Růst ekonomiky EU loni zrychlil na jedno procento z 0,4 procenta o rok dříve
11.03.2025
Hrubý domácí produkt Evropské unie se v loňském roce zvýšil o jedno procento, růst zrychlil z tempa 0,4 procenta v předchozím roce.
Oznámil to statistický úřad Eurostat. V zemích eurozóny hospodářský růst loni podle zpřesněných údajů zrychlil na 0,9 procenta z předloňských 0,4 procenta. Předběžná zpráva loňský růst v eurozóně odhadovala na 0,7 procenta.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Do Itálie přestal proudit plyn z Ruska. Gazprom tvrdí, že nedostal povolení k přepravě
03.10.2022
Itálie v sobotu nedostane žádný plyn z Ruska. Uvedla to italská energetická společnost ENI s odkazem na informaci od ruské společnosti Gazprom. Podle ruské firmy totiž není možné zaručit tranzit přes Rakousko kvůli regulačním změnám. Před válkou Itálie pokrývala dovozem z Ruska na 40 procent své spotřeby plynu.
"Gazprom sdělil, že nemůže zaručit dodávku objemů plynu objednaných na dnešek kvůli nemožnosti přepravit plyn přes Rakousko," sdělila společnost ENI.
Podle ENI ale Rakousko nadále dostává ruský plyn ze Slovenska, řekl mluvčí společnosti agentuře ANSA. "Pracujeme s Gazpromem na tom, abychom zjistili, zda je možné obnovit dodávky do Itálie," uvedl mluvčí.
Gazprom tvrdí, že mu rakouský provozovatel neudělil povolení pro přepravu plynu (přepravní nominaci) do Itálie, protože ruská firma nesplnila nové regulační požadavky.
V
Inflace v Polsku stoupla na 17,2 procenta
30.09.2022
Míra inflace v Polsku se v září meziročně zvýšila o 1,1 procentního bodu na 17,2 procenta. Ve své předběžné zprávě to v pátek uvedl polský statistický úřad. Ceny zboží s služeb se tak zvýšily víc, než se čekalo.
Proti srpnu ceny vzrostly o 1,6 procenta ve srovnání s růstem o 0,8 procenta za srpen. Ekonomové podle agentury PAP v průměru čekali, že inflace vystoupí na 16,6 procenta a že se v porovnání s předchozím měsícem zvýší o jedno procento.
Polsko má největší ekonomiku z postkomunistických zemí střední a východní Evropy. Ze zemí Visegrádské skupiny (V4) má obdobně vysokou inflaci jen Česko, kde za srpen míra inflace vystoupila na 17,2 procenta. Členy Visegrádské skupiny jsou vedle Polska a Česka ještě Maďarsko a Slovensko.
Míra inflace v Maďarsku za srpen vzrostla na 15,6 procenta. Na Slovensku, které jako jediná země visegrádské čtyřky je členem eurozóny, se srpnová míra inflace dostala na 14 procent. Ve všech zemích V4 jde o maxima za desítky let.
V
Inflace v eurozóně byla v září opět rekordní, může za to hlavně zdražování energií
30.09.2022
Míra inflace v eurozóně v září stejně jako v předchozích měsících zdolala další rekord. Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v zemích používajících společnou měnu poprvé od jejího zavedení dosáhlo deseti procent. V rychlém odhadu to v pátek uvedl evropský statistický úřad Eurostat. Hlavní příčinou zrychlující inflace je stále zejména prudké zdražování energií.
V porovnání se srpnem je inflace vyšší o devět desetin procentního bodu a překonala i očekávání analytiků, kteří počítali s jejím růstem na 9,7 procenta. Údaje za celou Evropskou unii rychlý odhad neuvádí.
V
Unijní opatření na boj s drahými energiemi by se ještě mohla rozšířit, uvedl Síkela
26.09.2022
Do návrhu souboru opatření Evropské komise proti vysokým cenám energií by mohlo ještě přibýt prodloužení dočasného krizového rámce pro velké firmy a jednat se bude i o změně způsobu stanovení cen elektřiny. V pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi to v neděli řekl ministr průmyslu a obchodu Josef Síkela (za STAN). O návrhu opatření mají v pátek jednat evropští ministři zodpovědní za energetiku. Podle Síkely by se do něj do té doby mohla ještě některá opatření zapracovat.
Podle Síkely se nyní diskutuje o tom, že by se zvlášť určovala cena pro plynové elektrárny, kde elektřina vychází kvůli vysoké ceně plynu nejdráž, a zvlášť pro ostatní levnější zdroje. "To, o čem se teď jedná, je oddělení plynu a ostatních zdrojů. Cena by se počítala průměrem cen jednotlivých zdrojů a jejich objemem (podílem na celkové výrobě). Tím pádem by došlo k dramatickému snížení cen. Takže by byl zvlášť trh pro energii z plynu a zvlášť pro jiné zdroje, například uhlí," uvedl Síkela.
Podle ministra je v návrhu také například průlomové zastropování cen energií pro domácnosti i pro malé a střední podniky, které umožní pomoc velkému množství firem, aniž by bylo porušené unijní právo.
V