Přeplatek na dani
19.03.2025
Každý rok se mnoho lidí těší na vrácení přeplatku na dani, ale zdaleka ne všichni vědí, jak tento proces funguje. Finanční úřad přeplatky automaticky nevrací, a proto je nutné o ně včas požádat. Přeplatek na dani vzniká tehdy, když poplatník v průběhu roku zaplatil na daních více, než bylo nutné. Nejčastěji se s přeplatkem setkávají zaměstnanci, kterým bylo během roku strháváno více, než kolik odpovídá jejich skutečné daňové povinnosti. U OSVČ a dalších poplatníků může přeplatek vzniknout například při uplatnění slev na dani či odpočitatelných položek.
Ne všechny daňové slevy však vedou k přeplatku, který lze získat zpět. Například sleva na poplatníka snižuje daňovou povinnost, ale pokud poplatník neplatí dostatečně vysokou daň, sleva se plně neuplatní. Oproti tomu některé slevy, například daňový bonus na dítě, mohou být vyplaceny i v případě, že daňová povinnost dosáhne nuly, protože se jedná o takzvaný daňový bonus. To znamená, že pokud má poplatník nárok na tento bonus, může obdržet částku i nad rámec své daňové povinnosti.
Finanční úřad nevrací přeplatek automaticky. Každý poplatník, který ho chce získat zpět, o něj musí požádat. Tato žádost se podává v rámci daňového přiznání, konkrétně v jeho závěrečné části. Poplatník zde uvede, jakým způsobem chce přeplatek obdržet. Možnosti jsou dvě: buď na bankovní účet, což je nejčastější způsob, nebo poštovní poukázkou na adresu. Druhá varianta je dostupná pouze pro nepodnikající fyzické osoby. Důležité je, aby lidé uvedli správné platební údaje. Pokud dojde k chybě při zadávání čísla účtu nebo adresy, může se celý proces značně zpozdit.
Minimální částka pro vrácení přeplatku je stanovena na 200 korun. Pokud je přeplatek nižší, finanční úřad jej nevrací, ale automaticky ho započítá na úhradu případných budoucích daňových povinností poplatníka, například daně z příjmu.
První skupinou poplatníků, kteří se mohou dočkat vrácení přeplatku, jsou zaměstnanci, kterým jejich zaměstnavatel provádí roční zúčtování daně. Pokud zaměstnanec podá všechny potřebné podklady včas, přeplatek obdrží obvykle v dubnové výplatě za březen. Přesný termín však závisí na konkrétním zaměstnavateli.
Pro poplatníky, kteří podávají daňové přiznání sami, platí, že finanční úřad vrací přeplatky do 30 dnů od uplynutí termínu pro podání daňového přiznání. Termíny se liší podle toho, zda poplatník podává přiznání v papírové podobě, elektronicky nebo prostřednictvím daňového poradce.
Pokud poplatník podává přiznání v papírové podobě, lhůta pro jeho podání je stanovena na 1. dubna 2025. V takovém případě finanční úřad vyplatí přeplatek nejpozději do 2. května 2025.
Pokud se rozhodne pro elektronické podání, získává na podání delší lhůtu, a to až do 2. května 2025. V tomto případě je přeplatek vyplacen do 3. června 2025.
Ti, kteří využijí služeb daňového poradce, mají na podání přiznání ještě více času, až do 1. července 2025. V takovém případě ale obdrží přeplatek nejpozději do 2. srpna 2025.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Lékařům 84 tisíc korun měsíčně a sestrám polovinu
10.05.2019
Platy lékařů a sester v nemocnicích se podle ministerstva zdravotnictví vyrovnaly průměru Evropské unie. Za pět let stouply platy sester o 41 procent, lékařů o 32 procent. Lékaři pobírali loni 243 procent průměrné mzdy, sestry 121 procent. Podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) bude letos průměrná odměna lékařů 84 000 korun a sester 43 000 korun. Zástupci ministerstva o tom v pondělí informovali na tiskové konferenci.
"V posledních letech jsme svědky skutečně nebývalého růstu platů ve zdravotnictví. Platy ve zdravotnictví jednoznačně rostou nejrychleji ze všech segmentů ekonomiky," dodal ministr. Průměrná mzda lékaře v roce 2018 stoupla meziročně o osm procent na 77 944 korun, sester o 12 procent na 38 500 korun. V nemocnicích zřizovaných ministerstvem zdravotnictví je průměrný plat lékaře 85 690 korun, sestry 42 880 korun. "Kdyby čísla odrážela realitu, nemuselo by být české zdravotnictví závislé na lékařích z Ukrajiny a všichni lékaři by neprchali do zahraničí," řekl prezident České lékařské komory Milan Kubek. Komora dlouhodobě kritizuje to, že ministerstvo nezrušilo výjimku z povinnosti složit odborné a jazykové zkoušky, kterou mají po určitou dobu lékaři z Ukrajiny, kteří jsou v Česku na pozvání nemocnic. Podle Asociace krajů jsou na nich některé nemocnice závislé.
Zaměstnanci Škody Auto dostanou tučnou květnovou výplatu
06.05.2019
Obchodníci v Mladé Boleslavi budou mít bohatý květen. Blíží se totiž termín, kdy tamní automobilka Škoda Auto vyplatí svým zaměstnancům odměny, na kterých se dohodla s odbory v rámci kolektivního vyjednávání. To se zpravidla okamžitě projeví na tržbách mladoboleslavských obchodů a restaurací, ve kterých škodováčtí pracovníci nakupují. Letos automobilka všem svým tarifním zaměstnancům vyplatí mimořádný bonus ve výši 65 tisíc korun. Peníze odešle 9. května.
Bonus oproti loňskému roku vzrostl o pět tisíc, a to navzdory tomu, že nekonsolidovaný zisk Škodě loni po zdanění klesl o devět procent na 28,89 miliardy korun. Spolu se zmíněným bonusem se zaměstnanci v květnu dočkají také vyšší výplaty. Automobilka se zavázala, že od 1. dubna zvedne tarifní mzdy o 2500 korun měsíčně. Díky zvýšení tarifů poroste například také osobní ohodnocení, které se z tarifní mzdy vypočítává. V průměru by to mělo být o 380 korun. Vyšší bude také odměna za směny navíc, za noční směnu z pátku na sobotu dostanou zaměstnanci o sto korun více, celkem tedy 1400 korun, za sobotní a ranní směnu dostanou 1500 korun, opět o 100 korun více, než to bylo nyní.
Zvýšení důchodů o 900 Kč podpořili poslanci
02.05.2019
Až o 900 Kč může v příštím roce vzrůst průměrný důchod. Nad rámec valorizace dané zákonem totiž dostanou všichni důchodci navíc ještě pevnou částku, která se bude blížit 200 Kč. Navýšení o pevnou částku znamená, že si více polepší penzisté s podprůměrnými důchody. Vládní návrh na další výrazné navýšení penzí podpořila většina poslanců v prvním čtení v pátek 26. dubna. Lhůta pro projednání ve výborech před druhým čtením byla zároveň zkrácena o 30 dní.
„Dnes si může samostatně žijící důchodce s průměrným důchodem dovolit ani ne polovinu výdajů, co samostatně žijící pracující s průměrnou mzdou. Pokud bychom dodatečné navýšení důchodů neprosadili, pomyslné nůžky mezi příjmy důchodců a pracujících by se ještě více rozevřely. Kromě toho ale nesmíme zapomínat ani na posilování principu solidarity v důchodovém systému, čímž bojujeme také proti chudobě seniorů,“ uvedla ministryně Jana Maláčová (ČSSD).
Podle návrhu bude současným penzistům důchod valorizován dle aktuálně zákonem stanovených podmínek, tedy zhruba o 700 Kč. Nad rámec této valorizace pak bude všem důchod navýšen o pevnou částku (přibližně o 200 Kč) tak, aby jeho celkové zvýšení dosáhlo právě na 900 Kč navíc u průměrného důchodu.
Tímto mechanismem bude posílen prvek solidarity v důchodovém systému, protože se relativně více zlepší situaci lidí s podprůměrnými důchody. Například:
• Současný důchod ve výši 8 000 Kč se zvýší o 8,1 % na 8 650 Kč.
• Současný průměrný důchod ve výši 13 394 Kč se zvýší o 6,7 % na 14 294 Kč.
• Současný důchod ve výši 18 000 Kč se zvýší o 6,2 % na 19 110 Kč.
Pevná částka, o kterou budou důchody nakonec navýšeny, bude stanovena až v průběhu roku, protože valorizace procentní výměry důchodů závisí na růstu mezd a inflace v tomto roce. Navýšení o pevnou částku se dotkne pouze důchodců, kteří již penzi pobírají.
(Zdroj: Tiskové oddělení MPSV)
Poslanci podpořili růst penzí
29.04.2019
Důchody vzrostou příští rok asi opět v průměru o 900 korun. Jejich zvýšení nad zákonnou valorizaci umožní novela, kterou v dnešním úvodním kole podpořila sněmovna. Předloha zavede jednorázový doplatek. Státní rozpočet zatíží podle odhadů sedmi miliardami korun, v dalších letech ještě víc.
Předlohu nyní projedná sociální a rozpočtový výbor. Její zamítnutí nebo vrácení vládě k přepracování nikdo nežádal. Důchody se podle zákona navyšují o polovinu růstu reálných mezd a o růst cen za sledované období. Průměrné navýšení přesáhne ze zákona 700 korun. Příspěvkem vzroste navýšení na průměrných 900 korun. Průměrná penze by tak měla dosáhnout příští rok asi 14 200 korun.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)