Další vlna zdražování potravin na obzoru

07.03.2025 Česko si ani nestačilo oddechnout od zdražování potravin a už je tu jeho další vlna. Ohlašuje ji nejvýraznější růst cen zemědělských výrobců za poslední takřka dva roky. Jedná se o ceny, za něž zemědělci dodávají do prodejní sítě nebo k dalšímu zpracování, takže jejich nynější citelný růst představuje pro nadcházející dobu výrazný tlak na růst cen potravin v obchodech.
Letos v lednu narostla cena zemědělské produkce meziročně o 9,1 procenta. To je nejvýraznější cenový nárůst od března 2023. Meziměsíčně zdražily citelně, o 6,2 procenta, brambory. Loňská úroda byla sice poměrně silná, ale zejména díky zvýšení rozsahu produkčních ploch pěstitelů. Podobně tomu bylo v klíčových producentských zemích typu Francie nebo Německa, jejichž cenový vývoj má zásadní vliv i na cenu brambor v ČR. Vedle nabídky však stoupá také poptávka, což souvisí s odezněním inflační vlny uplynulých let. Přes zimu je navíc dražší skladování brambor, protože se z pochopitelných důvodů vydá více za energie. To vše se odráží ve zmíněném cenovém nárůstu.
Meziročně pak výrazně rostou ceny ovoce, o 29,8 procenta, neboť se tenčí zásoby z minulé sezóny. Jejich ztenčování urychluje silnější poptávka, která je u ovoce patrná podobně jako v případě zmíněných brambor. V rostoucí ceně ovoce se projevuje rovněž vzestup cen energií – například pro potřeby skladování – v uplynulých letech, zvyšování cen hnojiv i potřebného chemického ošetření. Roli hraje také vývoj cen na evropském trhu, klimatické výkyvy ve světě a cenová politika tuzemských obchodních řetězců. Zároveň nejsou čeští pěstitelé tak štědře dotováni jako třeba jejich polští konkurenti.
Celoročně by letos měly potraviny zdražit o zhruba šest procent, více než dvojnásobně v porovnání s celkovou vyhlíženou inflací. Tu bude brzdit slabší vývoj výkonu průmyslu. V něm výrobní ceny v lednu naopak rostly pomaleji, než se čekalo, když meziročně přidaly jen 0,5 procenta. To je nejméně od loňského března. Za slabým cenovým vývojem stojí slabý výkon průmyslu, jenž odráží hlavně slabou poptávku z domova i ze zahraničí.
S
(Zdroj: moneymag.cz)

Zájem Čechů o vlastní střechu nad hlavou je stále obrovský

23.10.2020 Touha zajistit se na stáří a výhodně zhodnotit své naspořené peníze zůstává pro tisíce Čechů v letošním koronavirovém roce jednou z hlavních priorit. Banky od začátku ledna do konce září poskytly svým klientům hypoteční úvěry za 172 miliard korun, což představuje historicky nejvyšší objem za prvních devět měsíců v roce.
Letošek se tak podle některých odborníků stane nejúspěšnějším obdobím v historii tuzemského hypotečního trhu, alespoň co se celkového objemu peněz v rámci poskytnutých půjček na bydlení týče.
V
(Zdroj: ihned.cz)

Výroba aut v Česku za tři čtvrtletí klesla o čtvrtinu

22.10.2020 Výroba osobních aut za tři čtvrtletí meziročně klesla o 24,3 procenta na 808 279 vozů. V září byla díky postupnému oživování poptávky nižší jen o 4,5 procenta, když automobilky vyrobily 119 722 aut. Oznámilo to Sdružení automobilového průmyslu.
Škoda Auto zvýšila v září produkci o 2,5 procenta, což jí pomohlo snížit celkový pokles za devět měsíců na 20,3 procenta. Největší tuzemská automobilka tak celkově letos vyrobila 534 211 vozů. Výroba v Hyundai klesla o 30,5 procenta na 163 440 aut a v TPCA se i kvůli dvoutýdenní technologické odstávce spojené s rozšiřováním produkce a instalováním nových technologií snížila o 31,7 procenta na 110 628 vozů. S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)

Vláda od čtvrtka zavře většinu obchodů a služeb, je zakázan i volný pohyb lidí

22.10.2020 Kvůli koronaviru bude od čtvrtka 6:00 uzavřen maloobchod a služby, schválila vláda. Výjimku mají prodejny základního sortimentu. Vláda také omezila pohyb a kontakt s lidmi s výjimkou cest do práce a na nákupy. Pohyb v přírodě je možný do dvou osob.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)

Ekonomika se začíná s pandemií smiřovat

19.10.2020 Současná pandemie koronaviru způsobila českému hospodářství útlum, ale ještě není čas na nástroje té nejtěžší váhy, po kterých centrální banky občas sáhnou, aby pomohly v krizi. Tak situaci vidí Vojtěch Benda, člen nejužšího vedení České národní banky.
ČNB se v době pandemie snaží vyhnout zejména takzvané deflaci − nezdravému poklesu cen, kdy se spotřebitelé bojí utrácet a hospodářství stagnuje. Kdyby se tak stalo, může banka přistoupit k dalšímu snížení klíčové úrokové sazby, tentokrát už prakticky na nulovou hodnotu. Nebo by mohla zvolit i umělé oslabování měny, které si už vyzkoušela mezi lety 2013 a 2017.
Nejnovější data ale ukazují, že Čechy zatím pandemie od nakupování neodradila. A slabá koruna, která je vůči euru na nejnižších úrovních od propadu v květnu, dělá práci za ČNB a pomáhá exportérům. "Díky tomu jsme v komfortní situaci, kdy se nemusíme rychle uchylovat k nějakým nekonvenčním nástrojům měnové politiky, abychom zabránili pádu ekonomiky do deflační pasti," říká ekonom Vojtěch Benda v rozhovoru pro HN. V
(Zdroj: ihned.cz)
květen 2025
T po út st čt so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má svátek Monika
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
náš partner