Daňové změny 2025
04.12.2024
Od 1. ledna 2025 vstoupí v účinnost řada nových daňových opatření, která přinášejí významné změny pro jednotlivce i firmy.
• Nový limit pro zdravotní výdaje
Zaměstnancům přináší novela možnost osvobození benefitů v podobě zdravotnických služeb a prostředků až do výše průměrné mzdy, což umožní větší podporu zdraví zaměstnanců. Zůstává však původní limit pro ostatní benefity.
• Nové limity pro osvobození příjmů z prodeje cenných papírů a podílů
„Jednou z nejvýraznějších změn, kterou novela přináší, je omezení dosud neomezeného daňového osvobození příjmů z prodeje cenných papírů a podílů na obchodních korporacích. Od ledna 2025 bude platit roční limit 40 milionů Kč na osvobozené příjmy. Toto omezení se týká brutto příjmů a zahrnuje veškeré prodeje, které splňují podmínky časového testu, tedy 3 roky u cenných papírů, 5 let u podílů,“ vysvětluje Michal Jelínek, partner V4 Group.
Důležitým aspektem je, že rozhodující bude datum přijetí příjmů, nikoli datum uzavření smlouvy o prodeji. Pokud například prodávající uzavře smlouvu v roce 2024, ale finanční prostředky obdrží až v roce 2025, bude nový limit aplikován i na tento příjem. Pro příjmy nad limit 40 milionů Kč bude možné využít daňově uznatelný náklad – buď ve formě nabývací ceny cenného papíru nebo podílu, nebo v podobě tržní hodnoty stanovené k 31. prosinci 2024. Možnost uplatnění tržní hodnoty však vyžaduje znalecký posudek, což představuje další náklad pro poplatníky.
• Změna pravidel pro obrat a nové povinnosti pro plátce
„Pro plátcovství k dani z přidané hodnoty (DPH) přicházejí zásadní změny, které budou mít dopad zejména na podnikatele. Od roku 2025 se bude obrat počítat na základě kalendářního roku místo dosavadního období 12 po sobě jdoucích měsíců. Limit pro povinnost registrovat se k DPH zůstává dva miliony Kč. Dále je zaveden nový obratový limit 2 536 500 Kč, po jehož překročení se osoba povinná k dani stává plátcem DPH ihned následující den,“ dodává Michal Jelínek.
„Mezi další změny patří prodloužení lhůty pro uplatnění nároku na odpočet DPH, vracení uplatněného odpočtu v případě nezaplacení do šesti měsíců od splatnosti, a také nové možnosti uplatnění odpočtu při registraci nového plátce,“ uvádí Jelínek.
• Osvobození příjmů z prodeje kryptoaktiv
Zcela novou oblastí daňové legislativy je osvobození příjmů z prodeje kryptoaktiv u fyzických osob. Dle nového návrhu by měly být příjmy z prodeje kryptoaktiv osvobozeny do limitu 100 000 Kč ročně, nebo pokud držení kryptoaktiv přesáhne dobu tří let. Tento krok reaguje na rostoucí význam kryptoaktiv a přibližuje legislativu evropským standardům.
„Pro fyzické osoby znamená tato změna daňové zvýhodnění při obchodování s kryptoaktivy, ale současně bude existovat roční souhrnný limit 40 milionů Kč, který zahrnuje příjmy z prodeje kryptoaktiv, cenných papírů a podílů na obchodních korporacích. Novela však neumožňuje uplatnit tržní hodnotu kryptoaktiv jako daňový náklad, jako je tomu u cenných papírů nebo podílů,“ říká Jelínek.
• Úprava zdanění příjmů z akciových a opčních plánů zaměstnanců
K dalším změnám patří úprava zdanění příjmů z akciových a opčních plánů zaměstnanců, která má zaměstnavatelům umožnit návrat ke způsobu zdanění platnému do roku 2023. „Zaměstnavatelé budou mít možnost zvolit, zda chtějí zdanění odložit, nebo zdanit příjem již v okamžiku, kdy zaměstnanec akcie či opce nabude. Cílem této změny je snížení administrativní náročnosti spojené s novým režimem odloženého zdanění zavedeného v roce 2024,“ komentuje Michal Jelínek z V4 Group.
S
(Zdroj: moneymag.cz)
Oddlužení? Ne, raději exekuci.
22.07.2020
Novela insolvenčního zákona platí zhruba rok a nabízí "přátelštější" formu oddlužení lidem, kteří se potýkají s exekucemi. V současnosti je takových dlužníků v Česku přes 800 tisíc. Zájem vypořádat se s dluhy se sice zvýšil, ale ne zas tolik. Zůstat s exekucemi na krku je totiž často finančně výhodnější.
I když se zdá možnost oddlužení jako nejlepší varianta, jak se dostat z velkých dluhů, řada dlužníků se rozhodne dál splácet exekuce a potýkat se s problémy dluhové pasti v osobním i pracovním životě. A to i přesto, že vstup do oddlužení a jeho průběh jsou po novele zákona z léta loňského roku mírnější. I když se zdá možnost oddlužení jako nejlepší varianta, jak se dostat z velkých dluhů, řada dlužníků se rozhodne dál splácet exekuce a potýkat se s problémy dluhové pasti v osobním i pracovním životě. A to i přesto, že vstup do oddlužení a jeho průběh jsou po novele zákona z léta loňského roku mírnější.
Obchodní řetězce zvyšovaly zaměstnancům mzdy
08.07.2020
Společnost Tesco od července zvýšila základní tarifní měsíční mzdy zaměstnancům na provozních pozicích a v distribučním centru v průměru o pět procent. Tesco a odborové organizace společnosti zároveň uzavřely kolektivní smlouvu na dva roky. Firma o tom informovala v pátek v tiskové zprávě. Některé další řetězce zvyšovaly mzdy již dříve, případně rozšiřovaly nabídku benefitů.
V provozech zhruba 200 obchodů Tesco pracuje 8200 lidí, dalších 360 je zaměstnáno podle mluvčího společnosti Václava Koukolíčka v distribučním centru. "Navýšení mezd se podařilo vyjednat i přes náročné podmínky uplynulých měsíců a odráží výsledky společnosti v minulém roce. I přes nepříznivý vývoj posledních měsíců věřím, že práce našich kolegů je jedním z hlavních pilířů, na kterém může společnost stavět. Podpis kolektivní smlouvy na další dva roky dává kolegům jistotu stability odměňování pro nadcházející období, které je dle ekonomických předpokladů nejisté," uvedl zástupce odborových organizací Tesco Milan Matušík.
Němci plošně snížili DPH, Češi jsou k nápadu skeptičtí
06.07.2020
Německo od července dočasně snížilo daň z přidané hodnoty (DPH), aby podpořilo ekonomiku zasaženou koronavirovou krizí. Vyšší sazba klesla z 19 na 16 procent, snížená pak ze sedmi na pět procent. Opatření má podpořit chuť Němců utrácet, jeho účinností si ale ekonomové nejsou jistí. Politika snížení DPH, která veřejné rozpočty přijde na nemalé peníze, podle nich nepomáhá zákazníkům, ale prodejcům.
Na hospodářství Německa, kde se novým koronavirem prokazatelně nakazilo přes 193 000 lidí, pandemie tvrdě dopadá. Experti odhadují, že hrubý domácí produkt nejsilnější ekonomiky v Evropě letos klesne o šest a možná i více procent, což by byl nejhlubší propad od druhé světové války.
Hlavním bodem schválených opatření na podporu ekonomiky je právě snížení obou sazeb DPH do konce letošního roku. Kvůli němu se letos podle ministerstva financí daňové příjmy sníží o 20 miliard eur (v přepočtu asi 534 miliard korun). To s řadou dalších opatření přispěje k rekordnímu deficitu státního rozpočtu, který by měl dosáhnout 218,5 miliardy eur, tedy asi 5,8 bilionu korun. Do letoška byl rozpočet léta bez deficitu.
Konec podpor životního pojištění, vyšší příspěvek na penzijní
30.06.2020
Investiční životní pojištění podporovat nechceme, je problematické, naopak vám zvýhodníme to důchodové.
To je vzkaz části poslanců, kteří plánují změny v daňové podpoře pojišťovacích produktů, na které často přispívají i zaměstnavatelé. Někteří experti považují návrh za zbytečný a tvrdí, že zkomplikuje už tak problematický daňový systém.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)