Přeplatek na dani
19.03.2025
Každý rok se mnoho lidí těší na vrácení přeplatku na dani, ale zdaleka ne všichni vědí, jak tento proces funguje. Finanční úřad přeplatky automaticky nevrací, a proto je nutné o ně včas požádat. Přeplatek na dani vzniká tehdy, když poplatník v průběhu roku zaplatil na daních více, než bylo nutné. Nejčastěji se s přeplatkem setkávají zaměstnanci, kterým bylo během roku strháváno více, než kolik odpovídá jejich skutečné daňové povinnosti. U OSVČ a dalších poplatníků může přeplatek vzniknout například při uplatnění slev na dani či odpočitatelných položek.
Ne všechny daňové slevy však vedou k přeplatku, který lze získat zpět. Například sleva na poplatníka snižuje daňovou povinnost, ale pokud poplatník neplatí dostatečně vysokou daň, sleva se plně neuplatní. Oproti tomu některé slevy, například daňový bonus na dítě, mohou být vyplaceny i v případě, že daňová povinnost dosáhne nuly, protože se jedná o takzvaný daňový bonus. To znamená, že pokud má poplatník nárok na tento bonus, může obdržet částku i nad rámec své daňové povinnosti.
Finanční úřad nevrací přeplatek automaticky. Každý poplatník, který ho chce získat zpět, o něj musí požádat. Tato žádost se podává v rámci daňového přiznání, konkrétně v jeho závěrečné části. Poplatník zde uvede, jakým způsobem chce přeplatek obdržet. Možnosti jsou dvě: buď na bankovní účet, což je nejčastější způsob, nebo poštovní poukázkou na adresu. Druhá varianta je dostupná pouze pro nepodnikající fyzické osoby. Důležité je, aby lidé uvedli správné platební údaje. Pokud dojde k chybě při zadávání čísla účtu nebo adresy, může se celý proces značně zpozdit.
Minimální částka pro vrácení přeplatku je stanovena na 200 korun. Pokud je přeplatek nižší, finanční úřad jej nevrací, ale automaticky ho započítá na úhradu případných budoucích daňových povinností poplatníka, například daně z příjmu.
První skupinou poplatníků, kteří se mohou dočkat vrácení přeplatku, jsou zaměstnanci, kterým jejich zaměstnavatel provádí roční zúčtování daně. Pokud zaměstnanec podá všechny potřebné podklady včas, přeplatek obdrží obvykle v dubnové výplatě za březen. Přesný termín však závisí na konkrétním zaměstnavateli.
Pro poplatníky, kteří podávají daňové přiznání sami, platí, že finanční úřad vrací přeplatky do 30 dnů od uplynutí termínu pro podání daňového přiznání. Termíny se liší podle toho, zda poplatník podává přiznání v papírové podobě, elektronicky nebo prostřednictvím daňového poradce.
Pokud poplatník podává přiznání v papírové podobě, lhůta pro jeho podání je stanovena na 1. dubna 2025. V takovém případě finanční úřad vyplatí přeplatek nejpozději do 2. května 2025.
Pokud se rozhodne pro elektronické podání, získává na podání delší lhůtu, a to až do 2. května 2025. V tomto případě je přeplatek vyplacen do 3. června 2025.
Ti, kteří využijí služeb daňového poradce, mají na podání přiznání ještě více času, až do 1. července 2025. V takovém případě ale obdrží přeplatek nejpozději do 2. srpna 2025.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Podnikatelé mohou žádat o investiční úvěry z programu COVID III
02.07.2021
Dosud z něj mohli získat půjčky jen k úhradě provozních výdajů. Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB), která za půjčky ručí, zveřejnila informace k rozšíření programu na svém webu.
S
Končí termín pro odevzdání daňového přiznání daně z příjmu s pomocí poradce
02.07.2021
2. 7. končí termín pro podání daňového přiznání daně z příjmu s pomocí daňového poradce. Elektronicky bylo možné přiznání podat do 1. června, papírově do 3. května. Ministerstvo financí termín pro podání daňového přiznání letos fakticky o měsíc prodloužilo.
Posunutí termínu pro odevzdání přiznání a úhradu daně spočívalo v odpuštění sankcí za neodevzdání přiznání a zaplacení daně do původních termínů. V případě, že poplatník podal daňové přiznání a zaplatil daň po prodloužených lhůtách, tak mu správa pokutu vypočítá od 1. dubna, respektive 3. května v případě elektronického podání. V případě daňových přiznání podaných daňovým poradcem byla lhůta standardní.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Prodloužení prominutí DPH u respirátorů do konce srpna
29.06.2021
Vláda prodloužila prominutí daně z přidané hodnoty (DPH) na respirátory třídy FFP2 a vyšší o dva měsíce do konce srpna. Na Twitteru o tom informovala ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).
Respirátory jsou povinné například v hromadné dopravě a vnitřních prostorách. "Počítáme s tím, že nošení respirátorů v MHD a ve veřejných prostorech zatím bude pokračovat. Odpuštěná daň pomůže zajistit cenovou dostupnost pro všechny," poznamenala vicepremiérka.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Vláda schválila daňové úlevy v oblastech zasažených tornádem
29.06.2021
Občané a firmy na Moravě, které minulý čtvrtek zasáhla bouře doprovázená tornádem, získají podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) daňové úlevy. Posunou se jim lhůty pro zaplacení daně z příjmů, podání daňového přiznání, kontrolního hlášení a platby daně z přidané hodnoty (DPH). Promine se jim záloha na silniční daň splatná k 15. červenci. Projednala to v pondělí vláda, uvedla na Twitteru Schillerová.
Splatnost daně z příjmů fyzických i právnických osob se posune podle informací na webu ministerstva financí z konce června do konce srpna. Podání daňového přiznání, kontrolního hlášení a platby DPH za květen se prodlouží o měsíc. Tzv. generální pardon se bude automaticky vztahovat na podnikatele a firmy, které mají sídlo nebo pobyt na území správních obvodů obcí s rozšířenou působností Břeclav a Hodonín, nebo které vykonávají převážnou část své činnosti na území těchto správních obvodů. Sídlo a bydliště dokládat nemusejí, případný převažující výkon činnosti doloží jen oznámením.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)