Přeplatek na dani
19.03.2025
Každý rok se mnoho lidí těší na vrácení přeplatku na dani, ale zdaleka ne všichni vědí, jak tento proces funguje. Finanční úřad přeplatky automaticky nevrací, a proto je nutné o ně včas požádat. Přeplatek na dani vzniká tehdy, když poplatník v průběhu roku zaplatil na daních více, než bylo nutné. Nejčastěji se s přeplatkem setkávají zaměstnanci, kterým bylo během roku strháváno více, než kolik odpovídá jejich skutečné daňové povinnosti. U OSVČ a dalších poplatníků může přeplatek vzniknout například při uplatnění slev na dani či odpočitatelných položek.
Ne všechny daňové slevy však vedou k přeplatku, který lze získat zpět. Například sleva na poplatníka snižuje daňovou povinnost, ale pokud poplatník neplatí dostatečně vysokou daň, sleva se plně neuplatní. Oproti tomu některé slevy, například daňový bonus na dítě, mohou být vyplaceny i v případě, že daňová povinnost dosáhne nuly, protože se jedná o takzvaný daňový bonus. To znamená, že pokud má poplatník nárok na tento bonus, může obdržet částku i nad rámec své daňové povinnosti.
Finanční úřad nevrací přeplatek automaticky. Každý poplatník, který ho chce získat zpět, o něj musí požádat. Tato žádost se podává v rámci daňového přiznání, konkrétně v jeho závěrečné části. Poplatník zde uvede, jakým způsobem chce přeplatek obdržet. Možnosti jsou dvě: buď na bankovní účet, což je nejčastější způsob, nebo poštovní poukázkou na adresu. Druhá varianta je dostupná pouze pro nepodnikající fyzické osoby. Důležité je, aby lidé uvedli správné platební údaje. Pokud dojde k chybě při zadávání čísla účtu nebo adresy, může se celý proces značně zpozdit.
Minimální částka pro vrácení přeplatku je stanovena na 200 korun. Pokud je přeplatek nižší, finanční úřad jej nevrací, ale automaticky ho započítá na úhradu případných budoucích daňových povinností poplatníka, například daně z příjmu.
První skupinou poplatníků, kteří se mohou dočkat vrácení přeplatku, jsou zaměstnanci, kterým jejich zaměstnavatel provádí roční zúčtování daně. Pokud zaměstnanec podá všechny potřebné podklady včas, přeplatek obdrží obvykle v dubnové výplatě za březen. Přesný termín však závisí na konkrétním zaměstnavateli.
Pro poplatníky, kteří podávají daňové přiznání sami, platí, že finanční úřad vrací přeplatky do 30 dnů od uplynutí termínu pro podání daňového přiznání. Termíny se liší podle toho, zda poplatník podává přiznání v papírové podobě, elektronicky nebo prostřednictvím daňového poradce.
Pokud poplatník podává přiznání v papírové podobě, lhůta pro jeho podání je stanovena na 1. dubna 2025. V takovém případě finanční úřad vyplatí přeplatek nejpozději do 2. května 2025.
Pokud se rozhodne pro elektronické podání, získává na podání delší lhůtu, a to až do 2. května 2025. V tomto případě je přeplatek vyplacen do 3. června 2025.
Ti, kteří využijí služeb daňového poradce, mají na podání přiznání ještě více času, až do 1. července 2025. V takovém případě ale obdrží přeplatek nejpozději do 2. srpna 2025.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Důchodový systém skončil v pololetí v deficitu asi devět miliard Kč
04.08.2021
Důchodový systém skončil v letošním prvním pololetí v deficitu téměř devět miliard korun. Je to ale lepší výsledek než za stejnou dobu loni či v letech po minulé krizi. I přes nařízená protiepidemická omezení byly letos příjmy z odvodů dosud nejvyšší. Zatím nejvyšší byly ale také výdaje na penze. Vyplývá to z údajů ministerstva financí o hospodaření systému důchodového pojištění.
Vláda teď prosazuje opatření s dalším výrazným navýšením výdajů, a to minimálně o 30 miliard ročně. Ekonomové před prohlubováním schodku varují. Poukazují na neudržitelnost penzí do budoucna. V prvním pololetí se na důchodech vyplatilo 270,82 miliardy korun. Je to o 14,3 miliardy víc než za stejnou dobu loni. Na pojistném se vybralo 261,84 miliardy, tedy proti loňsku zhruba o 19,2 miliardy víc. Česko bylo přitom od začátku roku do 11. dubna v nouzovém stavu, kdy byla zavřená většina služeb, obchodů a dalších provozů. Tisíce lidí skončily v karanténě či izolaci. Řada rodičů zůstala s dětmi doma kvůli zavřeným školkám a školám. Průmysl ale výrobu nepřerušil.
V
Počet nespolehlivých plátců DPH stoupl
26.07.2021
V prvním pololetí v ČR přibylo 623 firem, které nespolehlivě odvádějí DPH nebo závažným způsobem porušují povinnosti vztahující se ke správě daně. Je jich tak meziročně o osm procent více.
Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku nespolehlivých firem přibylo o třetinu méně. Vyplývá to ze statistik společnosti Dun & Bradstreet, která na černé listině nespolehlivých firem eviduje 22.789 subjektů, 5544 nespolehlivých plátců DPH a 17.245 nespolehlivých osob.
S
Lidé a firmy letos odevzdali 2,9 milionu daňových přiznání
06.07.2021
Finanční správa v prodloužené lhůtě pro podání přiznání k dani z příjmů a po uplynutí období, kdy mohli poplatníci podat přiznání bez sankcí, eviduje za zdaňovací období roku 2020 téměř 2,9 milionu daňových přiznání. Z celkového počtu vybraných přiznání jich bylo přes 2,3 milionu od fyzických osob a 530 000 od osob právnických.
Finanční správa o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Celkem loni správa evidovala za rok 2019 zhruba 2,7 milionu přiznání k daním z příjmů. Stále více lidí pak podává své daňové přiznání elektronicky. "Veřejnost mohla od letošního roku pro podání daňového přiznání využít online finanční úřad, který nabízí možnost jednoduchého a pohodlného vyplnění z domova. I z toho důvodu zvolilo elektronickou formu podání více než 42 procent poplatníků, což považujeme za úspěch," uvedla generální ředitelka Finanční správy Tatjana Richterová. Elektronicky podalo daňové přiznání více než 700 000 fyzických a 500 000 právnických osob.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Podnikatelé mohou žádat o investiční úvěry z programu COVID III
02.07.2021
Dosud z něj mohli získat půjčky jen k úhradě provozních výdajů. Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB), která za půjčky ručí, zveřejnila informace k rozšíření programu na svém webu.
S