Daňové změny 2025
04.12.2024
Od 1. ledna 2025 vstoupí v účinnost řada nových daňových opatření, která přinášejí významné změny pro jednotlivce i firmy.
• Nový limit pro zdravotní výdaje
Zaměstnancům přináší novela možnost osvobození benefitů v podobě zdravotnických služeb a prostředků až do výše průměrné mzdy, což umožní větší podporu zdraví zaměstnanců. Zůstává však původní limit pro ostatní benefity.
• Nové limity pro osvobození příjmů z prodeje cenných papírů a podílů
„Jednou z nejvýraznějších změn, kterou novela přináší, je omezení dosud neomezeného daňového osvobození příjmů z prodeje cenných papírů a podílů na obchodních korporacích. Od ledna 2025 bude platit roční limit 40 milionů Kč na osvobozené příjmy. Toto omezení se týká brutto příjmů a zahrnuje veškeré prodeje, které splňují podmínky časového testu, tedy 3 roky u cenných papírů, 5 let u podílů,“ vysvětluje Michal Jelínek, partner V4 Group.
Důležitým aspektem je, že rozhodující bude datum přijetí příjmů, nikoli datum uzavření smlouvy o prodeji. Pokud například prodávající uzavře smlouvu v roce 2024, ale finanční prostředky obdrží až v roce 2025, bude nový limit aplikován i na tento příjem. Pro příjmy nad limit 40 milionů Kč bude možné využít daňově uznatelný náklad – buď ve formě nabývací ceny cenného papíru nebo podílu, nebo v podobě tržní hodnoty stanovené k 31. prosinci 2024. Možnost uplatnění tržní hodnoty však vyžaduje znalecký posudek, což představuje další náklad pro poplatníky.
• Změna pravidel pro obrat a nové povinnosti pro plátce
„Pro plátcovství k dani z přidané hodnoty (DPH) přicházejí zásadní změny, které budou mít dopad zejména na podnikatele. Od roku 2025 se bude obrat počítat na základě kalendářního roku místo dosavadního období 12 po sobě jdoucích měsíců. Limit pro povinnost registrovat se k DPH zůstává dva miliony Kč. Dále je zaveden nový obratový limit 2 536 500 Kč, po jehož překročení se osoba povinná k dani stává plátcem DPH ihned následující den,“ dodává Michal Jelínek.
„Mezi další změny patří prodloužení lhůty pro uplatnění nároku na odpočet DPH, vracení uplatněného odpočtu v případě nezaplacení do šesti měsíců od splatnosti, a také nové možnosti uplatnění odpočtu při registraci nového plátce,“ uvádí Jelínek.
• Osvobození příjmů z prodeje kryptoaktiv
Zcela novou oblastí daňové legislativy je osvobození příjmů z prodeje kryptoaktiv u fyzických osob. Dle nového návrhu by měly být příjmy z prodeje kryptoaktiv osvobozeny do limitu 100 000 Kč ročně, nebo pokud držení kryptoaktiv přesáhne dobu tří let. Tento krok reaguje na rostoucí význam kryptoaktiv a přibližuje legislativu evropským standardům.
„Pro fyzické osoby znamená tato změna daňové zvýhodnění při obchodování s kryptoaktivy, ale současně bude existovat roční souhrnný limit 40 milionů Kč, který zahrnuje příjmy z prodeje kryptoaktiv, cenných papírů a podílů na obchodních korporacích. Novela však neumožňuje uplatnit tržní hodnotu kryptoaktiv jako daňový náklad, jako je tomu u cenných papírů nebo podílů,“ říká Jelínek.
• Úprava zdanění příjmů z akciových a opčních plánů zaměstnanců
K dalším změnám patří úprava zdanění příjmů z akciových a opčních plánů zaměstnanců, která má zaměstnavatelům umožnit návrat ke způsobu zdanění platnému do roku 2023. „Zaměstnavatelé budou mít možnost zvolit, zda chtějí zdanění odložit, nebo zdanit příjem již v okamžiku, kdy zaměstnanec akcie či opce nabude. Cílem této změny je snížení administrativní náročnosti spojené s novým režimem odloženého zdanění zavedeného v roce 2024,“ komentuje Michal Jelínek z V4 Group.
S
(Zdroj: moneymag.cz)
Na dani z příjmů loni státu nejvíce odvedla Škoda Auto
07.06.2019
Na dani z příjmů právnických osob stát loni nejvíce získal opět od společnosti Škoda Auto. Na druhém místě žebříčku, který sestavuje ministerstvo financí, skončila skupina České spořitelny, která předloni byla čtvrtá. Třetí se umístila skupina ČSOB, která o rok dříve byla na druhém místě. Na čtvrtém místě skončila skupina ČEZ, předloni třetí. Páté místo patří opět skupině Komerční banky. Ministerstvo financí sestavuje žebříček jako ocenění podniků, které se nejvíce podílejí na plnění veřejných rozpočtů. Finanční správa o tom ve středu informovala v tiskové zprávě.
Žebříček sestavuje ministerstvo na základě výše plateb, které obdrží v průběhu roku na účet daně z příjmů právnických osob. "Daň z příjmů právnických osob tvoří významnou část daňových příjmů státního rozpočtu. Jen v minulém roce zaplatilo 20 nejvýznamnějších plátců dohromady více než 40 miliard korun. To je více, než činí součet rozpočtů ministerstva kultury a ministerstva životního prostředí. Společnostem, které poctivě přispívají do státní kasy, patří velký dík," uvedla ministryně financí Alena Schillerová. Skupina PPF uvedla, že její české firmy odvedly loni na dani z příjmů dohromady 2,6 miliardy Kč, což by ji řadilo na sedmé místo. Z jednotlivých firem patřících skupině nejbohatšího Čecha Petra Kellnera se do první dvacítky žebříčku dostalo telekomunikační O2 na 14. místě. "K velkým plátcům daně patří také Česká telekomunikační infrastruktura (CETIN), Škoda Transportation a PPF banka," řekla mluvčí PPF Jitka Tkadlecová.
Danit se budou jen čisté výhry nad sto tisíc, říká stát
05.06.2019
U příjmů z hazardních her nad sto tisíc korun chce ministerstvo financí danit 15 procenty čistou výhru. Sdělil to mluvčí ministerstva Jakub Vintrlík. Reagoval na dopolední prohlášení Institutu pro regulaci hazardních her, že základem daně bude hrubá výhra a výherce bude muset v určitých případech platit státu více, než ve skutečnosti získal. Vláda podle něj o tomto kroku rozhodla v souladu s legislativními pravidly.
"Záměrem návrhu není zdanit hrubé výhry, nýbrž skutečný příjem hráče. Ministerstvo financí bude iniciovat schůzku se zástupci provozovatelů, aby si s nimi tento aspekt vyjasnilo," uvedl Vintrlík. Institut pro regulaci hazardních her vycházel z informací, že se bude danit hrubá výhra. To by znamenalo, že například při sázce 100 tisíc korun v kurzu 1,1:1 by sázkař sice vyhrál 110 tisíc korun hrubého, ale z toho by musel státu odvést 15 procent, tedy 16 500 korun. V tom případě by ve skutečnosti 6500 korun prohrál. Podle Vintrlíka by ale hráč zaplatil 1500 korun, tedy 15 procent z čisté výhry 10 tisíc korun.
Přetahování prodavačů pokračuje
03.06.2019
Obchody Tesco od července zvýší základní tarifní mzdy provozním zaměstnancům o pět až sedm procent. Zaměstnancům distribučního centra mzdy vzrostou v průměru o 6,5 procenta. Společnost Tesco se na tom dohodla se zástupci odborových organizací. Oznámila to firma i Nezávislé odbory Tesco. Výši průměrné mzdy firma nesdělila.
Podle portálu Platy.cz činí průměrný hrubý plat prodavače 22 230 korun a pokladního 21 393 korun. V Tescu nyní podle informací ČTK nejnižší mzdy přesahují 20 tisíc korun. Průměrná hrubá měsíční mzda v Česku v loňském čtvrtém čtvrtletí podle Českého statistického úřadu meziročně vzrostla o 6,9 procenta na 33 840 korun. Ve velkoobchodě, maloobchodě a opravách motorových vozidel byl průměr téměř 31 600 korun. V obchodech Tesco zaměstnancům na základních provozních pozicích, jako jsou pokladní, obsluha pekáren nebo pracovníci doplňující zboží, základní tarifní mzda od července vzroste o sedm procent. Ostatním provozním zaměstnancům, kam patří třeba manažeři prodejen, tarifní mzda stoupne v průměru o pět procent. Výdělek vzroste téměř devět tisíc zaměstnancům ze zhruba 11 tisíc, kteří ve firmě pracují, řekl mluvčí společnosti Tesco Václav Koukolíček.
Největším daňovým rájem světa jsou Britské Panenské ostrovy
31.05.2019
Nejvýznamnějším firemním daňovým rájem světa jsou Britské Panenské ostrovy. Vyplývá to ze žebříčku, který zveřejnila organizace Tax Justice Network. Žebříček hodnotí, jak výrazně daná země napomáhá nadnárodním podnikům vyhýbat se placení daní. Česká republika je v tomto přehledu na 31. místě.
Organizace Tax Justice Network odhaduje, že využívání daňových rájů firmami připravuje vlády po celém světě o více než 500 miliard dolarů (11,6 bilionu Kč) ročně. Firemní daňový ráj definuje organizace jako zemi, jež se snaží přilákat nadnárodní firmy nabídkou nástrojů, které jim umožňují obcházet daňové předpisy jiných zemí a snižovat si tak platby daní. Druhé místo v žebříčku zaujímají Bermudské ostrovy, za kterými následují Kajmanské ostrovy. V první desítce jsou rovněž dva členské státy Evropské unie, konkrétně Nizozemsko a Lucembursko, a nechybí zde ani Švýcarsko. Ze zemí visegrádské čtyřky je nejvýše Maďarsko, a to na 20. příčce. Slovensku patří 47. místo a Polsku 53. místo. Spojené státy, které jsou největší ekonomikou světa, umístila organizace Tax Justice Network na 25. příčku. Největší evropská ekonomika, tedy Německo, je na 24. místě.