Češi si za koncesionářské poplatky připlatí, rozhodla Sněmovna

07.03.2025 Poslanecká sněmovna schválila vládní návrh zákona, který přináší zásadní změny v oblasti financování veřejnoprávních médií. Takzvaná velká mediální novela, která zvyšuje koncesionářské poplatky a rozšiřuje okruh jejich plátců, prošla dolní komorou Parlamentu hlasy vládní čtyřkoalice, navzdory ostré kritice opozice. Předloha nyní míří k projednání do Senátu.
Schválená novela přináší první zvýšení koncesionářských poplatků po více než patnácti letech. Poplatek za Českou televizi vzroste o 15 korun na 150 korun měsíčně, zatímco poplatek za Český rozhlas se zvýší o 10 korun na celkových 55 korun. Podle vlády je toto navýšení nezbytné pro finanční stabilizaci veřejnoprávních médií a zachování jejich dlouhodobé udržitelnosti. Kabinet také argumentuje tím, že reálná hodnota těchto poplatků v důsledku inflace výrazně klesla.
Novela však neřeší pouze výši poplatků, ale také rozšiřuje jejich výběr. Nově budou muset poplatky platit i domácnosti, které nevlastní televizní nebo rozhlasový přijímač, ale mají zařízení schopné přehrávat obsah České televize a Českého rozhlasu přes internet – například chytré telefony, tablety či počítače. Zákon rovněž zavádí inflační doložku, která umožní pravidelné zvyšování poplatků podle míry inflace.
Debata o budoucnosti veřejnoprávních médií zůstává jedním z klíčových politických témat a rozhodující slovo nyní bude mít Senát. Pokud schválenou normu podpoří, novela vstoupí v platnost a nové poplatky by začaly platit už od příštího roku.
S
(Zdroj: eurozpravy.cz)

Z obnovitelných zdrojů bude brzy pocházet třetina elektřiny, věří komora

31.01.2024 Více než pětina celkové spotřeby energie by v letošním roce už mohla pocházet z obnovitelných zdrojů, odhadují odborníci. Klíčem k dalšímu rozmachu solárních či větrných elektráren má podle nich být jednodušší povolovací řízení. Zásadní roli by v něm měl sehrát Dopravní a energetický stavební úřad, který začal fungovat od prvního ledna. Podle Komory obnovitelných zdrojů energie ČR byl rok 2023 co do rozvoje většiny zdrojů úspěšný.
Zájem českých domácností, obcí i firem o obnovitelné energie rostl i v loňském roce. Hitem se staly fotovoltaiky, tepelná čerpadla a solární kolektory v bytových domech. Energetici například připojili do sítě pět nových větrných elektráren, což se stalo poprvé od roku 2019. Loni také v Česku vznikla první výrobna zeleného vodíku, konkrétně v Napajedlích. V tuzemsku je momentálně celkem sedm zařízení na výrobu biometanu...
B
(Zdroj: zpravy.cz)

Soud poslal do likvidace China Evergrande, nejzadluženějšího developera světa

30.01.2024 Soud v Hongkongu dnes poslal do likvidace čínskou realitní společnost China Evergrande, která je se závazky v objemu 328 miliard dolarů (7,5 bilionu Kč) nejzadluženější developerskou firmou na světě. Agentura Reuters uvedla, že rozhodnutí pravděpodobně bude mít výrazné dopady na čínské finanční trhy.
Evergrande se stala nejvýznamnějším symbolem krize na čínském trhu s nemovitostmi, která vedla ke zpomalení hospodářského růstu a k mnoha bankrotům. Soudkyně své rozhodnutí zdůvodnila tím, že firma ani více než dva roky po vyhlášení platební neschopnosti a několika soudních jednáních nedokázala nabídnout konkrétní plán restrukturalizace. Obchodování s akciemi firmy China Evergrande a jejích dceřiných společností China Evergrande New Energy Vehicle Group a Evergrande Property Services bylo po vyhlášení verdiktu pozastaveno. Rozhodnutí připravuje podmínky k zahájení procesu, který bude podle očekávání zdlouhavý a komplikovaný s možnými politickými aspekty vzhledem k tomu, že je do něj zapojena řada úřadů. Globální investoři se také budou soustředit na to, jak budou čínské úřady přistupovat k zahraničním věřitelům v případě úpadku...
B
(Zdroj: aktuálně.cz)

ČNB loni téměř ztrojnásobila objem zlata v rezervách

11.01.2024 Česká národní banka v loňském roce téměř ztrojnásobila objem zlata, které drží ve svých rezervách. Ke konci loňského roku dosahovaly 986 000 troyských uncí, což odpovídá 30,67 tuny. Hodnota zlata v rezervách byla 45,7 miliardy korun. Vyplývá to z údajů o struktuře devizových rezerv, které centrální banka zveřejnila.
Ke konci roku 2022 měla centrální banka v bilanci 385 000 troyských uncí zlata, tedy zhruba 11,97 tuny. Jeho hodnota byla 15,7 miliardy korun. ČNB nakupovala zlato po celý loňský rok, její aktivita v tomto směru ale vzrostla od druhého čtvrtletí. Zatímco za první kvartál nakoupila zhruba 1,5 tuny zlata, za druhý to bylo 6,1 tuny, za třetí 5,5 tuny a za čtvrtý 5,6 tuny. Centrální banka začala zlato ve větší míře nakupovat loni. Předtím objem zlatých rezerv mírně kolísal, ale dlouhodobě se držel v rozmezí mezi osmi a 12 tunami. Guvernér ČNB Aleš Michl v minulosti opakovaně uvedl, že by se zlatá rezerva centrální banky měla postupně zvýšit ke 100 tunám zlata. Podle něj by takový objem zlata zlepšil diverzifikaci portfolia rezerv a zároveň by zvýšil jejich výnos. Podle Michla by také ČNB vybudovala pro příští generace zlatý poklad. Většina zlata, které ČNB nakupuje, se fyzicky nenachází v jejích budovách. Člen bankovní rady Jan Kubíček v minulosti upozornil, že nakoupené zlato je zpravidla uloženo v zahraničních bankách.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)

Do Česka se vracejí paneláky

08.01.2024 Nové technologie umožňují postavit celé patro za 14 dní. Poblíž golfového hřiště v pražské Hostivaři roste moderní pavlačový dům postavený od druhého nadzemního podlaží z panelů. Po finském vzoru ho zde staví společnost YIT. V době drahých stavebních materiálů i drahé práce pomáhají prefabrikáty šetřit náklady. Česko tak začalo sledovat trend severní a západní Evropy, kde se v bytové výstavbě intenzivně prosazují už roky.
Dělníků je na domě s obchodním názvem Happi Milánská potřeba zhruba o třetinu méně, než kdyby se stavěl klasickou metodou, tedy odléváním zdí z betonu přímo na stavbě. Ve fázi hrubé stavby zde usadili dělníci 20 až 25 panelů denně. Jedno patro vyrostlo za 14 dní, tedy zhruba za polovinu času, jaký by developer potřeboval u stejně velkého domu budovaného klasickou cestou. "Ve Finsku, kde je prefabrikace ještě dál, dokážou udělat jedno patro za týden," tvrdí generální ředitel YIT Stavo Marek Lokaj a neskrývá nadšení z nové technologie. Ta ostatně dává další benefity. Například se panely nad očekávání hodí tam, kde není kolem stavby dostatek místa na uskladnění materiálu a manipulaci s ním. Díky tomu, že panelové bloky i celé hotové koupelny přijížděly na stavbu ve chvíli, kdy je mohli dělníci rovnou použít, stačil zábor okolního pozemku o velikosti autobusové zastávky. "Jinými slovy je potřeba zhruba pětkrát méně prostoru," vypočítává manažer stavby Robert Ščotka. I při rostoucí chuti developerů a stavebních firem využívat panely jde ale v českých podmínkách stále spíše o pokusy. Zato západní Evropa je objevuje roky a v severských zemích už jde o běžný tržní standard, hojně se uplatňující také při budování zdravotnických a sociálních zařízení, například Alzheimer center nebo domovů pro seniory. Podle údajů Dodge Data & Report Analytics si zahraniční architekti a stavební inženýři na prefabrikaci z 90 procent chválí zlepšení produktivity na stavbách i kvalitu. Často zmiňují také nižší produkci stavebního odpadu a přesnější predikci nákladů na výstavbu. Statisticky podle procenta reklamací je větší i spokojenost zákazníků. Ve zprávě Dodge Data & Report Analytics na to poukázalo 75 procent oslovených.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
květen 2025
T po út st čt so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má svátek Květoslav
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
náš partner