Daňové změny 2025
04.12.2024
Od 1. ledna 2025 vstoupí v účinnost řada nových daňových opatření, která přinášejí významné změny pro jednotlivce i firmy.
• Nový limit pro zdravotní výdaje
Zaměstnancům přináší novela možnost osvobození benefitů v podobě zdravotnických služeb a prostředků až do výše průměrné mzdy, což umožní větší podporu zdraví zaměstnanců. Zůstává však původní limit pro ostatní benefity.
• Nové limity pro osvobození příjmů z prodeje cenných papírů a podílů
„Jednou z nejvýraznějších změn, kterou novela přináší, je omezení dosud neomezeného daňového osvobození příjmů z prodeje cenných papírů a podílů na obchodních korporacích. Od ledna 2025 bude platit roční limit 40 milionů Kč na osvobozené příjmy. Toto omezení se týká brutto příjmů a zahrnuje veškeré prodeje, které splňují podmínky časového testu, tedy 3 roky u cenných papírů, 5 let u podílů,“ vysvětluje Michal Jelínek, partner V4 Group.
Důležitým aspektem je, že rozhodující bude datum přijetí příjmů, nikoli datum uzavření smlouvy o prodeji. Pokud například prodávající uzavře smlouvu v roce 2024, ale finanční prostředky obdrží až v roce 2025, bude nový limit aplikován i na tento příjem. Pro příjmy nad limit 40 milionů Kč bude možné využít daňově uznatelný náklad – buď ve formě nabývací ceny cenného papíru nebo podílu, nebo v podobě tržní hodnoty stanovené k 31. prosinci 2024. Možnost uplatnění tržní hodnoty však vyžaduje znalecký posudek, což představuje další náklad pro poplatníky.
• Změna pravidel pro obrat a nové povinnosti pro plátce
„Pro plátcovství k dani z přidané hodnoty (DPH) přicházejí zásadní změny, které budou mít dopad zejména na podnikatele. Od roku 2025 se bude obrat počítat na základě kalendářního roku místo dosavadního období 12 po sobě jdoucích měsíců. Limit pro povinnost registrovat se k DPH zůstává dva miliony Kč. Dále je zaveden nový obratový limit 2 536 500 Kč, po jehož překročení se osoba povinná k dani stává plátcem DPH ihned následující den,“ dodává Michal Jelínek.
„Mezi další změny patří prodloužení lhůty pro uplatnění nároku na odpočet DPH, vracení uplatněného odpočtu v případě nezaplacení do šesti měsíců od splatnosti, a také nové možnosti uplatnění odpočtu při registraci nového plátce,“ uvádí Jelínek.
• Osvobození příjmů z prodeje kryptoaktiv
Zcela novou oblastí daňové legislativy je osvobození příjmů z prodeje kryptoaktiv u fyzických osob. Dle nového návrhu by měly být příjmy z prodeje kryptoaktiv osvobozeny do limitu 100 000 Kč ročně, nebo pokud držení kryptoaktiv přesáhne dobu tří let. Tento krok reaguje na rostoucí význam kryptoaktiv a přibližuje legislativu evropským standardům.
„Pro fyzické osoby znamená tato změna daňové zvýhodnění při obchodování s kryptoaktivy, ale současně bude existovat roční souhrnný limit 40 milionů Kč, který zahrnuje příjmy z prodeje kryptoaktiv, cenných papírů a podílů na obchodních korporacích. Novela však neumožňuje uplatnit tržní hodnotu kryptoaktiv jako daňový náklad, jako je tomu u cenných papírů nebo podílů,“ říká Jelínek.
• Úprava zdanění příjmů z akciových a opčních plánů zaměstnanců
K dalším změnám patří úprava zdanění příjmů z akciových a opčních plánů zaměstnanců, která má zaměstnavatelům umožnit návrat ke způsobu zdanění platnému do roku 2023. „Zaměstnavatelé budou mít možnost zvolit, zda chtějí zdanění odložit, nebo zdanit příjem již v okamžiku, kdy zaměstnanec akcie či opce nabude. Cílem této změny je snížení administrativní náročnosti spojené s novým režimem odloženého zdanění zavedeného v roce 2024,“ komentuje Michal Jelínek z V4 Group.
S
(Zdroj: moneymag.cz)
Prodeje přes inzerát lidé s oblibou zapomínají danit
18.03.2019
Pronajímáte byt, dědili jste, vyhráli v loterii nebo jste prodali v loňském roce věci přes internetové bazary? Řada nepravidelných příjmů patří do daňového přiznání. Ukážeme si deset příkladů, kdy musíte s formulářem na finanční úřad a kdy se této povinnosti naopak vyhnete.
Když si jako zaměstnanec přivyděláváte a tyto příjmy navíc nepřesáhnou 6000 korun za rok, nemusíte daňové přiznání řešit. Pokud si ale vyděláte vyšší částku, daňová povinnost vás nemine. A platí to i v případě, že jste dostali od někoho hodnotný dar nebo koupili či prodali pozemek. Protože daňový systém je složitý, je možné ještě některé nahodilé příjmy označit jako "ostatní příležitostné příjmy", které zákon uvádí v § 10 pod písmenem a). Jde o příjmy z příležitostného prodeje vlastních výrobků, nepravidelného zapůjčování movitých věcí nebo prodeje přebytků ze zahrádky. Limit je v tomto případě 30 tisíc korun, do této sumy daně neřešíte.
Česko chystá vlastní zdanění Facebooku a Googlu
15.03.2019
Evropská unie definitivně rezignovala na vlastní návrhy změn zdanění digitálních korporací. Vyplynulo to z úterního jednání ministrů financí členských států v Bruselu. Evropská komise chtěla jako dočasné řešení zavést tříprocentní daň z obratu za digitální služby. Tu by měly firmy jako Google či Facebook platit v zemích, kde od uživatelů inkasují peníze.
V rámci dlouhodobého řešení pak chtěla Evropská unie změnit pravidla tak, aby si firmy musely v členských státech, kde inkasují peníze, zřídit stálou provozovnu a následně platit místní daně z příjmů. Oba návrhy ale v úterý smetli ze stolu ministři ze skandinávských států a Irska. Jelikož se na nových pravidlech musí jednohlasně shodnout všechny země a k posunu nedošlo ani po roce jednání, znamená to konec. Oznámil to po úterní schůzi rady ministrů financí rumunský ministr Eugen Teodorovici, který jednání předsedal. Zmíněné státy evropské řešení odmítly s tím, že problematika digitálních společností se týká celého světa, a ne jen Evropy. Trvalé řešení má proto vzniknout na půdě Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).
Přehřátý pracovní trh jen tak nevychladne
13.03.2019
Čeští zaměstnavatelé plánují i ve druhém čtvrtletí tohoto roku nabírat nové zaměstnance, tempo růstu náboru proti předchozímu období vzroste. Vyplývá to z pravidelného průzkumu společnosti Manpower mezi 750 zaměstnavateli v soukromém i veřejném sektoru v ČR, jehož výsledky firma oznámila na úterní tiskové konferenci.
Přijímat nové zaměstnance plánuje podle průzkumu šest procent zaměstnavatelů, naopak dvě procenta očekává snižování jejich počtu. Na 91 procent oslovených firem uvedlo, že během druhého čtvrtletí změnu nechystá. Čistý index trhu práce tak činí plus čtyři procenta. V předchozím čtvrtletí to bylo plus dvě procenta. "Míra nezaměstnanosti v ČR zůstává nejnižší v Evropě a její pokles očekáváme i nadále. Podle průzkumu ManpowerGroup index trhu práce bude ve druhém čtvrtletí převažovat počet firem s rostoucím počtem zaměstnanců. Prognóza je optimističtější ve srovnání s předchozím čtvrtletím i rokem. Sice mírně klesají náborové aktivity ve výrobě, ale naopak zrychlují ve většině ostatních sektorů," komentovala výsledky generální ředitelka ManpowerGroup ČR Jaroslava Rezlerová.
Nezaměstnanost v Česku v únoru klesla na 3,2 procenta
11.03.2019
Nezaměstnanost v únoru po dvouměsíčním růstu klesla na 3,2 procenta z lednových 3,3 procenta. Bez práce bylo 241 417 lidí, což je nejnižší únorová hodnota od roku 1997. Počet volných pracovních míst vzrostl na 333 111. Oznámil to dnes Úřad práce ČR. Loni v únoru byla míra nezaměstnanosti 3,7 procenta.
Vývoj na trhu práce odpovídá podle generální ředitelky úřadu práce Kateřiny Sadílkové dlouhodobé situaci i ročnímu období. Začínají sezonní práce zejména ve stavebnictví, gastronomii, zemědělství, lesnictví nebo cestovním ruchu. "Zároveň v horských střediscích stále trvá zimní turistická sezona. V nadcházejících měsících by mohla nezaměstnanost s největší pravděpodobností i nadále klesat," uvedl Sadílková. "Český trh práce tak zůstává extrémně utažený. A to ještě nejsme na dně. Svého minima nezaměstnanost dosáhne zřejmě letos na jaře, kdy by měla poklesnout až na 2,5 procenta," uvedla analytička Komerční banky Jana Steckerová. Poté začne opět opatrně růst, na konci roku by měla dosáhnout 3,1 procenta. Sehnat volnou pracovní sílu tak podle ní pro firmy zůstane obtížné i letos. Nedostatek zaměstnanců tak zůstane hlavní bariérou pro další rozšiřování výroby. Trpět bude především sektor stavebnictví, ušetřen nezůstane ale ani zbytek ekonomiky, dodala. Nejnižší nezaměstnanost zůstává v Praze, kde podíl lidí bez práce činí 1,9 procenta. Naopak nejvyšší je znovu v Moravskoslezském kraji, a to 4,8 procenta. Mezi okresy je na tom nejlépe Praha-východ s nezaměstnaností 1,2 procenta a Rychnov nad Kněžnou s 1,4 procenta. Na opačném konci je okres Karviná s mírou nezaměstnanosti 7,1 procenta a Znojemsko se 6,6 procenta. Meziměsíční pokles nezaměstnanosti v únoru zaznamenalo 65 okresů, vzrostla ve 12 regionech.