Češi si za koncesionářské poplatky připlatí, rozhodla Sněmovna
07.03.2025
Poslanecká sněmovna schválila vládní návrh zákona, který přináší zásadní změny v oblasti financování veřejnoprávních médií. Takzvaná velká mediální novela, která zvyšuje koncesionářské poplatky a rozšiřuje okruh jejich plátců, prošla dolní komorou Parlamentu hlasy vládní čtyřkoalice, navzdory ostré kritice opozice. Předloha nyní míří k projednání do Senátu.
Schválená novela přináší první zvýšení koncesionářských poplatků po více než patnácti letech. Poplatek za Českou televizi vzroste o 15 korun na 150 korun měsíčně, zatímco poplatek za Český rozhlas se zvýší o 10 korun na celkových 55 korun. Podle vlády je toto navýšení nezbytné pro finanční stabilizaci veřejnoprávních médií a zachování jejich dlouhodobé udržitelnosti. Kabinet také argumentuje tím, že reálná hodnota těchto poplatků v důsledku inflace výrazně klesla.
Novela však neřeší pouze výši poplatků, ale také rozšiřuje jejich výběr. Nově budou muset poplatky platit i domácnosti, které nevlastní televizní nebo rozhlasový přijímač, ale mají zařízení schopné přehrávat obsah České televize a Českého rozhlasu přes internet – například chytré telefony, tablety či počítače. Zákon rovněž zavádí inflační doložku, která umožní pravidelné zvyšování poplatků podle míry inflace.
Debata o budoucnosti veřejnoprávních médií zůstává jedním z klíčových politických témat a rozhodující slovo nyní bude mít Senát. Pokud schválenou normu podpoří, novela vstoupí v platnost a nové poplatky by začaly platit už od příštího roku.
S
(Zdroj: eurozpravy.cz)
Na nečekané výdaje spoří tři čtvrtiny lidí, víc než dřív
19.02.2021
Téměř tři čtvrtiny českých domácností myslí na nečekané výdaje či horší ekonomickou situaci a spoří si peníze. Před dvěma lety to byly dvě třetiny. Vyplývá to z průzkumu, který pro společnost KRUK vypracovala agentura STEM/MARK loni na podzim mezi více než tisícovkou respondentů.
S
Ceny chat a chalup rostou raketovou rychlostí
17.02.2021
Za poslední rok se zvedla vlna zájmu o rekreační objekty. Vlivem karantény, nařízené práce z domova a složitějšího cestování, se Češi naplno vrátili k chalupaření. Ale ne každý měl to štěstí, že nějakou chatu či chalupu jeho rodina vlastní. Chaty a chalupy jsou nyní podpultové zboží.
S
Turistů loni v Česku o polovinu ubylo
10.02.2021
V loňském roce poznamenaném koronavirovou pandemií se v Česku ubytovalo 10,8 milionu turistů. Je to meziroční pokles o 51 procent. Zahraničních hostů bylo méně o téměř tři čtvrtiny. V hotelech, penzionech či kempech turisté strávili 31,2 milionu nocí, což byl meziroční pokles o 45,3 procenta. Informoval o tom v úterý Český statistický úřad (ČSÚ).
Až do loňska návštěvnost ČR několik let nepřetržitě rostla. "Celosvětová pandemie značně omezila v loňském roce možnost cestování, proto všechny zdrojové zahraniční trhy zůstaly hluboko pod výsledky z minulých let," uvedli statistici. Tuzemských hostů se loni ubytovalo bezmála osm milionů, o 28 procent méně než v předchozím roce. Češi strávili v ubytovacích zařízeních přibližně o pětinu méně nocí než o rok dříve, v případě cizinců byl úbytek přenocování téměř 73 procent.
V
Brexit na účtu: Jak se mění platby z Česka
01.02.2021
Odchodem z Evropské unie se Velká Británie stala z pohledu bank třetí zemí. A tak pro ni platí jiné podmínky v platebním styku než dosud. Zatímco platby napříč zeměmi Evropské unie jsou zpoplatněny stejně jako domácí transakce, u plateb do Británie nyní mohou banky požadovat vyšší poplatky. Většina zatím zdražovat nechce, některé už ale sazebníky mění. Prodražit se mohou i výběry z bankomatu.
"Ke změnám v platebním styku došlo. Od 1. ledna 2021 je Velká Británie z hlediska právních předpisů Evropské unie i České republiky státem mimo Evropský hospodářský prostor (EHP), a nově se tak neuplatní řada pravidel a výjimek, které doposud platily," potvrzuje tisková mluvčí České národní banky Petra Vodstrčilová. Největší dopad na klienty má podle ní to, že se na eurové platby do a z Velké Británie už nevztahuje regulace poplatků za přeshraniční transakce - poplatky nově nemusí být stejné jako za vnitrostátní transakci. Čili mohou být výrazně dražší. Nově musí plátce při převodu peněz mezi Českem a Británií zadávat jméno a adresu příjemce. U SEPA plateb nebo-li europlateb je pak nově možné vyžadovat kód BIC, což je kód banky v mezinárodním styku.
V