Přeplatek na dani
19.03.2025
Každý rok se mnoho lidí těší na vrácení přeplatku na dani, ale zdaleka ne všichni vědí, jak tento proces funguje. Finanční úřad přeplatky automaticky nevrací, a proto je nutné o ně včas požádat. Přeplatek na dani vzniká tehdy, když poplatník v průběhu roku zaplatil na daních více, než bylo nutné. Nejčastěji se s přeplatkem setkávají zaměstnanci, kterým bylo během roku strháváno více, než kolik odpovídá jejich skutečné daňové povinnosti. U OSVČ a dalších poplatníků může přeplatek vzniknout například při uplatnění slev na dani či odpočitatelných položek.
Ne všechny daňové slevy však vedou k přeplatku, který lze získat zpět. Například sleva na poplatníka snižuje daňovou povinnost, ale pokud poplatník neplatí dostatečně vysokou daň, sleva se plně neuplatní. Oproti tomu některé slevy, například daňový bonus na dítě, mohou být vyplaceny i v případě, že daňová povinnost dosáhne nuly, protože se jedná o takzvaný daňový bonus. To znamená, že pokud má poplatník nárok na tento bonus, může obdržet částku i nad rámec své daňové povinnosti.
Finanční úřad nevrací přeplatek automaticky. Každý poplatník, který ho chce získat zpět, o něj musí požádat. Tato žádost se podává v rámci daňového přiznání, konkrétně v jeho závěrečné části. Poplatník zde uvede, jakým způsobem chce přeplatek obdržet. Možnosti jsou dvě: buď na bankovní účet, což je nejčastější způsob, nebo poštovní poukázkou na adresu. Druhá varianta je dostupná pouze pro nepodnikající fyzické osoby. Důležité je, aby lidé uvedli správné platební údaje. Pokud dojde k chybě při zadávání čísla účtu nebo adresy, může se celý proces značně zpozdit.
Minimální částka pro vrácení přeplatku je stanovena na 200 korun. Pokud je přeplatek nižší, finanční úřad jej nevrací, ale automaticky ho započítá na úhradu případných budoucích daňových povinností poplatníka, například daně z příjmu.
První skupinou poplatníků, kteří se mohou dočkat vrácení přeplatku, jsou zaměstnanci, kterým jejich zaměstnavatel provádí roční zúčtování daně. Pokud zaměstnanec podá všechny potřebné podklady včas, přeplatek obdrží obvykle v dubnové výplatě za březen. Přesný termín však závisí na konkrétním zaměstnavateli.
Pro poplatníky, kteří podávají daňové přiznání sami, platí, že finanční úřad vrací přeplatky do 30 dnů od uplynutí termínu pro podání daňového přiznání. Termíny se liší podle toho, zda poplatník podává přiznání v papírové podobě, elektronicky nebo prostřednictvím daňového poradce.
Pokud poplatník podává přiznání v papírové podobě, lhůta pro jeho podání je stanovena na 1. dubna 2025. V takovém případě finanční úřad vyplatí přeplatek nejpozději do 2. května 2025.
Pokud se rozhodne pro elektronické podání, získává na podání delší lhůtu, a to až do 2. května 2025. V tomto případě je přeplatek vyplacen do 3. června 2025.
Ti, kteří využijí služeb daňového poradce, mají na podání přiznání ještě více času, až do 1. července 2025. V takovém případě ale obdrží přeplatek nejpozději do 2. srpna 2025.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Spotrebná daň z alkoholických nápojov
02.12.2020
Hlavným zámerom novely zákona o spotrebnej dani z alkoholických nápojov je transpozícia smernice Rady (EÚ) 2020/262 z 19. decembra 2019, ktorou sa ustanovuje všeobecný systém spotrebných daní do vnútroštátnej legislatívy.
Cieľom predmetnej smernice je najmä znížiť administratívnu záťaž daňových subjektov, ako i správcov dane a minimalizovať daňové úniky pri preprave tovarov podliehajúcich spotrebnej dani medzi jednotlivými členskými štátmi Európskej únie. Z toho dôvodu sa na základe rozhodnutia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2020/263 o informatizácii prepravy a kontroly tovaru podliehajúceho spotrebnej dani dopĺňa súčasný elektronický systém kontroly prepravy tovarov o povinnosť prepravovať alkoholické nápoje uvedené do daňového voľného obehu na daňovom území, alebo na území iného členského štátu s elektronickým zjednodušeným administratívnym dokumentom.
Okrem transpozičných úprav obsahuje novely zákona úpravy vyplývajúce z poznatkov aplikačnej praxe.
K
Piráti schovali do daňového balíčku nové zdanění
30.11.2020
Chystaná novela daňového řádu skrývá nejedno překvapení. Vedle bouřlivě diskutovaného rušení superhrubé mzdy, zvýšení slevy na poplatníka a zavedení stravenkového paušálu obsahuje dokument ještě nové zdanění příjmů z prodeje cenných papírů a z prodeje podílu v akciových společnostech. Odborníci z kapitálového trhu záměr kritizují, podle nich dojde k odlivu investorů a likvidaci některých firem.
Jeden z bodů daňového balíčku, který je nyní ve schvalovacím procesu v parlamentu, nově zavádí zdanění příjmů z prodeje cenných papírů, ať už akcií, dluhopisů, či podílových listů, nad hranicí 20 milionů korun. Upozornily na to Hospodářské noviny.
Autorem návrhu je pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík. Opatření se má od roku 2021 týkat nejen burzovních investorů, ale i osob, které prodávají podíly v akciových společnostech, jichž jsou spolumajiteli. Základní sazba by měla být 15 procent. V případě, že příjem překročí dvacetimilionový limit o 48násobek průměrné mzdy (o zhruba 1,6 milionu korun), zvýší se sazba na 23 procent.
V
Stará pokuta, nedoplatek na daních
25.11.2020
Češi dluží státním úřadům miliardy korun. Za neuhrazené pokuty, různé poplatky, za nezaplacené pojištění nebo daně. Státní instituce mají přitom povinnost občany o dluhu informovat. Mnohdy to ale nedělají a lidé často o svých závazcích ani nevědí. Usnadnit pátrání jim nyní pomůže nová webová aplikace.
Dluh, o kterém nevíte a který někde neustále roste a jednou vás dožene, je pro mnohé noční můrou. Jenže zjistit, zda jsem dlužník, nebo ne, je u státních institucí - u finančního úřadu, na sociálce, na zdravotní pojišťovně, celním úřadu - náročný a mnohdy i stresující úkol. Jen najít správného úředníka a dovolat se mu může zabrat i několik dní. Nový projekt Institutu prevence a řešení předlužení a komunity Česko.Digital s názvem Nedlužím státu lidem v pátrání po dluhu pomůže. "Web je určen všem, kteří chtějí mít jistotu, že nikde nedluží, ale nevědí, jak to zjistit nebo jak předcházet sankcím, penále, exekucím a frustraci ze zadlužení," vysvětluje základní myšlenku šéf Institutu prevence a řešení předlužení Radek Hábl, který je i autorem projektu Mapa exekucí.
V
Důchodci dostanou v prosinci jednorázově 5000 korun
24.11.2020
Všichni důchodci dostanou v prosinci jednorázově 5000 korun. Vládní návrh zákona, který výplatu příspěvku předpokládá, podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad. Rozpočtové náklady se odhadují na 15 miliard korun.
S