Elektromobily ztrácí po třech letech téměř 50 % hodnoty
24.03.2025
Elektromobily americké Tesly patří mezi nejhůře zhodnocené vozy na českém trhu, ukazuje analýza cen ojetin na portálu TipCars. Modely Y a 3 ztratily za tři roky téměř polovinu své původní hodnoty – konkrétně 47 %. Naopak Škoda Enyaq vychází lépe, její cena klesla „jen“ o 31 % a průměrně ji prodejci nabízejí za 1,07 milionu korun. Každé auto si uchovává svou hodnotu jinak a některá ji ztrácí o poznání rychleji než ostatní.
Obzvlášť často se přitom o ztrátě hodnoty hovoří u elektromobilů. Motoristický portál TipCars proto porovnal ceny deseti modelů elektromobilů vyrobených v roce 2022, které jsou na portálu aktuálně nejčastěji v nabídce. Zjistil, které z populárních elektromobilů přišly za 3 roky o největší část původní hodnoty1. Zdaleka nejhůře ze srovnání vyšly vozy americké Tesly – Model Y a Model 3. U obou došlo během tří let od výroby k poklesu hodnoty o 47 %. Ojetý Model Y ve verzi Long Range z roku 2022 dnes prodejci průměrně nabízí za 913 tisíc korun. To je o 811 tisíc korun méně, než stál nový. V případě Modelu 3 Long Range letos průměrná nabídková cena dosahuje 791 tisíc korun, tedy o 696 tisíc korun méně než před třemi lety.
Společným jmenovatelem obou modelů je, že toho za sebou nabízené vozy obvykle mají opravdu hodně. U Modelu 3 dosahuje průměrný nájezd tříletých vozů 51 tisíc kilometrů, v případě Modelu Y se dokonce blíží k 90 tisícům kilometrů. Výrazně tak převyšuje ostatní srovnávané modely, jejichž nájezdy se zpravidla pohybují mezi 20 a 40 tisíci kilometry.
V relativně blízkém závěsu za Teslami následuje dvojice modelů Hyundai Kona a BMW i3. V obou případech je možné tři roky starý vůz v bazarech najít s cenovkou okolo 600 tisíc korun. Oproti původním cenám tak došlo u Hyundai Kona k poklesu o 44 %, v případě BMW i3 o 43 %.
S
(Zdroj: moneymag.cz)
Zájem domácností o úvěry klesl, podniky se přesouvají ke krátkodobým
23.01.2023
Poptávka domácností po úvěrech na bydlení i na spotřebu se v posledním čtvrtletí loňského roku snížila. U nefinančních podniků klesla poptávka po dlouhodobých úvěrech na investice, naopak vzrostla poptávka po krátkodobých úvěrech k financování provozu a zásob.
Uvedla to Česká národní banka (ČNB) v dnes zveřejněném čtvrtletním šetření úvěrových podmínek bank. Hlavním důvodem pro snížení poptávky byly zvýšené životní náklady domácností způsobené inflací a růstem cen energií a také zvýšení úrokových sazeb u úvěrů. Nepříznivě na zájem o úvěry působily také vysoké ceny nemovitostí nebo vývoj úspor domácností. Snížil se také zájem domácností o spotřebitelské úvěry.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
V ČR bylo loni zprovozněno přes 33 tisíc fotovoltaických elektráren
11.01.2023
V České republice bylo loni zprovozněno 33 760 fotovoltaických elektráren s celkovým výkonem 288,8 megawatt (MW), což je meziroční nárůst o 366 procent. Postupně se zvyšuje i průměrná velikost elektráren. Rostoucí počet instalací ovšem naráží na limity v podobě nedostatečných kapacit instalačních firem nebo na kvalitu jejich práce.
Výsledky z loňského roku prezentovala Solární asociace. Tahounem instalací byly elektrárny s výkonem do deseti kilowattpeaků (kWp), tedy primárně domácí instalace. Bylo jich 32.909 s celkovým výkonem 237,3 MWp. Nejvíce elektráren technici připojili ve Středočeském kraji (6079), nejméně naopak v Karlovarském kraji (682).
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Ptačí chřipka zdraží vejce až do Velikonoc
09.01.2023
Následky epidemie ptačí chřipky letos Češi pocítí, a to pravděpodobně ještě o Velikonocích. Cena vajec kvůli usmrcení 750 tisíců nosnic ve velkochovu v Brodu nad Tichou podle oslovených odborníků vzroste minimálně o korunu, na sedm korun za vejce. Naopak cen drůbežího masa by se situace dotknout neměla.
Hygienici v Brodu nad Tichou na Tachovsku od úterý usmrtili již 750 tisíc nosnic. Jedná se o veškerý chov společnosti Česká drůbež, která je největší v Česku a pokrývá 15 procent produkce. Chovatelé potvrdili nákazu ptačí chřipkou již na konci loňského roku.
"Při potvrzení nákazy u jediného kusu dochází k likvidaci drůbeže v celé například hale. To je případ právě chovu na Tachovsku, který je dosud největším potvrzeným ohniskem ptačí chřipky v Česku," popisuje prezident Agrární komory České republiky Jan Doležal.
V
S plynem se v ČR loni čile obchodovalo, s elektřinou méně
05.01.2023
Objem obchodů s plynem na krátkodobých trzích v Česku loni vzrostl na 4,42 terawatthodiny (TWh) plynu, což představuje meziroční nárůst o 10,4 procenta. Zároveň jde o téměř polovinu čisté tuzemské spotřeby. Elektřiny se zobchodovalo 29,42 TWh, což je i přes nárůst cen energií o stovky procent asi o půl procenta méně než o rok dříve.
Vyplývá to z dat Operátora trhu s elektřinou (OTE), který krátkodobý trh s energiemi organizuje. Prudký nárůst cen byl podle OTE důsledkem geopolitické situace a následným zdražováním primárních zdrojů. Loni bylo na denním trhu, jehož prostřednictvím mohou obchodníci podle potřeby řešit svůj přebytek nebo nedostatek elektřiny, zobchodováno 24,31 TWh elektřiny, tedy téměř stejně jako v roce 2021, uvedl OTE. Průměrná cena obchodů na denním trhu s elektřinou byla loni 247,43 eur (asi 5964 Kč) za megawatthodinu (MWh). Proti roku 2020 šlo o meziroční nárůst průměrné ceny o 146 procent.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)