Cestujících bylo ve vlacích meziročně více
06.03.2025
České dráhy se pochlubily čísly za loňský rok. Největší tuzemský železniční dopravce přepravil téměř 169 milionů cestujících, kteří dohromady ujeli přes osm miliard kilometrů. Cestujících bylo o čtyři miliony více než v předchozím roce. Meziročně došlo k růstu počtu pasažérů ve vnitrostátních i mezinárodních vlacích národního dopravce. "Pro České dráhy byl uplynulý rok z hlediska počtu přepravených cestujících úspěšný. Znovu došlo k meziročnímu navýšení počtu přepravených cestujících o přibližně 3 % na 168,8 milionů cestujících.
K nárůstu došlo ve vnitrostátní přepravě a výrazněji i na mezinárodních linkách, kde byl nárůst počtu cestujících oproti roku 2023 o 12 % a počet cestujících na mezistátních linkách překročil 7 milionů. Tyto trendy ukazují, že rozhodnutí masivně investovat do pořízení nových vozidel do regionální a dálkové dopravy bylo správné a vidíme pozitivní odezvu u cestujících," řekl Michal Krapinec, předseda představenstva a generální ředitel ČD.
Cestující ve vlacích Českých drah v roce 2024 ujeli o 211 milionů kilometrů více. Průměrná přepravní vzdálenost byla za celé období 49 kilometrů, tj. prakticky beze změny proti roku 2023. Ve vnitrostátní osobní dopravě bylo přepraveno meziročně o 2 % více cestujících. V mezinárodní osobní dopravě pak došlo k nárůstu počtu cestujících o 12 % a stejným procentem rostl v mezistátní vlakové dopravě i přepravní výkon.
ČD vypraví během roční platnosti jízdního řádu 2024/2025 zhruba 2,4 milionů spojů, které ujedou přibližně 119 milionů kilometrů. Průměrný denní počet vlaků je 6 605. Díky modernizacím vlaků meziročně přibylo např. 439 bezbariérových spojů, 798 spojů s palubní Wi-Fi sítí nebo 1 430 vlaků, ve kterých jsou elektrické zásuvky.
S
(Zdroj: eurozpravy.cz)
Loajalita k firmě se v Česku nevyplácí
10.05.2021
Je dobré vědět, kolik berou kolegové? Odborníci se shodují na tom, že odkryté mzdy přinášejí do podniku klid, domněnky totiž kazí náladu i kolegialitu. V Česku je však transparentnost odměňování zatím tabu, v mnohých firmách sdělování výše mzdy dokonce zakazuje pracovní smlouva. To by ale do dvou let měla změnit nová evropská legislativa, upozorňuje týdeník Ekonom.
Zveřejňovat výši mzdy v pracovních inzerátech, sdělovat zaměstnancům informace o odměnách kolegů nebo přiznat velikost rozdílu v ohodnocení mužů a žen. To jsou povinnosti, které budou přibližně do dvou let součástí legislativy všech států Evropské unie. Budou je mít všechny podniky nad 250 zaměstnanců. Zavádí je v březnu schválená směrnice Evropského parlamentu a Rady EU, kterou nyní jednotlivé státy zapracovávají do svých národních právních předpisů.
V
Ženy v ČR vlastní či spoluvlastní asi třetinu českých společností
06.05.2021
Zbylé dvě třetiny jsou ve výlučném vlastnictví mužů. Z 461.000 firem, u kterých je vlastníkem fyzická osoba, jich 313.000 patří mužům, 80.000 ženám a 68.000 je v jejich společném vlastnictví. Podíl firem ve vlastnictví žen se v posledních letech mírně zvýšil. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF.
S
České Radiokomunikace mění po deseti letech vlastníka
05.05.2021
Největší tuzemský provozovatel televizních a rozhlasových vysílačů České Radiokomunikace (ČRa) mění po deseti letech vlastníka. Vysílací firmu koupil od fondů australské skupiny Macquarie londýnský fond Cordiant Digital Infrastructure. Firmy to uvedly v úterý v tiskové zprávě.
Fond Cordiant zaměřený na digitální infrastrukturu investuje do datových center, sítí optických kabelů a do mobilních vysílačů v Severní Americe, ve Velké Británii a Evropě. V polovině února vstoupil na londýnskou burzu a získal tak 370 milionů liber (11 miliard korun). V tiskovém prohlášení firma uvedla, že právě tyto peníze využije na nákup Radiokomunikací a také na nákupy v Norsku, na kterých se už předběžně dohodla. V Norsku půjde o optickou datovou síť a pozemky pro případnou výstavbu datových center. Cena jednotlivých transakcí nebyla zveřejněna, ale v úhrnu fond za nová aktiva zaplatí 451 milionů liber (zhruba 13,5 miliardy korun).
Podle analytiků oslovených ČTK lze ale čekat celkovou cenu transakce mezi fondy Macquarie Asset Management a Cordiant Digital Infrastructure mezi 20 a 30 miliardami korun.
V
Ministerstvo podle NKÚ před covidem nekontrolovalo výdaje zdravotních ústavů
03.05.2021
Ministerstvo zdravotnictví podle zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu v letech před propuknutím epidemie koronaviru dostatečně nekontrolovalo výdaje zdravotních ústavů, které poskytují například laboratorní vyšetření nebo očkování. Nákupy ústavů přitom v letech 2017 až 2019 přesáhly 1,3 miliardy korun a byly v nich vážné nedostatky.
Ústavy u 70 procent kontrolovaných nákupů nepostupovaly podle zákona o zadávání veřejných zakázek, NKÚ proto podal oznámení finančním úřadům. Ministerstvo podle NKÚ, které závěry kontroly zveřejnilo v pondělí, nepředcházelo ztrátám těchto ústavů. Vyjádření ministerstva zdravotnictví ČTK zjišťuje. Výdaje zdravotních ústavů na nákupy v letech 2017 až 2019 přesáhly 1,3 miliardy korun, z toho 85 procent byly nákupy malého rozsahu mimo zadávací řízení podle zákona. Ve zdravotních ústavech však v těchto letech byl pouze jeden interní audit zaměřený na veřejné nakupování, zdůraznil NKÚ. Úřad prověřil vybrané nákupy za 239 milionů korun, z toho u nákupů za více než 168 milionů korun ústavy nepostupovaly podle zákona o zadávání veřejných zakázek. NKÚ proto podal oznámení příslušným finančním úřadům.
V