Máslo zdražovalo kvůli objektivním příčinám, zjistil antimonopolní úřad
19.03.2025
Hlavní příčinou je především značný růstem nákladů na jeho výrobu. V tiskové zprávě to uvedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který dokončil šetření a posuzoval ceny másla ve středoevropském kontextu.
Obdobně stálo máslo i v Německu a na Slovensku, mírně levnější bylo v Rakousku. Trh tedy fungoval podle antimonopolního úřadu dobře a nevykazoval známky koordinovaného jednání na straně výrobců nebo prodejců. Za zvýšenými výrobními náklady stály vyšší ceny smetany a mléčného tuku, propad tučnosti mléka a s tím související nutnost dokupování smetany, což výrobci museli promítnout do prodejní ceny. Dalším faktorem byl pokles kurzu české koruny, uvedl antimonopolní úřad. Zaměřil se na deset největších mlékáren i na maloobchodní řetězce.Úřad analyzoval nákupní a prodejní ceny másla, a to individuálně pro každou značku másla, sledoval také změny v obchodních přirážkách.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Nebezpeční řidiči dodávek kvůli telefonování
20.03.2019
Za volantem telefonují 35 minut denně, 50 % bez handsfree. Život šoféra dodávky je spojen s řízením stejně jako s telefonováním. Kolik času ale stráví řidiči rozvážkových služeb obvoláváním adresátů, kdy k nim dorazí zásilka? Průzkum, který si zadalo britské zastoupení Volkswagenu, ukazuje, že v průměru stráví šofér na telefonu 35 minut denně, u deseti procent toto číslo ale roste ke dvěma hodinám.
A samotná doba, kdy se kvůli telefonování nemůže řidič dodávky zcela věnovat řízení, není jediným problémem. 23 procent dotázaných přiznalo, že v autě nemá handsfree, další třetina ho pak sice má, ale nepoužívá ho. Najdou se tedy pravděpodobně tací, kteří stráví denně dvě hodiny telefonováním a celou dobu drží v jedné ruce mobil a ve druhé volant. V Česku hrozí řidiči pokuta tisíc korun na místě, patnáct set až dva tisíce ve správním řízení. K tomu dostane dva trestné body. Ministerstvo dopravy ale chce postih zpřísnit: pokuta by se měla zvýšit na dva a půl až pět tisíc, počet bodů na čtyři.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Počet padělků českých bankovek a mincí klesl
11.03.2019
V Česku bylo loni zadrženo 2111 padělaných a pozměněných bankovek a mincí všech měn, meziročně o 26 procent méně. Zároveň jde o čtvrtý meziroční pokles v řadě. Počet padělků českých bankovek a mincí meziročně klesl o 307 na 1011. Padělků v cizích měnách bylo 1100, meziročně o 432 méně.
Na tiskové konferenci o tom informoval člen bankovní rady České národní banky (ČNB) Vojtěch Benda. Počet zadržených padělků v Česku sice rok od roku klesá, ale riziko, že se falešné peníze mohou dostat do rukou někomu z nás, přetrvává. Proto bychom i nadále měli při hotovostních operacích věnovat platidlům, a to zejména bankovkám, dostatečnou pozornost," uvedl Benda. Kvalita padělků české měny byla stejně jako v předchozích letech spíše nevalná. Většina českých bankovek byla loni vytištěna na inkoustových tiskárnách, celkem jich bylo 895. Na pětistupňové škále nebezpečnosti byly zadržené bankovky hodnoceny nejčastěji čtvrtým stupněm nebezpečnosti, tedy jako méně zdařilé.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
V Česku je 2 755 lékáren, jen deset jich však má otevřeno nonstop
04.03.2019
V Česku fungovalo na konci roku 2018 celkem 2755 lékáren a výdejen léků. Alespoň na jeden známý emblém zeleného kříže bychom u nás narazili v 858 obcích.
Vlastní lékárnu má tak téměř 14 % obcí v Česku. Na druhou stranu, pohotovostních lékáren, které by fungovaly 24 hodin denně 7 dní v týdnu, je v celé zemi pouhých deset.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Většina exekutorů je pro zavedení teritoriality
26.02.2019
Proti lobbují jen velké úřady, zní z komory. Legislativní rada vlády začátkem února přerušila projednávání novely exekučního řádu, kterou připravilo ministerstvo spravedlnosti. Zákon, který se na resortu zrodil ještě za éry exministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO), členové legislativní rady vlády podrobili ostré kritice a novelu ministerstvu vrátili s četnými připomínkami k přepracování.
Vedení Exekutorské komory ČR začátkem minulého týdne představilo svoji vizi exekučního řádu. Komora trvá na zavedení místní příslušnosti exekutorů a také chce, aby srážky ze mzdy bylo možné individuálně upravit podle aktuálních finančních možností dlužníka. „Exekutorská komora si vysoce váží vztahů, které má se současným ministrem spravedlnosti Janem Kněžínkem. A je připravena poskytnout své odborníky pro úpravy občanského soudního a exekučního řádu,“ uvedl prezident exekutorské komory Vladimír Plášil předtím, než vedení komory začalo prezentovat své vize.