Češi si za koncesionářské poplatky připlatí, rozhodla Sněmovna
07.03.2025
Poslanecká sněmovna schválila vládní návrh zákona, který přináší zásadní změny v oblasti financování veřejnoprávních médií. Takzvaná velká mediální novela, která zvyšuje koncesionářské poplatky a rozšiřuje okruh jejich plátců, prošla dolní komorou Parlamentu hlasy vládní čtyřkoalice, navzdory ostré kritice opozice. Předloha nyní míří k projednání do Senátu.
Schválená novela přináší první zvýšení koncesionářských poplatků po více než patnácti letech. Poplatek za Českou televizi vzroste o 15 korun na 150 korun měsíčně, zatímco poplatek za Český rozhlas se zvýší o 10 korun na celkových 55 korun. Podle vlády je toto navýšení nezbytné pro finanční stabilizaci veřejnoprávních médií a zachování jejich dlouhodobé udržitelnosti. Kabinet také argumentuje tím, že reálná hodnota těchto poplatků v důsledku inflace výrazně klesla.
Novela však neřeší pouze výši poplatků, ale také rozšiřuje jejich výběr. Nově budou muset poplatky platit i domácnosti, které nevlastní televizní nebo rozhlasový přijímač, ale mají zařízení schopné přehrávat obsah České televize a Českého rozhlasu přes internet – například chytré telefony, tablety či počítače. Zákon rovněž zavádí inflační doložku, která umožní pravidelné zvyšování poplatků podle míry inflace.
Debata o budoucnosti veřejnoprávních médií zůstává jedním z klíčových politických témat a rozhodující slovo nyní bude mít Senát. Pokud schválenou normu podpoří, novela vstoupí v platnost a nové poplatky by začaly platit už od příštího roku.
S
(Zdroj: eurozpravy.cz)
Elon Musk chce zrušit 75 procent pracovních míst v Twitteru
21.10.2022
Změny by se dotkly více než 5000 zaměstnanců. Uvádějí to zdroje deníku The Washington Post. Nejbohatší muž na světě po několikaměsíčním otálení slíbil, že jednu z nejvlivnějších sociálních sítí planety koupí za 44 miliard dolarů (1,1 bilionu korun). Firma vzápětí zaměstnance ujistila, že se žádné velké propouštění nechystá.
The Washington Post ve čtvrtek napsal, že Musk sdělil možným investorům při jednání o koupi Twitteru, že se plánuje zbavit téměř 75 procent ze 7500 zaměstnanců společnosti. List se přitom odvolal na rozhovory a dokumenty, k nimž získal přístup.
Rušení pracovních míst v Twitteru se ale očekává v nadcházejících měsících bez ohledu na to, kdo bude společnost vlastnit, dodal deník. Současné vedení Twitteru podle něj plánovalo, že do konce příštího roku sníží mzdy ve společnosti o dohromady zhruba 800 milionů dolarů. To je číslo, které by znamenalo odchod bezmála čtvrtiny zaměstnanců, uvádí zpráva.
Hlavní právník Twitteru Sean Edgett se po zveřejnění zprávy The Washington Post snažil zaměstnance uklidnit. Společnost nemá žádné potvrzené informace o Muskových plánech po akvizici, napsal v interním oběžníku, do kterého nahlédla agentura Bloomberg. Twitter doporučuje spíše počkat na oficiální sdělení než věnovat pozornost fámám nebo uniklým informacím, napsal Edgett.
V
Domácnosti budou každý měsíc dostávat informace o spotřebě tepla a vody
14.10.2022
Uživatelé bytů zřejmě budou dostávat údaje o spotřebě tepla a teplé vody z dálkových odečtů měřičů a indikátorů aspoň jednou měsíčně. Informační povinnost předpokládá vládní novela, kterou v pátek schválila sněmovna. Její zavedení poslanci odložili navzdory nesouhlasu ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) o rok na leden 2024. Upravili také vymezení měřičů. Předlohu, která vychází z unijní směrnice, nyní posoudí Senát.
V souvislosti s odkladem informační povinnosti varoval Bartoš před rizikem pokuty ze strany Evropské unie. Poslanci se ale přiklonili k argumentu krátké doby mezi přijetím zákona a zavedením povinnosti, pokud by nastalo už od příštího roku.
Do konce roku 2026 budou muset podle sněmovních úprav novely informovat měsíčně o spotřebě pouze ti poskytovatelé služeb, kteří už budou mít instalovány měřiče s možností odečtu na vzdálenost větší než 250 metrů. Povinnost tak zatím nedopadne zejména na malá společenství vlastníků jednotek nebo družstva.
Od roku 2027 se má povinnost týkat údajů z měřičů, k jejichž odečtu není nutný přístup do jednotlivých bytů nebo nebytových prostor. Od tohoto roku budou muset být měřiče s dálkovým odečtem podle energetického zákona ve všech bytových domech.
V
Ministerstvo představilo portál pro lodě
12.10.2022
Mapuje na 17 tisíc kilometrů vodních cest. Vůdci říčních plavidel mohou zdarma najít informace potřebné k plánování svojí plavby na novém webu, který shromažďuje informace ze 13 evropských zemí včetně Česka. Systém představili zástupci ministerstva dopravy, Ředitelství vodních cest (ŘSD) a Státní plavební správy (SPS).
Portál nazvaný EuRIS mapuje 17 tisíc kilometrů vnitrozemských vodních cest a zahrnuje informace o plavebních komorách a dalších stavbách, stavech vody či aktuálním provozu. Zahrnuje i plánovač plavby. Systém obsahuje informace, které poskytuje Rakousko, Belgie, Bulharsko, Chorvatsko, Česká republika, Francie, Německo, Maďarsko, Lucembursko, Nizozemsko, Rumunsko, Srbsko a Slovensko. Českým správcem systému je SPS, která do systému dodává informace o 315 říčních kilometrech - na Labi se jedná o úsek od hranice s Německem po Přelouč a na Vltavě od Mělníka po Slapy.
S
Dráhy chtějí zlepšit mobilní signál ve vlacích
07.10.2022
České dráhy začaly spolu s ČD Telematikou testovat technologii pro zajištění mobilního signálu ve vlacích během jízdy. Takzvaný opakovač bude v šestiměsíčním pilotním provozu umístěný v jednotce railjet. Na instalaci opakovačů získají železniční dopravci zhruba 300 milionů korun z Národního plánu obnovy. Na jednu soupravu je potřeba investice 2,5 milionu korun.
Jednotku railjet vybavenou opakovačem mobilního signálu budou České dráhy nasazovat na vytížené dálkové lince Ex3 z Prahy přes Brno a Břeclav dále do Vídně a Grazu. Soupravu s instalovaným opakovačem poznají cestující díky informačním plakátům uvnitř vozu. Podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) je chybějící mobilní signál ve vlacích na hlavních tratích a koridorech jednou z překážek, proč vlaky nevyužívají. Čím modernější jsou soupravy, tím větší mají se signálem problém. Mobilních signál z venkovních vysílačů do nich proniká jen omezeně, proto jsou potřeba opakovače, které signál distribuují uvnitř vozů. "Pro nás je důležité i díky dotaci ministerstva průmyslu a obchodu v budoucnu tyto opakovače zajistit zejména na hlavních koridorových tratích. Je ale také potřeba zesílit mobilní signál podél koridorových tratí," řekl Kupka.
V