Růst ekonomiky EU loni zrychlil na jedno procento z 0,4 procenta o rok dříve

11.03.2025 Hrubý domácí produkt Evropské unie se v loňském roce zvýšil o jedno procento, růst zrychlil z tempa 0,4 procenta v předchozím roce.
Oznámil to statistický úřad Eurostat. V zemích eurozóny hospodářský růst loni podle zpřesněných údajů zrychlil na 0,9 procenta z předloňských 0,4 procenta. Předběžná zpráva loňský růst v eurozóně odhadovala na 0,7 procenta.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)

Česko bude moci z evropských dotací čerpat až 960 miliard Kč

09.12.2020 Česko bude moci v příštím programovém období 2021 až 2027 čerpat z evropských dotací zhruba 960 miliard korun. Proti původnímu návrhu z roku 2018 je to asi o 450 miliard korun více. Na on-line konferenci to v úterý uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). V současném období může Česko čerpat asi 620 miliard korun.
Dostálová připomněla, že kvůli současné koronavirové krizi připravila EU některé dodatečné zdroje. Například z fondu pro podporu oživení a odolnosti Česko získá navíc 170 miliard korun, ve fondu soudržnosti to bude asi 40 miliard korun. "Také se nám podařilo vyjednat nový fond pro spravedlivou transformaci pro Moravskoslezský, Karlovarský a Ústecký kraj. V něm je 42 miliard korun. Dále máme k dispozici modernizační fond, kde je zhruba 130 miliard korun. V roce 2018 jsme si říkali, že budeme muset vážit každou korunu. Teď jsme na opačné straně. Budeme muset mít dostatek projektů," doplnila Dostálová.
V
(Zdroj: aktualne.cz)

Evropa je v potravinách soběstačná

07.12.2020 Pandemie a opakované uzavírání hranic vrátily letos do hry úvahy o potravinové soběstačnosti. V EU nyní činí 101 procent a za dalších 60 let by se měla změnit jen minimálně. Uspokojit potřeby svého obyvatelstva zvládne i Česko - nadprodukci má v mléku a obilovinách, chybí však vlastní ovoce. Hůře jsou na tom Rusko nebo Čína, které spoléhají na dovoz. Ukazuje to analýza projektu Evropa v datech.
Polští výzkumníci Přírodovědecké univerzity v Poznani ve své nedávné studii porovnávali potravinovou soběstačnost jednotlivých zemí světa na základě kalorické spotřeby obyvatelstva v kombinaci s HDP. Právě kalorická metoda dokáže "odstínit" fakt, že každá země se specializuje na produkci jiných potravin. Kalorie tak spravedlivě počítají potravinářskou výrobu jako celek. Z výpočtů vyplynulo, že Česko patří mezi dvanáct zemí Evropy, které vlastní produkcí potravin dokážou uspokojit své každodenní kalorické nároky. Podobného výsledku dosáhli také Němci, Poláci nebo Francouzi. V Evropě přitom tvoří výjimku pouze Bosna a Hercegovina a Albánie.
V
(Zdroj: aktualne.cz)

Nervozita stoupá, důležitý týden určí, jaký bude brexit

04.12.2020 Pokud se Evropská unie a Velká Británie v nejbližších týdnech nedomluví, nastane přesně za měsíc na britských hranicích chaos. Vyprší přechodné období, během kterého si měly obě strany ujasnit, jak spolu chtějí do budoucna obchodovat. Spojené království sice do EU nepatří už od února, koronavirová pandemie i neochota k ústupkům ale cestu k dohodě dosud blokovaly. Pokrok by mohl nastat tento týden.
Brexit zásadně změní řadu věcí, například volný pohyb lidí mezi EU a Británií za prací a za studiem bude od ledna minulostí. Zejména byznysu by ale ještě mohla pomoct dohoda, ke které se teď Brusel s Londýnem snaží dospět. Zavedla by bezcelní obchod, uchráněný od dalších překážek. Spolupracovat by obě strany i nadále měly v oblastech bezpečnosti nebo dopravy.
Alternativa, která žádnou speciální dohodu nevyžaduje, by měla na byznys mnohem zásadnější dopady. Pokud se EU a Británie nedohodnou, znamenalo by to přechod na styky podle podmínek Světové obchodní organizace (WTO) a s tím také dodatečná cla, regulace a kontroly.
V
(Zdroj: aktualne.cz)

15 zemí se dohodlo na volném obchodu

16.11.2020 Skupina 15 zemí z asijsko-pacifického regionu zahrnující Čínu, Japonsko, Jižní Koreu a Austrálii podepsala největší dohodu o volném obchodu na světě. Dohoda označovaná jako RCEP (Regional Comprehensive Economic Partnership) pokrývá více než dvě miliardy lidí a zhruba třetinu světové ekonomiky.
Dohoda prosazovaná Pekingem snižuje cla a stanovuje společná obchodní pravidla. Týká se obchodu, služeb, investic, telekomunikací i autorských práv, napsala agentura DPA. Dohoda byla podepsána na okraj summitu Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) ve vietnamském hlavním městě Hanoji. Číně by podle ekonomky Iris Pangové ze společnosti ING mohla pomoci snížit závislost na zámořských trzích a technologiích, napsala agentura Reuters. "S potěšením konstatuji, že po osmi letech tvrdé práce jsme dnes oficiálně dotáhli do konce podpisem vyjednávání o RCEP," řekl agentuře Kjódó vietnamský premiér Nguyen Xuan Phuc. "Závěr vyjednávání o RCEP, tedy největší dohodě o volném obchodu na světě, výrazným způsobem potvrdí vedoucí úlohu ASEAN v podpoře mnohostranného obchodního systému. Nově vzniklá obchodní struktura v regionu umožní provozovat udržitelný obchod, oživí dodavatelské řetězce narušené covidem-19 a napomůže k zotavení hospodářství po pandemii," dodal vietnamský premiér.
V
(Zdroj: aktualne.cz)
květen 2025
T po út st čt so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má svátek Blažena
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
náš partner