Lex plyn prošel sněmovnou
Novela má Česku zajistit energetickou soběstačnost. Urychlit povolování nových paroplynových zdrojů energie má novela energetického zákona přezdívaná Lex plyn,...
Změna ceny po objednávce při nakupování přes e-shop
Při nakupování na e-shopu se spotřebitelé setkávají se situací, kdy se podnikatel po odeslání objednávky pokouší změnit cenu. Prodávající přitom odkazují...
Cena zlata překonala další rekord
Cena zlata stoupla na nový rekord nad 3200 dolarů (71 140 korun) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). K růstu zlata přispívá slabší dolar a eskalace obchodní...
Hypotéky v březnu posílily
Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypotéky za 32,8 miliardy korun, což je proti únoru nárůst o 29 procent. Nové úvěry bez refinancování stouply...
Češi vybrali na pomoc Barmě 1,2 milionu, další peníze...
Týden po ničivém zemětřesení v Barmě a Thajsku se ve veřejných sbírkách, které na pomoc lidem v postižených oblastech vyhlásily české neziskové organizace,...

Murphy radí

Murphyho rady

Pokud vás někdo upozorní, že se určitá věc kazí, nemá smysl měnit věc. Třeba se zbavit donašeče. Vyměnit lidí je přece mnohem snazší, než vyměnit věc.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákoník

Dvě za sebou jdoucí rány osudu jsou vždy jen předzvěstí začátku.

Výhodně vyměním falešnou pětistovku za dvě pravé dvěstěkorunáčky. Zn..: Berte, dokud je v akci!

Pokud se již jednou něco pokazilo, všechny pokusy o opravu to ještě víc pokazí.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákony a komentáře

O tom, jak věci vypadají, rozhoduje úhel pohledu. Co je dovoleno bohem, není dovoleno volům.

Když dva dělají totéž, výsledek je vždy jiný.

Nikdy není tak špatně, aby zítra nemohlo být hůř.

(Murphyho zrnká II)
Věci se kazí

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Nezaměstnaný otec pěti dětí dá poslední peníze jasnovidke, aby mu vyveštila, jaká budoucnost ho čeká. Jasnovidka začne: Jste otcem tří dětí ... Ne tří, pěti - opravuje ji zákazník. To si myslíte vy.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho vynálezy

Než si začnete stříhat nehty, natřete je na červeně - snadněji je pak najdete na koberci.

Lampičku na sluneční energii ocení každý, kdo hledá pod lampou tmu.

Pokud nemáte čas na sprchování, jednoduše se obalte izolepou a pak ji odmotejte - špína se na ni nalepí.

(Murphyho zrnká II)

Inflace oslabuje, je to ale dobrá zpráva?

22.06.2023 Inflace oslabuje, ukazují statistická data. Dobrá zpráva, řeknete si. Jenže ouha. Výhledy zas tak optimistické nejsou. Neznamená to ale, že se v boji proti vysoké inflaci nedaří. Český statistický úřad nedávno oznámil, že spotřebitelské ceny v květnu meziročně vzrostly o 11,1 procenta, inflace tak zpomalila z dubnových 12,7 procenta. Meziměsíčně se ovšem ceny zvýšily, a to o 0,3 procenta. Protože žijeme v Česku, není nijak těžké zjistit, že se tu místo skutečně rychlého nalezení způsobů cest, jak inflaci ještě více srazit k zemi, aby tu lidé nemuseli platit za vše jedny z nejvyšších cen v Evropské unii, dohadujeme. Dobře. Jenže, proč se pak výsledky těch dohadů „nějak“ neprojeví? Hádáme se o to, jestli centrální banka, vláda, instituce, ale třeba i my sami děláme maximum proto, aby zdražování konečně dostalo stopku.
A předem víme, že jednak všichni vědí a vidí, jak to je a jak to třeba mohlo být, ale že to tak není. A místo toho, aby se z toho ti odpovědní poučili a dělali to líp, tak tu máme dokola jen ty dohady. Není pak divu, že třeba dubnový Eurobarometr (výsledky průzkumu veřejného mínění) jasně potvrdil, že v české společnosti (pořád) vládnou silné obavy z rostoucích cen a inflace i z dalšího vývoje v energetice a také nespokojenost s domácí ekonomikou. Aby bylo jasno, nejsem rozhodně pro to, aby lidé jásali nad tím, že rostou ceny.
Na jednu stranu tak lze pochopit argument o tom, že tradičně k jakýmkoli úspěchům skeptičtí a kritičtí Češi (člověk se ale musí dokola ptát proč? Jako by tu lidé neznali jedno krásné staré moudro o tom, že „Být nespokojený je snadné. Proto se moudří lidé nespokojenosti vyhýbají a stydí se za ni.“) nedůvěřují a nevěří nikomu a ničemu. Navíc, když se dozví data o tom, že třeba inflace v Německu dosáhla v květnu 6,1 procenta, v Rakousku 8,8 procenta.
A ta data, pocházející z nějaké analýzy dále říkají, že inflace v takovém Polsku byla v květnu 13 procent a na Slovensku 13,8 procenta. Co na tom, že se po jejich zveřejnění objeví kritické komentáře, které s odkazem na, řeknu jednoduše určitou „nekompatibilitu“ dat, poukazují na to, že nemají takovou vypovídací schopnost, jakou by zasloužily. Podstatné je, že to už naštvaní Češi neslyší, protože je zlobí, že tu mají místo málo procent, o dost vyšší inflaci.
B
(Zdroj: eurozpravy.cz/)

Nákup regionálních vlaků

07.06.2018 Nákup nových vlaků pro regionální železnice chce ministerstvo dopravy rozhýbat 29 miliardovou dotací. O tyto peníze plánuje rozšířit dotační program na pořízení a modernizaci železničních vozidel, jehož prostřednictvím do krajů doposud plynulo zhruba 7,7 miliardy korun z evropského operačního programu Doprava.
. Nákup dalších vlaků už ale nebude z evropských peněz, nýbrž z prostředků českého státu a mnohamiliardové půjčky z Evropské investiční banky. Od té si resort dopravy plánuje vypůjčit sto miliard korun na výstavbu silniční a železniční infrastruktury a zároveň na obnovu vozidlového parku na železnici.
(Zdroj: idnes.cz)

Český průmysl naráží na své limity

07.06.2018 Kdy doženeme Německo? zní v Česku oblíbená a často opakovaná otázka. Objevovat se začala po sametové revoluci, kdy se tuzemská ekonomika začala rychle zvedat po letech stagnace a úpadku. Spousta lidí si stejnou otázku pokládá i nyní v čase silného hospodářského růstu.
Ekonomové ovšem varují: tuzemská ekonomika v současnosti naráží na své limity, a aby se Češi mohli v životní úrovni Němcům rychleji přibližovat, musí vsadit na podobné recepty jako západní sousedé. Jedním z nezbytných opatření je zvýšení produktivity práce, na kterém jsou německé úspěchy z velké části založeny. "Zvyšování efektivity a produktivity výroby je jedinou cestou do budoucna. Můžeme mluvit o digitalizaci, ale čeká nás ještě robotizace, v níž jsou jiné státy ještě daleko před námi. Pokud chceme dále růst, zvyšovat svou životní úroveň a mzdy, je to naše jediná cesta, jak se k takovým výsledkům dopracovat," říká hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil. Česko dosud především sázelo na levnou pracovní sílu. Pro firmy bylo výhodnější nepořizovat si nové digitální technologie a tam, kde mohly nasadit stroje, vystačily si s levnějšími lidskými pracovníky. V době, kdy je takových lidí ale nedostatek, nemá podle odborníků tuzemský průmysl jinou možnost než vsadit na větší automatizaci. Ta by měla být zárukou kýženého nárůstu produktivity.
(Zdroj: ihned.cz)

Stoupl objem peněz na finančním trhu v Česku

06.06.2018 Stoupl nejvíce od roku 2012, dvě třetiny jsou v bankách. Celkové úspory domácností v posledních letech stále postupně narůstají. Loni stouply o 7,7 procenta na 3,49 bilionu korun. Celkový objem peněz umístěných na finančním trhu v Česku loni stoupl o 9,7 procenta na 6,13 bilionu korun.
. Jde tak o nejvyšší nárůst od roku 2012. Zhruba 68 procent z toho tvoří vklady v bankách a záložnách, které loni stouply o 11 procent na 4,2 bilionu korun. Nejvíce loni vzrostly finanční prostředky v investičních fondech, a to o 15,5 procenta na 615,2 miliardy korun. Vyplývá to ze zprávy o vývoji finančního trhu v roce 2017, kterou zveřejnilo ministerstvo financí. Celkové úspory domácností podle zprávy v posledních letech stále postupně narůstají. Loni stouply o 7,7 procenta na 3,49 bilionu korun. "Produktem, který během celého sledovaného období let 2012 až 2017 vykazoval největší meziroční absolutní nárůst, byly netermínované vklady," uvádí zpráva.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)

Potravinové banky pomohly loni téměř 100 tisíc lidem

06.06.2018 V loňském roce distribuovaly potravinové banky v České republice 2336 tun potravin v hodnotě 128 milionů. Pomoc tak dostalo 96 tisíc lidí. Potravinové banky loni v Česku distribuovaly potřebným 2336 tun potravin, meziročně to bylo skoro o 1000 tun více.
Potraviny v hodnotě 128 milionů korun tak dostalo na 96 000 lidí. Uvedla to ředitelka České federace potravinových bank Veronika Láchová. Letos jich může být výrazně víc. Letos začal platit zákon, podle kterého musí obchody s výměrou nad 400 metrů čtverečních nabídnout bankám nezávadné jídlo, které hodlají vyřadit z prodeje. Láchová tak očekává letos další nárůst, kvůli nárůstu počtu odběratelů ale podle ní potravin pro potřebné stejně nebude dost.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
květen 2025
T po út st čt so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
náš partner