Daňové změny 2025
04.12.2024
Od 1. ledna 2025 vstoupí v účinnost řada nových daňových opatření, která přinášejí významné změny pro jednotlivce i firmy.
• Nový limit pro zdravotní výdaje
Zaměstnancům přináší novela možnost osvobození benefitů v podobě zdravotnických služeb a prostředků až do výše průměrné mzdy, což umožní větší podporu zdraví zaměstnanců. Zůstává však původní limit pro ostatní benefity.
• Nové limity pro osvobození příjmů z prodeje cenných papírů a podílů
„Jednou z nejvýraznějších změn, kterou novela přináší, je omezení dosud neomezeného daňového osvobození příjmů z prodeje cenných papírů a podílů na obchodních korporacích. Od ledna 2025 bude platit roční limit 40 milionů Kč na osvobozené příjmy. Toto omezení se týká brutto příjmů a zahrnuje veškeré prodeje, které splňují podmínky časového testu, tedy 3 roky u cenných papírů, 5 let u podílů,“ vysvětluje Michal Jelínek, partner V4 Group.
Důležitým aspektem je, že rozhodující bude datum přijetí příjmů, nikoli datum uzavření smlouvy o prodeji. Pokud například prodávající uzavře smlouvu v roce 2024, ale finanční prostředky obdrží až v roce 2025, bude nový limit aplikován i na tento příjem. Pro příjmy nad limit 40 milionů Kč bude možné využít daňově uznatelný náklad – buď ve formě nabývací ceny cenného papíru nebo podílu, nebo v podobě tržní hodnoty stanovené k 31. prosinci 2024. Možnost uplatnění tržní hodnoty však vyžaduje znalecký posudek, což představuje další náklad pro poplatníky.
• Změna pravidel pro obrat a nové povinnosti pro plátce
„Pro plátcovství k dani z přidané hodnoty (DPH) přicházejí zásadní změny, které budou mít dopad zejména na podnikatele. Od roku 2025 se bude obrat počítat na základě kalendářního roku místo dosavadního období 12 po sobě jdoucích měsíců. Limit pro povinnost registrovat se k DPH zůstává dva miliony Kč. Dále je zaveden nový obratový limit 2 536 500 Kč, po jehož překročení se osoba povinná k dani stává plátcem DPH ihned následující den,“ dodává Michal Jelínek.
„Mezi další změny patří prodloužení lhůty pro uplatnění nároku na odpočet DPH, vracení uplatněného odpočtu v případě nezaplacení do šesti měsíců od splatnosti, a také nové možnosti uplatnění odpočtu při registraci nového plátce,“ uvádí Jelínek.
• Osvobození příjmů z prodeje kryptoaktiv
Zcela novou oblastí daňové legislativy je osvobození příjmů z prodeje kryptoaktiv u fyzických osob. Dle nového návrhu by měly být příjmy z prodeje kryptoaktiv osvobozeny do limitu 100 000 Kč ročně, nebo pokud držení kryptoaktiv přesáhne dobu tří let. Tento krok reaguje na rostoucí význam kryptoaktiv a přibližuje legislativu evropským standardům.
„Pro fyzické osoby znamená tato změna daňové zvýhodnění při obchodování s kryptoaktivy, ale současně bude existovat roční souhrnný limit 40 milionů Kč, který zahrnuje příjmy z prodeje kryptoaktiv, cenných papírů a podílů na obchodních korporacích. Novela však neumožňuje uplatnit tržní hodnotu kryptoaktiv jako daňový náklad, jako je tomu u cenných papírů nebo podílů,“ říká Jelínek.
• Úprava zdanění příjmů z akciových a opčních plánů zaměstnanců
K dalším změnám patří úprava zdanění příjmů z akciových a opčních plánů zaměstnanců, která má zaměstnavatelům umožnit návrat ke způsobu zdanění platnému do roku 2023. „Zaměstnavatelé budou mít možnost zvolit, zda chtějí zdanění odložit, nebo zdanit příjem již v okamžiku, kdy zaměstnanec akcie či opce nabude. Cílem této změny je snížení administrativní náročnosti spojené s novým režimem odloženého zdanění zavedeného v roce 2024,“ komentuje Michal Jelínek z V4 Group.
S
(Zdroj: moneymag.cz)
Česko má nové sazby nejdůležitější daně
20.11.2020
Zdaňování takzvané superhrubé mzdy v tuzemsku po 13 letech skončí. Sněmovna na nočním jednání přijala návrh premiéra Andreje Babiše (ANO), který toto zdaňování ruší. Místo toho se má od příštího roku zdaňovat pouze hrubá mzda sazbou 15 procent a u lidí se mzdou nad 140 000 Kč měsíčně sazbou 23 procent. Spočítejte si na naší kalkulačce, o kolik korun si přilepšíte, pokud Senát změny potvrdí.
Sněmovna schválila také návrh pirátského poslance Mikuláše Ferjenčíka na zvýšení základní daňové slevy na poplatníka. Dosud činí 24 840 korun a nově by měla odpovídat průměrné hrubé mzdě za předminulý rok. Poslanec uvádí, že v roce 2021 by činila sleva 34 125 korun. Měsíční zvýšení tak představuje změnu z 2 070 Kč na přibližně 2 843 korun. I tuto změnu už zachycuje naše kalkulačka. Nový koncept daně z příjmů fyzických osob spočívá ve zrušení superhrubé mzdy a zavedení daňové progrese. "Daňové sazby by měly být nastavené tak, aby příliš nezatěžovaly poplatníka, ale aby došlo k získání dalších dodatečných prostředků, zejména z vyššího zdanění vyšších příjmů. Daňové sazby jsou nastaveny ve výši 15 a 23 procent, základem daně by byl hrubý příjem," vysvětluje daňový expert Michal Jelínek ze společnosti V4 Group.
V
Zvýšení minimální mzdy od 1. ledna 2021
18.11.2020
Vláda rozhodla o zvýšení minimální mzdy na částku 15 200 Kč. S účinností od 1. ledna 2021 se zvyšuje minimální mzda na částku 15 200 Kč. Od tohoto data se zvyšuje minimální mzda jako minimální vyměřovací základ zaměstnance (zaměstnavatele) a také je tradičně vyšší minimální záloha OSVČ.
Dále se zvyšuje platba pojistného osobami bez zdanitelných příjmů, jakož i platba státu zdravotním pojišťovnám za tzv. „státní pojištěnce“ včetně navazujícího zvýšení odpočitatelné částky příjmu za podmínek specifikovaných v ustanovení § 3 odst. 7 zákona č. 592/1992 Sb., ve znění pozdějších předpisů. A také se na 3 500 Kč zvyšuje částka rozhodná pro vznik zaměstnání u vybraných skupin osob jako zaměstnanců.
Složitěji než na jaře. Kdo může nyní žádat o státní pětistovku denně
16.11.2020
Od pondělka začíná finanční správa vyřizovat žádosti o kompenzační bonus ve výši 500 korun na den. Na rozdíl od jarní pomoci ovšem tato pomoc míří jen k podnikatelům a lidem pracujícím na dohody, jejichž práce byla omezena říjnovými vládními restrikcemi. Nejvíc dostanou provozovatelé restaurací a barů, méně pak lidé nabízející služby.
Žádosti přijímá finanční správa už několik dní, vyřizovat je začne v pondělí. Konečně totiž finanční pomoc osobám samostatně výdělečně činným, majitelům malých s. r. o. do maximálně dvou společníků a také dohodářům prošla schvalovacím procesem. Peníze začne úřad vyplácet zhruba za týden. Jenže řada podnikatelů a lidí, kteří pracují na dohody, neví, zda o podzimní kompenzační bonus mohou vůbec žádat a za kolik dní mají náhradu ušlého zisku požadovat. V úředních zprávách se objevuje termín od 5. října do 4. listopadu a pak od 5. do 21. listopadu. To je termín vyhlášení nouzového stavu, nejde tedy o termín poskytnutí pomoci. "Bonus bude přiznán jen za ty dny, kdy došlo k bezprostřednímu zákazu či omezení jejich činnosti," píše ministerstvo financí. A uvádí příklady: Provozovatel restaurace má nárok na podporu od začátku nouzového stavu, tedy od 5. října, neboť na něj se již vztahovala omezení z doby před vyhlášením nouzového stavu, byť se jednalo o mírnější omezení otevírací doby.
V
Vrací se éra švarcsystému?
04.11.2020
Paušální daň, která zřejmě začne platit od ledna, bude výhodná hlavně pro živnostníky s nízkými výdajovými paušály a bez slev na děti. Trochu skrytě se ovšem mluví i o tom, že by nový způsob zdanění mohl nalákat i některé zaměstnance, kteří by kvůli finanční úspoře opustili zaměstnání, stali se OSVČ a za odvedenou práci by zaměstnavateli fakturovali. Šlo by tak o oživení oblíbeného švarcsystému.
Paušální daň bude moci využít živnostník, který má roční příjmy do jednoho milionu korun. Platit bude měsíčně 5469 korun. V této částce je zahrnuto minimální zdravotní pojištění pro rok 2021 ve výši 2393 Kč, minimální sociální pojištění navýšené o 15 procent ve výši 2976 korun a 100 korun daň z příjmu. Za rok tak zaplatí celkem za všechny odvody 65 628 korun. "Jedním formulářem a jednou platbou tak vše vyřeší. Nebude muset podávat daňové přiznání ani žádné přehledy pojistného. Vedle případné finanční úspory na odvodech a daních se jedná o benefity v podobě minimalizace kontrol ze strany správce daně a správců veřejných pojistných a také více času a klidu na podnikání," láká ministerstvo financí v tiskové zprávě.
V