, které v úterý firma představila. Společnost uvedla, že zpřesňuje plánovaný roční provozní zisk EBITDA z dosavadních 62 až 64 miliard korun na 64 miliard korun. U očištěného čistého zisku, ze kterého se vyplácí dividenda, pak firma upravila celoroční výhled z 21 až 23 miliard korun na 23 miliard korun. Aktuální odhad negativního dopadu pandemie covidu-19 na celoroční hospodaření činí podle společnosti přibližně tři miliardy korun.
V
(Zdroj: ihned.cz)

Škodu Auto čekají velké přesuny výroby

11.11.2020 Třetí generace modelu Škoda Superb bude zatím poslední, jež se montuje v Česku. Čtvrtá, kterou Škoda Auto uvede na trh v roce 2022, už bude vyjíždět z výrobních linek bratislavského závodu Volkswagenu. Vozy Superb česká automobilka, která je součástí německého koncernu VW, začala vyrábět v roce 2001 a od té doby jich po světě prodala přes 1,4 milionu. Název zvolila podle stejnojmenných luxusních aut, jež vyráběla ve 30. letech 20. století.
V
(Zdroj: ihned.cz)

Růst cen zpomaluje, dolů je táhnou levné energie

11.11.2020 Spotřebitelské ceny v říjnu potřetí v řadě zpomalily meziroční růst, tentokrát na 2,9 procenta ze zářijových 3,2 procenta. Promítly se do toho především pohyby cen energií. Lidé více platili za alkohol, tabákové výrobky nebo maso. Naopak opět klesly ceny za poštovní služby a telekomunikace. Informoval o tom Český statistický úřad (ČSÚ).
"Na vývoj mělo největší vliv zpomalení růstu cen v oddíle bydlení. Ceny elektřiny oproti loňskému říjnu zmírnily svůj růst na zhruba pět procent a ceny zemního plynu klesly o téměř čtyři procenta," uvedla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá. Nájemné ale zdražilo o dvě procenta, vodné o 1,7 procenta a stočné o 1,5 procenta.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)

Českou ekonomiku zatím drží výroba aut

09.11.2020 Průmyslová výroba v Česku zpomalila v září meziroční pokles na 1,5 procenta ze srpnových 5,5 procenta. Ke zlepšení situace přispěl hlavně automobilový průmysl. Meziměsíčně byla průmyslová produkce vyšší o 4,1 procenta. Vyplývá to z dat od Českého statistického úřadu (ČSÚ).
"Průmyslová produkce se v září dostala téměř na úroveň loňského roku. Za příznivými výsledky byl hlavně automobilový průmysl, který se snažil dotáhnout propad z minulých měsíců," uvedla vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ Iveta Danišová. Hodnota nových zakázek se v září po sedmi měsících poklesu meziročně zvýšila o 4,8 procenta. "Růst zahraničních zakázek se zvýšil dokonce o víc než sedm procent," dodala Danišová.
V
(Zdroj: aktualne.cz)
květen 2025
T po út st čt so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má svátek Zbyšek
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
náš partner