Přeplatek na dani
19.03.2025
Každý rok se mnoho lidí těší na vrácení přeplatku na dani, ale zdaleka ne všichni vědí, jak tento proces funguje. Finanční úřad přeplatky automaticky nevrací, a proto je nutné o ně včas požádat. Přeplatek na dani vzniká tehdy, když poplatník v průběhu roku zaplatil na daních více, než bylo nutné. Nejčastěji se s přeplatkem setkávají zaměstnanci, kterým bylo během roku strháváno více, než kolik odpovídá jejich skutečné daňové povinnosti. U OSVČ a dalších poplatníků může přeplatek vzniknout například při uplatnění slev na dani či odpočitatelných položek.
Ne všechny daňové slevy však vedou k přeplatku, který lze získat zpět. Například sleva na poplatníka snižuje daňovou povinnost, ale pokud poplatník neplatí dostatečně vysokou daň, sleva se plně neuplatní. Oproti tomu některé slevy, například daňový bonus na dítě, mohou být vyplaceny i v případě, že daňová povinnost dosáhne nuly, protože se jedná o takzvaný daňový bonus. To znamená, že pokud má poplatník nárok na tento bonus, může obdržet částku i nad rámec své daňové povinnosti.
Finanční úřad nevrací přeplatek automaticky. Každý poplatník, který ho chce získat zpět, o něj musí požádat. Tato žádost se podává v rámci daňového přiznání, konkrétně v jeho závěrečné části. Poplatník zde uvede, jakým způsobem chce přeplatek obdržet. Možnosti jsou dvě: buď na bankovní účet, což je nejčastější způsob, nebo poštovní poukázkou na adresu. Druhá varianta je dostupná pouze pro nepodnikající fyzické osoby. Důležité je, aby lidé uvedli správné platební údaje. Pokud dojde k chybě při zadávání čísla účtu nebo adresy, může se celý proces značně zpozdit.
Minimální částka pro vrácení přeplatku je stanovena na 200 korun. Pokud je přeplatek nižší, finanční úřad jej nevrací, ale automaticky ho započítá na úhradu případných budoucích daňových povinností poplatníka, například daně z příjmu.
První skupinou poplatníků, kteří se mohou dočkat vrácení přeplatku, jsou zaměstnanci, kterým jejich zaměstnavatel provádí roční zúčtování daně. Pokud zaměstnanec podá všechny potřebné podklady včas, přeplatek obdrží obvykle v dubnové výplatě za březen. Přesný termín však závisí na konkrétním zaměstnavateli.
Pro poplatníky, kteří podávají daňové přiznání sami, platí, že finanční úřad vrací přeplatky do 30 dnů od uplynutí termínu pro podání daňového přiznání. Termíny se liší podle toho, zda poplatník podává přiznání v papírové podobě, elektronicky nebo prostřednictvím daňového poradce.
Pokud poplatník podává přiznání v papírové podobě, lhůta pro jeho podání je stanovena na 1. dubna 2025. V takovém případě finanční úřad vyplatí přeplatek nejpozději do 2. května 2025.
Pokud se rozhodne pro elektronické podání, získává na podání delší lhůtu, a to až do 2. května 2025. V tomto případě je přeplatek vyplacen do 3. června 2025.
Ti, kteří využijí služeb daňového poradce, mají na podání přiznání ještě více času, až do 1. července 2025. V takovém případě ale obdrží přeplatek nejpozději do 2. srpna 2025.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Průměrný starobní důchod by měl být od ledna vyšší o 825 Kč
20.09.2022
Solidární část všech starobních, invalidních a pozůstalostních penzí by se měla zvednout o 140 korun. K tomu by o 5,1 procenta měla vzrůst zásluhová procentní výměra důchodu podle odpracovaných let a výdělků. Návrh nařízení o valorizaci penzí zveřejnila na svém webu vláda. Od ledna se zásluhový díl zvýší také o bonus 500 korun za vychované dítě. S tímto výchovným by se průměrná starobní penze měla v lednu podle ministerstva práce dostat na 19 500 korun.
Na konci června vyplácela Česká správa sociálního zabezpečení starobní, invalidní a pozůstalostní penzi více než 2,84 milionu lidí. Z nich přes 2,36 milionu tvořili starobní důchodci a důchodkyně. Kolik bude na zákonnou lednovou valorizaci důchodů potřeba, v podkladech k nařízení chybí. Ministerstvo práce jen uvádí, že navrhovaný rozpočet na příští rok s výdaji počítá. Podle návrhu rozpočtového zákona má mít resort práce v roce 2023 na penze skoro o 82 miliard korun víc než letos. Celkové výdaje mají činit 637,6 miliardy korun. Své důchodové systémy pak mají i obrana, vnitro a justice.
S
Spotřební daň z nafty zůstane snížená do konce příštího roku, schválila vláda
16.09.2022
Vláda na středečním zasedání schválila prodloužení snížení spotřební daně z nafty o 1,50 koruny na litr do konce příštího roku. Potvrdil to ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Snížení spotřební daně zatím platí do konce září.
Podle středečního vyjádření ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) by sněmovna mohla návrh schvalovat ve zrychleném režimu ve stavu legislativní nouze v pátek. Původně on i Kupka hovořili o trvalém snížení spotřební daně z nafty, což nakonec kabinet neschválil.
Aktuálně platí dočasné snížení daně do konce září i u benzinu, prodloužení se ho ale týkat nebude. Stanjura ve středu uvedl, že pokud parlament změnu schválí, musela by vyjít ve sbírce zákonů do konce září.
Původně on i Kupka hovořili o trvalém snížení spotřební daně z nafty, což nakonec kabinet neschválil. "Je to dobrý kompromis mezi tím, že by to skončilo, a trvalým řešením," řekl Stanjura. Důvodem podle něj nejsou vysoké ceny, ale srovnání konkurenčního prostředí zejména s Polskem.
V
V ukončeném spoření lidem leží miliony korun
12.09.2022
Blíží se termín, kdy propadnou státu. Takzvaný II. pilíř důchodového spoření skončil už před šesti lety. Lidé si ovšem stále nevyzvedli více než 5,5 milionu korun, které leží na účtu Finanční správy ČR. Ta je opakovaně vyzývá, aby na své peníze nezapomněli a o jejich výplatu požádali co nejdříve. Už na konci příštího rok se totiž tyto finance převedou do státního rozpočtu bez náhrady. "Ke konci srpna evidujeme stále 1113 účastníků důchodového spoření, kteří si o své prostředky dosud nepožádali. Jedná se o nevyplacené prostředky v celkové výši 5 503 810 korun," upřesňuje zástupce generálního ředitele Finanční správy Jan Ronovský.
Podle něj je počet lidí, kteří peníze nevyzvedli, stále vysoký. Stejně jako částka, která na účtu zbývá. "A to i přesto, že účastníci byli jak penzijními společnostmi, tak finančními úřady o možnosti vyplacení tohoto přeplatku informováni," podotýká Ronovský. Za poslední rok se přihlásilo o své peníze pouze 183 lidí, kteří si vyzvedli skoro tři miliony korun. Jak upozorňuje Ronovský, nevyzvednuté prostředky z II. pilíře důchodového spoření mohou být vyplaceny pouze na základě podané žádosti o vrácení přeplatku u finančního úřadu v místě bydliště. "Správce daně přeplatek vrátí poplatníkovi do 30 dnů od podání žádosti. Informaci o existenci přeplatku poskytne místně příslušný finanční úřad. K vyplnění žádosti mohou lidé využít webovou aplikaci," dodává ředitel Ronovský.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Třetí zvýšení důchodů
02.09.2022
Už potřetí v letošním roce dojde k valorizaci penzí. Znamená to, že důchodci dostanou více peněz v zářijové výplatě, v průměru si tentokrát polepší o 700 korun. Vůbec první zvýšení důchodů přinesla v lednu řádná valorizace. Průměrný důchod se na začátku roku zvýšil o 805 korun.
O další mimořádnou valorizaci penzí se pak "postarala" rostoucí inflace. V červnu si tedy důchodci polepšili v průměru o 1017 korun. Nyní jim druhá mimořádná valorizace zvýší penze o dalších v průměru 700 korun. Průměrný důchod se tak letos zvýší celkově o 2500 korun a přesáhne částku 18 tisíc korun. Letošní navýšení stálo státní rozpočet o 56 miliard korun navíc. Mimořádné přidání se týká starobních, invalidních i pozůstalostních důchodů. Bude započítáno do všech penzí přiznaných až do konce roku 2022.
U zářijové valorizace se stejně jako u té červnové zvyšuje pouze procentuální výměra. Takže od průměrné penze, která v červnu činila 17 330 korun, se odečte základní výměra, která je pro všechny stejná a činí 3900 korun. Zůstane částka 13 430 korun. Ta se zvýší od září o 5,2 procenta, tedy o 699 korun. Minulý rok se na penze podle údajů ministerstva financí vyplatilo 537,4 miliardy korun. Je to téměř třetina výdajů státu.
Od ledna 2023 dojde vedle další řádné valorizace ještě ke zvýšení starobních a předčasných starobních důchodů o 500 korun za každé vychované dítě. U již přiznaných důchodů nebude nutné o přiznání výchovného žádat, bude přiznáno automaticky.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)